Прибирайте си ги, зоват властите: Еверест „тъне“ под три тона човешки фекалии

Любопитно 09.02.2024 16:42 Снимка: ДНЕС+

Прибирайте си ги, зоват властите: Еверест „тъне“ под три тона човешки фекалии

Онези, които изкачват Еверест вече ще трябва да почистват собствените си изпражнения и да ги носят обратно в базовия лагер, за да бъдат изхвърлени

"Нашите планини започнаха да миришат", казва пред Би Би Си Мингма Шерпа, председател на селската община Пасанг Лхаму.

Общината, която обхваща по-голямата част от района на Еверест, въведе новото правило като част от по-широкообхватните мерки, които се прилагат. Заради екстремните температури екскрементите, оставени на Еверест, не се разграждат напълно.

"Получаваме оплаквания, че по скалите се виждат човешки изпражнения и някои катерачи се разболяват. Това е неприемливо и подкопава имиджа ни", допълва Мингма.

На алпинистите, които се опитват да изкачат най-високия връх в света Еверест и близкия връх Лхотце, ще бъде наредено да си купят в базовия лагер така наречените торбички за изпражнения, които ще бъдат "проверявани при завръщането им".

Снимка: Getty Images

По време на сезона на изкачване алпинистите прекарват по-голямата част от времето си в базовия лагер, за да се аклиматизират към надморската височина, където се издигат отделни палатки като тоалетни, а под тях има варели, в които се събират екскрементите.

Но щом започнат пътуването, нещата стават по-трудни.

Повечето алпинисти и помощен персонал копаят дупка, но колкото по-високо се изкачвате в планината, на някои места снегът е по-малко, така че се налага да отидете до тоалетната на открито.

Много малко хора носят екскрементите си обратно в биоразградими торбички, когато изкачват върха на Еверест, което може да отнеме седмици.

Боклукът продължава да бъде огромен проблем на Еверест и други планини в региона, въпреки че все повече се провеждат кампании за почистване, включително ежегодна кампания, ръководена от непалската армия.

Снимка: Getty Images

Отворена тоалетна

"Отпадъците остават основен проблем, особено в по-високите лагери, където не може да се достигне", казва Чиринг Шерпа, главен изпълнителен директор на неправителствената организация Sagarmatha Pollution Control Committee (SPCC).

Въпреки че няма официални данни, неговата организация изчислява, че между лагер едно в подножието на Еверест и лагер четири, към върха, има около три тона човешки екскременти.

"Смята се, че половината от това количество се намира в Южния Кол, известен още като лагер четири", казва Чиринг.

Стефан Кек, международен планински водач, който също организира експедиции до Еверест, казва, че Южен Кол е придобил репутацията на "открита тоалетна".

На височина 7 906 метра Южен Кол служи за база, преди алпинистите да се опитат да достигнат върховете Еверест и Лхотце. Тук теренът е много ветровит.

"Почти няма лед и сняг, така че навсякъде ще видите човешки изпражнения", казва Кек. С разрешението на селската община Пасанг Лхаму, SPCC вече закупува около 8000 торбички за изпражнения от САЩ за около 400 чуждестранни катерачи и 800 души помощен персонал за предстоящия сезон на катерене, който започва през март.

Тези торбички за изпражнения съдържат химикали и прахове, които втвърдяват човешките екскременти и до голяма степен елиминират аромата.

Снимка: iStock by Getty Images

Смята се, че един алпинист произвежда средно по 250 грама екскременти на ден и обикновено прекарват около две седмици в по-високите лагери за опит за изкачване на върха. "На тази база планираме да им дадем две торбички, всяка от които може да се използва пет-шест пъти", обяснява Чиринг.

 "Това със сигурност е положително и ние с удоволствие ще изиграем своята роля, за да бъде това успешно", казва Дамбар Параджули, президент на Асоциацията на операторите на експедиции в Непал. Неговата организация е предложила това първо да се въведе като пилотен проект на Еверест, а след това да се приложи и в други планини.

Мингма Шерпа, първият непалец, изкачил всички 14 върхове над 8000 метра, заявява, че използването на такива торбички за управление на човешките отпадъци е изпробвано и в други планини.

"Алпинистите използват такива торбички на връх Денали (най-високият връх в Северна Америка) и в Антарктика, затова ние се застъпваме за тях", казва Мингма, който е и съветник на Непалската асоциация по алпинизъм. Кек, международен планински водач, повтаря същото послание, като казва, че идеята ще помогне за почистването на планината.

Централното правителство на Непал е обявявало няколко правила за алпинизма, но има критики, че много от тях не се прилагат правилно. Една от основните причини е липсата на служители за връзка на място. Правителствените служители трябва да бъдат с експедиционните екипи в базовите лагери, но много от тях са критикувани, че не се появяват.

"Държавата винаги е липсвала в базовите лагери, което е довело до всякакви нередности, включително и до това, че хора се катерят по нашите планини без разрешителни", казва Мингма.

"Сега всичко това ще се промени. Ще управляваме офис за контакт и ще следим за изпълнението на новите ни мерки, включително да накараме катерачите да връщат екскрементите си."

Снимка: iStock by Getty Images
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549

Водещите новини