Партито е мъртво, да живее партито: Идва ли краят на берлинските клубове?

Любопитно 19.01.2025 12:27 Снимка: ДНЕС+

Партито е мъртво, да живее партито: Идва ли краят на берлинските клубове?

Според носталгиците високите наеми и джентрификацията "убиват" партито в Берлин, други обвиняват поколението Z, което вече не иска да се забавлява с тежка дрога и много алкохол

От храмове на техно музиката до хедонистични скривалища - през последния век забавленията, в които всичко е позволено, са в основата на душата на Берлин.

Но повишаването на наемите и бързата джентрификация могат да убият партито.

Париж има мода, Копенхаген има дизайн, Берлин има клубове. От многодневните рейвове в бивши бункери от Студената война до хедонистичните скривалища, където всичко е позволено и телефоните са забранени, германската столица привлича свободомислещите и показва на света как се прави парти още от декадентските времена на Ваймар преди век.

Ето защо през март 2024 г. Германия добавя берлинската техно сцена в националния регистър на нематериалната култура на страната.

Снимка: iStock by Getty Images

Това е знак за ролята на музиката като саундтрак на контракултурното ядро на Берлин - същото, което помогна за свалянето на Берлинската стена, накара бившия кмет на града да го обяви за "беден, но секси" и доскоро предотвратяваше мащабна джентрификация.

Но през ноември организация с нестопанска цел, представляваща интересите на берлинските клубове, публикува доклад, в който предупреждава, че половината от около 250-те клуба в града са застрашени от затваряне през 2025 г. поради бързото покачване на наемите в Берлин, джентрификацията и променящата се демография - цифра, която се е удвоила след проучването на собствениците на клубове девет месеца по-рано.

Снимка: iStock by Getty Images

Чужденците и германските туристи отдавна са привлечени от Берлин заради по-ниските наеми (в сравнение с други европейски столици) и свободолюбивия дух на "живей и остави да живеят". Градът активно рекламира легендарната си клубна култура сред туристите, въпреки че наскоро заглавия обявиха "спиралата на смъртта на клубовете" и "края на партитата".

Миналия месец англоезичното списание за изкуство и култура The Berliner анализира дали клубната сцена в града някога ще се възстанови напълно, което накара мнозина да се замислят дали една от основните причини, поради които туристите отдавна се стичат в Берлин, скоро няма да изчезне.

За Емико Геич, говорител на Клубната комисия, която публикува доклада, така наречената "смърт на берлинската култура" не е нещо ново. Джентрификацията и изземването на културни пространства се случват от години.

Новото, според нея, е перфектната буря от допълнителни фактори, като например продължаващите финансови затруднения от пандемията на Covid-19, инфлацията, увеличените оперативни разходи и намаляването на посетителите - всички те са накарали някои собственици на клубове да "хвърлят кърпата".

Най-скорошното широко оповестено закриване е Watergate. След 22 години клубът в Кройцберг се поддаде на нарастващия икономически натиск и затвори в навечерието на Нова година.

Снимка: iStock by GettyImages

Някои клубове се сблъскаха с други предизвикателства, които наложиха закриването им или най-малкото застрашиха съществуването им. Геич посочва плана за презастрояване на берлинския квартал Румелсбург, който наложи клубът Rummels Bucht да бъде затворен през септември 2020 г. в полза на нов аквариум, който ще бъде открит през следващата година, и нови апартаменти. След това е планираното разширение на магистрала А100, което ще застраши клубове като Renate, Else, Neue Zukunft, about blank, Oxi и Club Ost.

Ани Анка, румънска бизнес дама, която през последното десетилетие идва в Берлин, за да се забавлява в неговите клубове, казва, че първоначално е била привлечена от репутацията на Берлин като "Меката на клубното забавление". Преди години някои берлинчани, с които се запознала по време на Burning Man, я отвели в Sisyphos - голямо заведение в складов стил, намиращо се точно до затворения вече Rummelsbucht.

Снимка: iStock by Getty Images

"Sisyphos беше нещо, което никога не съм преживявала...беше събота вечер, а аз се запознах с хора, които бяха там от сряда", разказва пред BBC Анка и допълва, че хората са дошли в клуба по същия начин, по който се подготвят за фестивал - с няколко тоалета, кърпи и храна.

"Клубовете в Берлин са проектирани по такъв начин, че да можеш да се потопиш в различни светове - от тъмно подземие до фънки хаус. Хората се разхождат между различните светове по тези пътеки, където спонтанно биха възникнали много разговори, много връзки."

След последните съобщения за упадъка на клубната култура в града Анка се пита какво следва за Берлин. Но дори и като верен фен на клубната му сцена, тя не е изненадана, че настъпва промяна.

"Мисля, че има много различни причини за упадъка на берлинската клубна култура", казва тя. "На първо място, има смяна на поколенията. Както знаем, хората, които идват след милениалите, поколението Z, имат много по-здравословен начин на живот. Много от тях не пият, да не говорим за употребата на други вещества, които не можем да пренебрегнем, и те бяха неразделна част от културата на берлинските клубове."

Снимка: iStock by Getty Images

Всъщност в отделен доклад на Комисията за клубовете се посочва, че средната прогнозна възраст на клубните посетители според собствениците на клубове е 30 години. Само девет процента от тях са били на възраст между 18 и 21 години. А 52 % от клубовете отчитат общ спад в посещаемостта.

Тези, които не искат да започват нощта си в 02:00 ч. или да използват незаконни вещества, за да изкарат до сутринта, са точно тези, към които се насочват Том Боерман и Елена Кунце с откриването на Electric Social. Разположен точно зад ъгъла на винаги оживения Александерплац,  барът е предназначен за групови събития и по-млади хора, които предпочитат да прекарат една неангажираща вечер с игри, вместо да чакат на прословутите дълги опашки, които могат да продължат с часове, с "откачалка", която може да отхвърли някого дори заради нещо толкова субективно като настроението му.

Боерман е съпричастен със собствениците на клубове, но смята, че опасенията как клубната култура в Берлин ще умре, са пресилени.

"В момента има много променящи се фактори, които действат срещу развлекателната индустрия, и тези промени носят несигурност", казва той. "Естествено е това да предизвиква стрес и песимизъм, но Берлин е клубен град - там винаги ще има клубове. И тези предизвикателства не са характерни само за този тип заведения. Те оказват влияние върху баровете, ресторантите и всички други развлечения. Освен ако не искаме в Берлин да има само клубове, трябва да намерим начин да подкрепим развлеченията като цяло."

Както Боерман, така и Кунзе твърдят, че повишаването на наемите и промените в градската парти сцена след пандемията просто настигат клубовете. Например Кунзе предполага, че рязкото покачване на цените на бирата принуждава хората да се придържат само към едно питие на вечер.

"Клубовете не могат да оцелеят от това", казва тя. "Особено тези, които преди продаваха бутилки алкохол на маси на час."

Клубовете вече не могат да придобиват или поддържат изоставени пространства, като същевременно плащат ниски наеми, което дълго време е било ключово за тяхното оцеляване.

Снимка: iStock by Getty Images

"Какви други бизнеси могат да се помещават в изоставени имоти в покрайнините на града и все още да имат опашки пред вратата в продължение на 12 часа?", пита Боерман и не смята, че берлинските клубове ще изчезнат скоро.

"Няма да е лесно, но съм сигурен, че клубовете ще се адаптират и ще намерят път напред."

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.31588
RON RON 10 3.93013
TRY TRY 100 5.33984
USD USD 1 1.89923