
Любопитно 05.10.2021 20:12 Снимка: ДНЕС+
Марихуаната, остаряването на кръвоносните съдове и каква е връзката помежду им
Безспорно е положителното влияние на марихуаната за редица медицински състояния, и лекарите дори не си правят труда да го отричат. Цели държави (за момента две на брой - Канада и Уругвай) са легализирали употребата й. Има обаче и негативни ефекти, поредният от които беше оповестен тези дни.
Според проучване на Университета на Западна Австралия редовната употреба на марихуана състарява тялото по-бързо. Изследователите наблюдават в продължение на пет години 11 човека, които пушат чиста марихуана, 504, които пушат тютюн, 114, които смесват двете неща, и 534 непушачи.
Резултатите показали, че възрастта на тялото на хората от първата група, е с 11.84% отгоре на реалната им възраст. Учените не посочват конкретна причинно-следствена връзка, но подозират, че резултатите са свързани с това, че канабиноидите (активните вещества в марихуаната) влияят на сърдечно-съдовата система.
Психоактивното вещество в канабиса тетрахидроканабинол, познат накратко като ТНС, възпрепятства работата на рецептора СВ1, което пък оказва влияние на работата на клетките на имунната система и може да предизвика възпаление на кръвоносните съдове./lifestyle.bg
Още по темата
![]() |
1 | 2.09921 |
![]() |
1 | 2.25456 |
![]() |
10 | 3.86009 |
![]() |
100 | 4.00136 |
![]() |
1 | 1.6523 |
Последни новини
- 11:56 Виктор Димчев за ППДБ: Шайка безделници
- 11:49 Мария провокативно развя дупе по прашки в ново видео
- 11:41 "Ефектът на Чарли Кърк“: Отвратени от убийството му демократи сменят партийната си принадлежност
- 11:33 Жителите на севлиевски села оцеляват с водоноски
- 11:26 Във Великобритания Тръмп няколко пъти грубо наруши етикета, потупа Чарлз III по гърба
- 11:18 Рекордьор: Спипаха варненец да шофира с над 3 промила алкохол
- 11:15 Блокада, трагедия и скандали в Парламента
- 11:12 От незаконни арести до борец за справедливост – “парадоксът Петков“