Какви са ползите от лайката и как да я употребявате?

Любопитно 31.03.2025 14:43 Снимка: ДНЕС+

Какви са ползите от лайката и как да я употребявате?

Хората познават и използват лайка като лек от хиляди години. Англосаксонците вярвали, че тя е една от деветте свещени билки. Германските племена и египтяните също почитали лайката заради силата и чудодейните ѝ свойства.

Днес продължаваме да се възползваме от тях, като те вече са и научно обосновани.

Какво е лайка и как помага?

Лайка е лечебно растение, известно със своите противовъзпалителни, успокояващи и антисептични свойства. Тя се използва като чай от лайка, етерично масло или в козметика при стрес, безсъние, стомашни неразположения и кожни раздразнения. Лайката е богата на антиоксиданти, подпомагащи имунната система и намаляващи възпаленията, правейки я универсално средство за добро здраве.

Най-полезните съединения, благодарение на които лайката е ефективен лек, са бизаболол и матрицин. По-голямата част от тях се намират в цветовете и са отговорни за противовъзпалителните свойства на билката. Обикновено те се извличат с помощта на парна дестилация и се използват в състава на лекарства, пише forlife.bg.

Растението има успокояващи и релаксиращи свойства, тъй като съдържа флавоноид, наречен апигенин. Това съединение действа върху мозъчните рецептори, които отговарят за успокояващите и седативните ефекти. Веществата в билката също имат антибактериален ефект и могат да отпуснат схванатите мускули. Поради тези свойства тя се използва за лечение на широк спектър от заболявания.

Цветовете и листата на лайката са годни за консумация. Корените и стъблата, от друга страна, обикновено не се използват. Животните също могат да се възползват от свойствата на билката, тъй като е напълно безопасна за тях.

Всъщност, билката е едно от малкото лечебни растения, които могат да се използват без практически никакви странични ефекти. Въпреки това има няколко неща, които трябва да имате предвид. Хората, алергични към семейството на маргаритките, трябва да се въздържат от използването на растението като лек. Немската лайка (Matricaria chamomilla) съдържа най-активните лечебни вещества, но често се използва и римското растение (Chamaemelum nobile). Все пак, не всички видове се използват в медицината. В България също е много разпространено растение. Можете да я откриете по затревени площи, край пътища, в ниви и дворове из цялата страна до 1000 м надморска височина. Най-доброто време за прибиране на реколтата от лайка е, когато цветът е напълно отворен.

Полезни свойства на билката

Да преминем към обещаващите ползи за здравето на лайката. От тях най-често хората се възползват под формата на чай, но има и други приложения, за които ще разкажем подробно по-надолу.

Бори безсънието

Чаят от лайка е добре известен със своите успокояващи свойства. Това се дължи на съдържанието на фитонутриенти, по-специално на апигенинa. Този антиоксидант помага на определени рецептори в мозъка да насърчават сънливостта.Ето защо хората, които пият чай от лайка преди лягане, за определен период от време, съобщават за подобрено качество на съня. Той може да помогне и за други проблеми свързани със съня – като тревожност и трудно заспиване.

Помага при стомашни проблеми

Доброто храносмилане е от съществено значение за цялостното здраве. Лайката има противовъзпалителни свойства, които помагат за лечение на стомашно-чревни проблеми, като спазми, гадене, виене на свят, газове, диария и стомашни болки.Тя действа като премахва газовете, успокоява стомаха и отпуска мускулите за по-лесно движение на червата.Освен това, поради своите антимикробни свойства, билката може да предотврати растежа на бактерията хеликобактер пилори, която се свързва с гастрит и образуването на стомашни язви.

Полезна за сърцето

Билката е богата на флавоноиди – биоактивни съединения, които според някои изследвания намаляват смъртността, свързана със сърдечно-съдови заболявания.В допълнение, флавоноидите също са свързани с понижаване на кръвното налягане, нивата на LDL холестерола и тиглицеридите, което също намалява риска от сърдечни проблеми.

Помага за регулиране на кръвната захар

Лайката може да регулира кръвната захар поради своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, които защитават клетките на панкреаса. Тя потиска нивата на кръвната захар и помага за подобряване на съхранението на чернодробен гликоген.Съответно консумацията на билката под каквато и да е форма може да помогне при скокове на захарта, което я прави отличен вариант за контрол и предотвратяване на диабет. Хората, които редовно пият чай от лайка имат и подобрен липиден профил.

Билката е отличен избор и за кожата, тъй като помага за успокояване и премахване на замърсяванията. Освен това има и противовъзпалителен ефект и е полезна за борба с алергии, дерматити, изгаряния на кожата, акне, рани и екземи.Лайката може да насърчи заздравяването на кожата. Раните изсъхват и слоевете започват да се регенерират по-бързо като същевременно билката предотвратява растежа на бактерии.

Помага при депресия

Някои проучвания показват, че чаят от лайка може да помогне за лечение на генерализирано тревожно разстройство, депресия, стрес и хиперактивност, поради своите успокояващи свойства и други биоактивни съединения.Всъщност подобно на лечението на безсъние, много хора вярват в силата на билката срещу стреса и безпокойството, дори да са в нормални граници.

Различни приложения на лайката

Време е да ви разкажем и как да се възползвате от всички тези свойства на билката. Може би си мислите, че чаят е единственият начин, но това не е така. Всъщност растението може да се използва по много начини – мехлеми, запарки, масла, дори като храна. По-подробно в следващите редове.

Чай от лайка

Независимо дали имате стомашно разстройство или грип, чаят от лайка ще помогне. Лечебните вещества на билката, разтворени в гореща вода, могат доказано да осигурят облекчение при всякакви леки заболявания.

Като домашен лек чаят от лайка е не само здравословен, но и изключително популярен – намира се и се приготвя лесно. За да направим запарка, можем да използваме пресни или сушени цветове. Наливат се две до три чаени лъжички цветове от лайка в чаша гореща (но не вряла) вода. След като билката се накисне за около десет минути, се прецежда. Препоръчителната доза е 9 до 12 г цветове на ден.Билката помага и срещу възпаления в устата и гърлото – чаят, използван по този начин, няколко пъти на ден, има противовъзпалително и болкоуспокояващо действие. Можем да използваме чай от лайка и като тоник за грижа за косата. Той успокоява скалпа и леко изсветлява косата.

Инхалации

Лайката е мощно средство срещу респираторни проблеми и по-сериозни настинки. В такива случаи чаят може да не е достатъчен.Активните съставки на билката достигат до белите дробове най-бързо чрез вдишване.Инхалациите може да са неприятно изживяване за някои хора, но осигуряват почти моментално облекчение на симптомите. За да си направим инхалация с лайка, добавяме две шепи цветове в гореща вода. Слагаме главата си над тенджерата и поставяме кърпа отгоре (за да задържим парата) и дишаме дълбоко за 10 до 20 минути. Може да се каже, че този процес прави чудеса.Парата овлажнява сухите и раздразнени лигавици, а етеричните масла от растението успокояват възпалението. Резултатът – чувстваме се като нови.

Мехлем

Лайката се е доказала и като ефективно външно средство за употреба върху кожата. Мехлемът от билката помага за заздравяването на рани и има антибактериален ефект.Мехлем на основата на масло от лайка може да се прилага например при кожни възпаления, възпаления на лигавиците или бактериални кожни заболявания. Мехлемът също помага за лечение на инфекции в устата. Често се прави комбинация от лайка и невен за домашни кремове и мехлеми.

Вана с лайка

Добавянето на лайка към вана дори само за част от тялото също може да има лечебен ефект. И тя се прилага при външни възпаления (включително бактериални) и изгаряния на кожата.За да си направим вана, изготвяме запарка от 50 до 100 г цветове в един литър гореща вода. След десет минути прецеждаме и добавяме течността към водата за баня. Такава вана ще има облекчаващ ефект при анални и генитални състояния, като хемороиди, и ще ускори оздравяването.

Масло

Маслото от билката е универсално и може да се извлече от всякакъв вид лайка. Така че лесно можем да си го направим у дома. За целта ще имаме нужда от малък стерилен буркан (около 100 мл) и базово масло по собствен избор (например бадемово). Изсушени цветове – достатъчно, за да напълним буркана, който използваме.Пълним буркана с билката и доливаме базовото масло. Трябва да се уверим, че цветовете са напълно покрити с него. Затваряме плътно капака и го оставяме някъде, където ще получава поне 6 до 8 часа слънчева светлина дневно. Всеки ден внимателно разклащаме съда и след около месец ще може да филтрираме маслото. Слагаме готовото масло в нов стерилен буркан и го използваме по предназначение.Може да се опитаме да добавим масло от лайка към водата за баня заедно с лъжица мед, както и да потопим чиста кърпа в купа с вода с няколко капки масло, за да направим лечебен компрес.

Нанасяме компреса върху зони с кожно възпаление или мускулно напрежение.Трябва да имаме предвид, че билката може да си взаимодейства с някои лекарства, затова е препоръчително да се консултираме с лекар или билкар, ако приемаме редовно каквито и да е медикаменти.

CHF CHF 1 2.05444
GBP GBP 1 2.33769
RON RON 10 3.92942
TRY TRY 100 4.77963
USD USD 1 1.81297