Как плажните шатри в Австралия предизвикаха война за сянката

Мултимедия 09.01.2025 15:25 Снимка: ДНЕС+

Как плажните шатри в Австралия предизвикаха война за сянката

В продължение на години един противоречив нашественик постепенно завладява любимите плажове на австралийците. Дори премиерът на страната се зае с казуса

Поглъщайки пясъка, закривайки гледката към океана и превръщайки брега в неприятен лабиринт, той е море от големи плажни шатри, наричани в Австралия кабани.

"Толкова е претъпкано. Те са навсякъде", разказва 30-годишната Клер от Сиднис пред BBC.

За нея - както и за повечето австралийци - разхлаждането в знойния ден означава продължително пътуване до брега и вечни опити да се намери място за паркиране. Сега манията по кабаните означава, че на плажа ги очаква още една битка.

Полиестерните покривала се размахват от вятъра докъдето поглед стига. Някои от тях са празни, разпънати в зори и след това изоставени часове наред, докато собствениците им не пожелаят да ги използват.

"Огромното количество пространство, което хората заемат... когато просто се опитваш да намериш свободен квадратен сантиметър пясък, за да сложиш кърпата си, може да бъде изтощаващ и разочароващ", казва Клер.

Тя не е сама в своето раздразнение. Няколко години наред тлеещото напрежение през първите дни на 2025 г. се превърна в истинска война за териториите, предизвиквайки дебати за австралийската култура и плажния етикет.

Спорът за приемливото използване на шатрите доминира в социалните медии, предизвиква вълна от мнения, телевизионни дебати и дори привлече вниманието на министър-председателя.

Снимка: tom_offermann_noosa

Самоопределящите се като хейтъри твърдят, че правоимащите собственици на кабани завземат общественото пространство и не уважават останалите плажуващи.

"Когато вие... замърсявате плажа с четирите си кабани една до друга, къде ще отиде Ганкъл", заяви "кръстоносецът" срещу шатрите и тиктокър Ник Салерно в телевизионното токшоу The Project.

"Искам само моето място на плажа, момчета."

Но поддръжниците на кабаните твърдят, че търсенето на защита от парещото австралийско слънце не е престъпление - и всеки е сам за себе си.

Австралия често е  определяна за световната столица на рака на кожата и много поддръжници - включително националната благотворителна организация Cancer Council - твърдят, че новата тенденция всъщност трябва да се приветства.

"Моят партньор и аз имаме прекрасна шатра, защото и двамата изгаряме изключително лесно и не искаме да умрем от рак на кожата до 30 години, надявам се това да помогне", пише мъж, отговаряйки на изказване в TikTok.

Никой не омаловажава важността на слънчевата безопасност, контрират критиците на шатрите, но според тях това е просто удобно извинение за много от хората, които използват плажните шатри.

Те твърдят, че през половината от времето дори не седят под сенчестите покривала и че няма нужда двама души да разпъват цяла палатка за час-два, когато слънцезащитен крем и шапка са напълно достатъчни.

Други почитатели на кабаните са по-откровени относно мотивите си. Телевизионната водеща Давина Смит признава, че за нея е важно да се сдобие с "най-доброто място за живеене" на оживените плажове.

Тя е един от онези, които поставят своите "замъци" рано сутрин, за да запазят територия за семейството си по-късно същия ден.

"За това се правят много проучвания. Ставаш рано, трябва да наблюдаваш приливите и отливите. Не можеш просто да го поставиш там и да си тръгнеш... инвестираш в него", твърди Смит в предаването "Днес" на Nine.

Министър-председателят Антъни Албанезе беше сред другите - раздразнени от тенденцията: "Това не е на дневен ред", каза той в същото предаване.

Снимка: AP/БТА

"Едно от най-хубавите неща в Австралия, за разлика от някои части на света, където трябва да си платиш, за да отидеш на плаж, е че тук той принадлежи на всички... И това е нарушение на този принцип ."

Дори спасителите имат мнение по въпроса, като някои от тях казват пред местните медии, че лагерите с шатри могат да ги затруднят да си вършат работата.

Защо шатрите предизвикаха война?

Съществуват редица културни особености, поради които Кабанагейт е накарал австралийците да се развълнуват толкова много.

На първо място, страната избира да се определя за егалитарно общество - страна на "справедливия избор" - и това се отнася и за използването на едно от най-ценните национални богатства.

"Австралийските плажове винаги са били възприемани като споделени пространства, демократични пространства, където социалните йерархии се разтварят...", казва Ече Кая, изследовател от Технологичния университет в Сидни.

А австралийците "яростно" защитават този идеал: "Те го смятат за изконно право", казва Крис Пепин-Неф, който изучава австралийската плажна култура.

Снимка: Getty Images

Той посочва ответната реакция през 1929 г., когато плажуващите на плажа Куги в Сидни са принудени да плащат за достъп до единствената част от водата, покрита с мрежи за акули. Неотдавна оферта за отдаване под наем на част от известния плаж Бонди в Сидни на ексклузивен плажен клуб беше посрещната с огромен протест.

И макар че използването на обширни кабани е сравнително ново явление, отдавна съществува "огромно класово напрежение" около използването на крайбрежието на страната, добавя д-р Пепин-Неф.

Липсата на инфраструктура, достъпни жилища и общностни нагласи обикновено изключват обикновените австралийци от крайбрежните райони, докато тези природни богатства често се монополизират от онези, които имат достатъчно късмет да живеят там.

"И има усещане, че това навлиза още повече, така че едно средностатистическо семейство дори не може да си намери място на плажа."

Снимка: Getty Images

Няма реални данни за това кой и защо използва кабани. Те твърдят също, че има много основателни причини хората да ги използват. Може би са пътували надалеч, така че планират да останат на плажа по-дълго, или имат увреждания или малки деца, за които трябва да се погрижат, казва той.

"Съществува баланс между свободния и открит плаж, който всеки може да използва, и това да сте сигурни, че се отнасяте с уважение."

Те обаче не предлагат никаква защита за "банкерите на земя": "Като жител на Сидни смятам, че това е злоупотреба с привилегията... това не е справедливо."

Със засилването на дебата обаче се чуват призиви за примирие, за да се възстанови мирът на австралийския бряг.

Основателят на Beachkit Australia Роуън Кларк, който продава оборудване, включително кабани, заяви пред вестник Sydney Morning Herald , че дори той смята, че любителите на кабани трябва да бъдат по-любезни.

Други искат властите да го ограничат, както е станало в някои щати в САЩ и други държави. Има предложения, според които градските съвети биха могли да ограничат броя на кабаните, които могат да се поставят на техните плажове, както и мястото, където могат да се поставят.

Но жителката на Сидни Клеър, при целия си гняв, се притеснява, че това може да наклони везните в друга посока и да изключи други хора от ползването на плажа.

"Това е просто плаж, проблеми на първия свят, нали? Мисля, че като цяло просто трябва да се опитаме да бъдем внимателни един към друг."

CHF CHF 1 2.08133
GBP GBP 1 2.3337
RON RON 10 3.93258
TRY TRY 100 5.37003
USD USD 1 1.89794