Вещицата, която отказва да изгори: Демонът Дж. К. Роулинг и битката ѝ с един объркан свят

Любопитно 03.08.2024 16:01 Снимка: ДНЕС+

Вещицата, която отказва да изгори: Демонът Дж. К. Роулинг и битката ѝ с един объркан свят

Твърденията на транс активисти превърнаха любимата авторка в международна омразна фигура

Ако някой беше казал преди 10 години, че Дж. К. Роулинг ще се превърне в символ на омразата на културните елити, мнозина със сигурност щяха да го помислят за луд. Доскоро тя беше обичан детски автор, чиято поредица за младия магьосник Хари Потър се смята за определяща за привличането на поколения млади хора към литературата. Единствените, които беснееха срещу нея, бяха ултрарелигиозни християни в САЩ, ужасени, че нейните "сатанински" романи ще научат децата им на магьосничество.

През по-голямата част от кариерата си Роулинг е уважавана и приемана от "големите" в обществото, от властта. Тя гласува за лейбъристите във Великобритания, обича Барак Обама и Хилъри Клинтън и е откровена за феминизма и правата на жените. Затова неминуемо дойде и въпросът - с какво може да бъде демонизирана? Отговорът? Тя вярва в нещо, наречено биологичен пол и не вярва, че мъжете могат да станат жени - възгледи, които се поддържат от мнозинството.

През 2018 г. тъмната й "тайна" започва да излиза наяве. Роулинг отдавна е активен потребител в X или Twitter, както е известен тогава. И от присъствието си в социалната мрежа, бързо е разконспирирана, че е "харесала" туит, описващ трансжените като "мъже в рокли". Това се случва по времето, когато въпросите за транс хората са на прага да навлязат като тема в съзнанието на обществото. Така че, когато говорителят на Роулинг заявява, че тя случайно е харесала туита, думите му се приемат правдоподобно, пише сайтът Spiked.

През 2019 г. обаче Роулинг решава открито да заяви възгледите си. Това е годината, в която изследователят Мая Форстейтър е принудена да напусне работата си в мозъчен тръст поради своите трансскептични мнения. Форстейтър отнася случая си в съда, а Роулинг туитва своята подкрепа. "Обличайте се както желаете", пише тогава тя, "наречете се, както искате. Спете с всеки възрастен, който е съгласен. Живейте най-добрия си живот в мир и сигурност. Но да принуждавате жените да напускат работата си, само защото заявяват, че полът е нещо реално? #IstandWithMaya." Думите й предизвикват недоволството на част от публиката й. Но чак на следващата година кампанията срещу Дж. К. Роулинг започва да се разгаря с пълната си мощ.

Снимка: АП/БТА

През юни 2020 г. Роулинг отново се обръща към Twitter, за да се подиграе с използването на неудобни и безсмислени "транс-удобни" фрази за описание на жените. В отговор на заглавие, което използва фразата "хора, които имат менструация", Роулинг иронизира: "Сигурна съм, че преди имаше дума за тези хора. Някой да ми помогне."

По-късно същия месец тя отговаря на този спор в Twitter с дълго есе в своя блог, където формулира позицията си по въпроса за пола. В него Роулинг дава да се разбере, че няма проблем с трансджендър хората. Но че е загрижена, че опитът за заличаване на биологичния пол застрашава трудно спечелените права на жените. Че се тревожи за ефектите, които трансидеологията може да има върху женското здравеопазване, образованието, защитата на децата, свободата на словото.

Тя също така изразява съчувствието си към онези, които се борят с половата дисфория: "Вярвам, че по-голямата част от трансидентифицираните хора не само не представляват нулева заплаха за другите, но са уязвими... Транс хората се нуждаят и заслужават защита... Не чувствам нищо друго освен съпричастност и солидарност с трансжените, които са били малтретирани от мъже."

Снимка: Getty Images

Със сигурност, след като Роулинг толкова красноречиво и разумно обяснява позицията си, се очаква, че трансактивистите ще спрат да я атакуват, нали? Може би сега всички биха могли да седнат и да говорят за това като възрастни? Очевидно не.

Отговорът е бърз и безмилостен. Привържениците на джендъра наричат есето й "трансфобски манифест". Тя дори е изоставена от звездите от филмите за Хари Потър - които нямаше да са никому познати, ако не беше Роулинг. Даниел Радклиф пише пасивно-агресивно есе, заявявайки, че "трансжените са жени". Ема Уотсън прави изявление, в което казва, че "транс хората са тези, за които се представят, и заслужават да живеят живота си, без да бъдат постоянно разпитвани". Рупърт Гринт, Бони Райт и Еди Редмейн също излизат с про-транс изявления.

Следват бойкотите. Възмутените фенове на Потър започват да призовават да не се купуват нови копия на книгите или филмите или да подкрепят някой от другите писателски проекти на Роулинг. Някои особено обезумели хора дори публикуват видеоклипове на себе си онлайн, изгаряйки копията си от книгите на Потър. Куидич общността също се обръща срещу нея. През 2023 г. панел за Хари Потър на London Comic Con е отменен, след като благотворителна LGBTQ организация се оплака от "въздействието", което може да има върху "трансличностите".

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Когато трейлърът за третия и последен филм "Фантастични животни" е пуснат през 2021 г., името на Роулинг мистериозно отсъства. Там, където трейлърите на филми във франчайза обикновено включват текста "JK Rowling ви кани", той е заменен с "Warner Bros ви кани".

Музеят на поп културата в Сиатъл премахва името на Роулинг от своята изложба Хари Потър. Основно училище в Лондон променя името на една от къщите си, която е кръстена на Роулинг.

Дж. К. Роулинг по същество се превръща в обществен враг №1 на транс движението. И макар че за всички е ясно, че тя е достатъчно богата, за да се чувства спокойна и с лекота да изразява възгледите си, според мнозина това се прави с цел да се даде сигнал на всички останали, че несъгласието относно пола няма да бъде толерирано и че критиците ще бъдат преследвани и третирани като парии.

Не са малко хората, критични към пола, които нямат огромното богатство и влияние на Роулинг и стават жертва на подкрепата си за нея. През 2020 г. шотландската детска писателка Джилиан Филип е уволнена от издателя си, след като туитва хаштага "ISTANDWITHROWLING". Сега тя е шофьор на камион.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Дори споменаването на Роулинг е забранено на някои публични места. През 2020 г. групата за правата на жените Standing For Women плаща серия от плакати и билбордове, които да бъдат поставени в Обединеното кралство в чест на рождения ден на Роулинг и са с текст: "Сърцето ми е с Дж. К. Роулинг". Един от тях обаче си навлича гнева на трансактивисти, които се оплакват от рекламата на основание, че е "трансфобска" и в резултат на това, тя е премахната. Така Роулинг официално става като Волдемор, злодей на собственото си творение - тя, която не трябва да бъде назовавана.

И въпреки че Роулинг няма да бъде накарана да мълчи скоро, женомразката жлъч, която непрекъснато се лее срещу нея, наистина е гротескна. Писателката е получавала смъртни заплахи. Заплахи за изнасилване. Хората я заплашват да й изпратят бомби. Веднъж трансактивисти се появяват пред дома й, за да протестират.

Междувременно уважавани институции само затвърждават статута й на "ужасен фанатик". По-рано тази година New Statesman я нарича "най-гадната писателка на Великобритания". Шотландската полиция създава сценарий за обучение, за да помогне на служителите да разберат новия шотландски Закон за престъпленията от омраза. Сесията включва критичен към пола герой, наречен "Джо", който смята, че на транс хората "мястото е в газовите камери". Джоан Роулинг, както е цялото й име, обикновено се представя като Джо, освен това живее в Шотландия.

Заплахи. Злоупотреба. Демонизация. Отречена от хората, които направи известна. Битка с шотландската държава. Дж. К. Роулинг наистина е подложена на това през последните няколко години. Тя е изхвърлена от учтивото общество, защото поддържа наистина много умерени и масови мнения. Самата тя никога не е казвала нещо дори и омразно. Тя никога не е искала да лиши транс хората от правата им - действителните им права, а не "правото" мъжете да нахлуват в женските съблекални. Отново единствената загриженост на Роулинг е, че джендър идеологията е заплаха за правата на жените и децата - кауза, която тя отдавна защитава, дори преди проблемът с транссексуалните да достигне мейнстрийма.

В оригиналното си есе, излагайки своите критични към пола убеждения, Роулинг разказва за собствения си опит с домашно и сексуално насилие. Като оцеляла и от двете, тя е особено загрижена за тези жертви. През 2022 г. тя обявява, че ще стартира център за убежище за жени в Единбург. Транс активистите я нападат и за това - защото центърът ще бъде само за жени, а не за мъже, които се мислят за жени.

Трансформацията на Дж. К. Роулинг от национално съкровище в морален прокажен е може би най-мрачно ефективното убийство на характера на пробудената ера.

Но това е и история за огромна лична смелост и решителност. Можеше да се задоволи с милионите си. Можеше да си държи устата затворена. Но тя не го направи. През цялото време тя е подкрепяла онези, които са нямали средства да се защитят. Самата тя признава, че семейството и близките й са я умолявали да не се занимава с тази тема, но тя отказва. Защото е важно хора като нея, с влияние, да бъдат гласа на онези, които не могат да си позволят да го изразят. Разкрива и че мнозина от тези, които най-яростно и публично са я критикували, тайно са й изпращали мейли, в които изразяват подкрепата си към нея.

Това е Дж. К. Роулинг - вещица, която отказва да изгори.

CHF CHF 1 2.07625
GBP GBP 1 2.34686
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.12889
USD USD 1 1.75285