Забрана за секс с робота Pepper

Любопитно 24.09.2015 11:25

Създателите на революционния като умения робот Pepper от SoftBank призовават купувачите на квоето творение „да не се развиват никакви сексуални, неприлични или насилствени приложения или действия за Pepper".
Призивът е обясним, защото роботът вече е станал обект на недопустимо модифициране. Един асексуален Pepper попаднал в ръцете на японски компютърен спец, който създал виртуарни гърди на безполовата машина. Жената програмистка кръстила новото създадие Peppai - игра на думи между оригиналното име на робота и японската дума “oppai”, което означава гърди. Някои експерти са на мнение, че роботи с определен пол са по-чувствителни, привлекателни и „изразителни“ от pepper и само след няколко години хората можели да започнат да се влюбват в модифицираните машини.
Само че създателите на Pepper са на друго мнение и забраняват на ползвателите на „емоционалния “ робот да „правят секс“ с него, след като създадат „сексуални приложения“ за него или го препрограмират да „дебне“ хора.
Около хиляда души са платили по 1300 паунда за да си купят „робота компаньон в рамките само на една минута , когато новото компютризирано създание беше пуснато на пазара в Япония. След това плащали всеки месец по 250 паунда наум. В договора за собственост върху робота базираната в Япония компания SoftBank“ е включила изрично уточнението, че отношенията за отдаване под наем се нарушават, ако машините бъдат използвани за сексуални забежки или непристойно поведение.
Смущаващо, но компютърни пакостници вече са препрограмирали Ipad, който виси на врата на Pepper така, че да му дадат виртуални гърди, поради което роботизираната дама полюшва бедрата си и стене при докосване. Станалото отново разпали дебата около т. нар. „сексботи“, като една специалист по роботика казал пред MailOnline, че само след няколко години вече щели да бъдат налице машини, в които хората действително да се влюбват.
Революционният Pepper е създаден да живее редом с хора. Роботът може да разпознава емоции, да дава съвети на собственика си и да води ограничен по параметрите му разговор. Супермодерната машина до толкова прилича на човека, че може чрез мимики да наподобява човешко поведение и да изразява чувства като съпричастност или дори любов.
„Скоро ще има наистина реалистични хуманоидни роботи с изкуствен интелект“, твърди проф. Ейдриън Дейвид Чиок, специалист по роботика в лондонски университета. „Някои от нас ще се влюбят в тях и ще правят секс с роботи.“ Според професора поради развитието навлизаме в нова територия на етика и правни въпроси. А досега не е работено в областта на етиката при роботите. Проф. Чиок е на мнение, че вече трябва да се разсъждава по въпроса имат ли роботите права или не. И добавя: „Например означава ли изневяра, ако човек, който има брак, прави любов с робот?“/БГНЕС
CHF CHF 1 2.12937
GBP GBP 1 2.21098
RON RON 10 3.8462
TRY TRY 100 3.96669
USD USD 1 1.67911