Любопитно 07.09.2022 14:35 Снимка: ДНЕС+
Ядките и водата потискат глада
Какви промени трябва да се направят в менюто, за да останем сити след хранене и да не пълнеем заради преяждане, разказа в интервю за радио Sputnik Маргарита Арзуманян, кандидат на медицинските науки, диетолог и гастроентеролог.
Чувството на глад невинаги означава, че човек се нуждае от хранителни вещества, тъй като то може да бъде не само физиологично, но и емоционално, отбелязва лекарят.
"Ако човек изпитва физиологичен глад, има определени симптоми като къркорене в стомаха. В случай на емоционален глад човек може да иска да яде, дори да е сит", уточнява Арзуманян.
Ако се появят характерните симптоми на физиологичен глад, е необходимо да се яде, казва тя. Обикновено те се появяват два часа и половина до три часа след хранене. За да не се наруши чувството на глад скоро след следващото хранене и да не се стигне до преяждане, е необходимо да се спазва диета, съветва диетологът.
"Основното е да си набавите правилното съотношение между протеини, здравословни мазнини и фибри, за да останете сити за дълго време. Например ядките са добър източник на засищане, тъй като съдържат растителни протеини, фибри и здравословни мазнини.
Зеленчуците, съдържащи едновременно фибри и вода, например краставици, маруля, зеле, домати и авокадо също улесняват засищането. Не трябва да изключвате животинските протеини от диетата си. Яйцата ви позволяват да останете достатъчно дълго време сити", казва Арзуманян.
Някои храни, напротив, увеличават апетита и след консумацията им може да огладнеете по-рано, предупреждава диетологът.
"Необходимо е да се изключат продуктите, които стимулират апетита – силни подправки, солети, кисели краставички, сладкиши, шоколад, консерви и бързи храни", каза Маргарита Арзуманян пред радио Sputnik.
Според нея понякога, когато се почувстваме гладни си струва просто да пием вода, тъй като е лесно да се обърка жаждата с желание за ядене.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.24061 |
RON
|
10 | 3.84295 |
TRY
|
100 | 3.87452 |
USD
|
1 | 1.65945 |
Последни новини
- 10:37 Вучич: Строим завод за мащабно производство на дронове с голяма чуждестранна сила
- 10:27 Зеленски: Ще предложа на Тръмп мирният му план да бъде подложен на референдум
- 10:16 Азис иска 100 бона, за да пее на Нова година
- 10:06 Зеленски: Срещата с Тръмп ще бъде публична, поне в началото или в края!
- 09:55 Нойман: Тръмп не гледа на Зеленски като равен, малко вероятно е срещата да доведе до пробив
- 09:45 МВР: Не давайте пари на непознати, които предлагат по-добри условия за обмяна на левове в евро
- 09:34 Говорителката на Белия дом обяви, че очаква второто си дете
- 09:25 Слънчево, но студено: Оранжев код за бурен вятър в северозападните и югозападните райони