Руският филм "Фауст" е станал благодарение на Путин

Любопитно 13.09.2011 14:54

Руският филм "Фауст", който е размишление за корупцията в управляващата върхушка и в събота спечели "Златен лъв" на кинофестивала във Венеция, е бил направен благодарение на помощта на руския премиер Владимир Путин, заяви днес режисьорът Александър Сокуров.

"Филмът нямаше да види бял свят, ако Путин не беше осигурил финансирането", посочи по телефона пред АФП 60-годишният творец. Работата върху лентата е била прекъсната през 2009 г. порази финансовата криза и Сокуров се обърнал за помощ към премиера, който го поканил в резиденцията си край Москва, за да получи информация за проекта. След разговора Путин изказал само едно желание – филмът да бъде направен без чуждо финансиране", разказа Сокуров, чиито първи филми са били забранени от съветските власти.

Месец след срещата Фондът за подкрепа на масмедиите в Санкт Петербург, финансиран от щедри бизнесмени, отпуска един милион евро за "Фауст". Осатаналата част от бюджета – също 1 милион евро, е била осигурена от Правителствения фонд за подпомагане на киното. "В събота, 7 минути след съобщението, че получавам Златния лъв, Владимир Путин ми се обади да ме поздрави", разказа режисьорът Александър Сокуров. /АФП-БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355