
Любопитно 02.04.2021 14:13 Снимка: ДНЕС+
Създадоха коронавирусна ваксина специално за котки
Американски и европейски молекулярни биолози са разработили и тествали първата коронавирусна ваксина, адаптирана за употреба при котки, които се оказва, че също са уязвими към SARS-CoV-2, колкото хората. Резултатите от техните експерименти бяха разкрити в статия в електронната библиотека bioRxiv.
"След две дози от ваксината котките започнаха да развиват антитела срещу коронавируса, които продължиха да присъстват в кръвта им в големи количества по време на експеримента. Интересното е, че нашите наблюдения показват, че ваксината не само предпазва животните от COVID-19, но също така предотвратява предаването на вируса на други индивиди", пишат изследователите.
Коронавирусът SARS-CoV-2, причинителят на болестта COVID-19, може да попадне в тялото не само на хората, но и на много други бозайници. Те, както показват скорошни експерименти на биолози и наблюдения на ветеринарни лекари, включват маймуни, норки, порове и котки, които инфекцията засяга почти толкова силно, колкото хората.
Подобни открития принуждават биолозите активно да изучават какви видове животни могат да се заразят с коронавирус и да го разпространяват както в градски условия, така и в дивата природа. Експерименти и наблюдения от последните месеци показват, че това по принцип е възможно при големи популации домашни котки и порове, както и сред диви виетнамски плъхове.
Имайки предвид подобни съображения, екип от молекулярни биолози, ръководен от Мартин Лангейрейс, научен сътрудник в "MSD Animal Health" в Нидерландия, е разработил първата ваксина срещу коронавирус, адаптирана за използване специално при котки, но и при някои други животни.
Това лекарство, обясняват учените, се основава на друг вирус, венецуелски конски енцефаломиелит (VEEV). Неговият геном е бил модифициран по такъв начин, че този патоген не е загубил способността да навлиза в животинските клетки и да ги принуждава да произвежда вирусни протеини, но е загубил способността да се размножава вътре в тях.
Подобен подход вече е използван многократно за създаване на ветеринарни ваксини за редица други болести по животните, което значително е ускорило разработването на ваксини срещу COVID-19. След като тествали безопасността му при морски свинчета, биолозите започнали експерименти с котки.
След като са закупили няколко десетки котки от специален приют, биолозите инжектирали телата им с ваксина в различни дози и проследили колко добре животните понасят тези инжекции и дали имат имунен отговор. Както се вижда от тези наблюдения, ваксината не е причинила видими отрицателни странични ефекти и е накарала тялото на домашния любимец да произвежда големи количества антитела срещу SARS-CoV-2.
Впоследствие биолозите инжектирали котки с големи дози коронавирус и наблюдавали как имунитетът им реагира на това. Както се оказва, ваксината напълно предпазва животните от инфекция и предотвратява предаването на SARS-CoV-2 между индивиди.
Учените се надяват, че разработената от тях ваксина бързо ще премине всички етапи на проверки и тестове през следващите месеци. Изследователите предполагат, че може да се използва не само за защита на котки, но и на други животни, склонни към инфекция със SARS-CoV-2./БГНЕС
Още по темата
![]() |
1 | 2.10078 |
![]() |
1 | 2.25925 |
![]() |
10 | 3.85112 |
![]() |
100 | 4.16705 |
![]() |
1 | 1.67408 |
Последни новини
- 19:33 Дмитрий Тренин: Войната със Запада няма да приключи с Украйна
- 19:22 Психеделията "Апокалипсис сега": Сагата на най-дивото снимане в историята на киното
- 19:12 Руските сили почти напълно контролират Часов Яр
- 19:07 Левон Хампарцумян: Еврото дава по-добри възможности да бъдем успешни, ако искаме
- 19:01 Москва и Пхенян се врекоха в непобедимо братство, Лавров изтъкна ролята на корейските бойци в Курск
- 18:55 Фицо: Когато войната приключи, западните страни ще си счупят краката, да се върнат на руския пазар
- 18:51 "Лъвиците" пречупиха Южна Корея в 5-сетова драма и запазиха мястото си в Лига на нациите
- 18:45 Зоопаркът във Варна: Не ни носете гларуси, чайки и гълъби за спасяване, не можем да помогнем