Трима мъже отиват на съд за кражбата на златна тоалетна от двореца "Бленъм"

Любопитно 25.02.2025 14:54 Снимка: ДНЕС+

Трима мъже отиват на съд за кражбата на златна тоалетна от двореца "Бленъм"

Трима мъже бяха изправени пред английски съд в понеделник по обвинения, свързани с обира на 18-каратова златна тоалетна, която е била изложена като произведение на изкуството в двореца "Бленъм".

Напълно функциониращата тоалетна е творба, озаглавена "Америка", дело на италианския художник Маурицио Кателан, е открадната през 2019 година. Дворецът "Бленъм" е родно място на Уинстън Чърчил и негов наследствен дом. Освен това е основна туристическа атракция и е в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Прокурорът Джулиан Кристофър каза, че група от петима мъже е вкарала два откраднати автомобила през заключени дървени порти на територията на двореца преди разсъмване на 14 септември 2019 г. Те влезли през прозореца, разбили дървена врата, изтръгнали тоалетната от основата и след пет минути напуснали сградата.

Тоалетната, тежаща 98 кг, е застрахована за 6 млн. щатски долара. Според прокурорите тя вероятно е била разделена на по-малки количества злато, за да бъде продадена.

Обвиненият Майкъл Джоунс е изправен пред Оксфордския кралски съд по обвинение в кражба с взлом, за което не се признава за виновен. Фред Доу и Бора Гукук са обвинени в заговор за прехвърляне на имущество, придобито от престъпна дейност, а именно - златото. Те отричат обвиненията.

Четвъртият мъж - Джеймс Шийн вече се е признал за виновен за кражба с взлом. Процесът трябва да продължи четири седмици.

CHF CHF 1 2.07736
GBP GBP 1 2.36126
RON RON 10 3.92958
TRY TRY 100 5.13421
USD USD 1 1.86875