Полезните свойства на ментата

Любопитно 08.04.2021 12:15 Снимка: ДНЕС+

Полезните свойства на ментата

Ментата и нейните полезни свойства са били високо ценени в света на медицината още от времето на Древен Рим. Настойка от мента се използвала като освежител, а на гостите са разтривали със свежо растение краката, за да се развеселят. Ментата е била позната от древността. Още древногръцкият учен Плиний Стари пише, че ментовият аромат усилва дейността на мозъка и придава острота и будност на ума. Поради тази причина римските студенти носели венчета от ментови клонки по време на занятие, а при ритуални случаи знатните римляни ароматизирали с ментови стръкове залите за тържества и пирове. А древните китайски лечители използвали ментовото масло при подагра и невралгия, като натърквали болните части на тялото, което облекчавало болките. В Япония древно лечебно средство против мигрена било ментовото етерично масло.

В днешно време ментата не е загубила своето значение. Може би това растение остава едно от най-удивителните дарове на майката природа. На първо място, ментата е известна като средство, което има изключително благоприятен ефект върху човешката кожа. Съдържащите го компоненти (етерично масло, танини, витамини, антиоксиданти, естествени стероиди, захари и др.) засягат почти всички органи и системи. Ето защо ментата е намерила приложение в медицината и в кулинарията.

Ментата е известна със своето успокояващо и обезболяващо действие. Тези качества се използват широко: например, на хората с възпалена, проблемна кожа се препоръчва да се мият с отвара от нейните листа, а за да се отървете от емоционално напрежение и мускулна умора, пийте ментов чай. Ментата често се използва при производството на успокоителни и болкоуспокояващи, които се прилагат в официалната медицина. Смята се, че ментата може да помогне в борбата с различни заболявания на храносмилателната система. Използването на това растение в храната позволява да се почистят червата и да се подобри тяхната работа, елиминира метеоризма. За подобряване на храносмилането се приема отвара от мента - две супени лъжици суха билка се залива с чаша вряща вода. Два пъти на ден, преди ядене трябва да се пие по 1/3 чаша от тази отвара.

Етеричното масло от мента често се използва в борбата срещу главоболие, нервно напрежение, помага за отпускане на мускулите, при проблеми с венците и за избавяне от лошия дъх. В разтвори за инхалация при настинка и кашлица можете да добавите етерично масло.

При мигрена тинктурата от мента също ще бъде много ефективна. Трябва да се натъркат слепоочията и челото. Главоболието отшумява, дори ако прикрепите листа от прясна мента към слепоочията и челото си или изпиете 10-15 капки, 20% алкохолна тинктура (листа от прясна мента и алкохол се смесват в съотношение 1:20 и киснат една седмица).

Отдавна ментовият чай се счита за незаменимо средство за жените в периода на климакс. Две лъжици от билката трябва да се залеят с 500 мл вряща вода и да поврат още малко. По половин чаша от този чай трябва да се пие 1-2 пъти на ден.

Също така ментата помага да се справим с настъпващата настинка. Супена лъжица изсушени листа се залива с чаша вряща вода и се накисва в продължение на десет минути.

Намазване на лицето с напоен с отвара от мента тампон (ежедневно) с успех се използва при мазна кожа за освежаването й.

Обтриване на лицето, шията и тялото със студен воден извлек от ментови листа се препоръчва за освежаване на всякакъв тип кожа.

Масажиране кожата с хавлиена ръкавица, напоена с ментолов спирт след къпане и подсушаване на тялото дава добър, освежителен и тонизиращ ефект.

Дъвченето на пресни ментови листа ароматизира, освежава устната кухина и премахва лошия дъх от устата.                           

Изплакване на устата (след измиване на зъбите) със запарка от ментови листа, примесена с няколко капки лимонов сок или оцет, се препоръчва от народната фитокозметика при лош дъх от устата и за приятно освежаване на устната кухина.                                                        

Както всяко нещо освен ползите, има и някои противопоказания. Ментата не е много подходяща за хора с ниско кръвно налягане, при разширени вени. Случва се (макар и рядко) ментата да причинява киселини и да понижава мъжкото либидо. Момичета и жени, които страдат от безплодие и се подлагат на лечение също трябва да внимават./tribune.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911