Лондонската Национална галерия купи мистериозен олтар за 20 милиона долара

Любопитно 04.05.2025 11:18 Снимка: ДНЕС+

Лондонската Национална галерия купи мистериозен олтар за 20 милиона долара

Олтарната картина е "пълна с иконографски странности", не е била излагана публично повече от 60 години и художникът й е неизвестен

За да ознаменува своята двестагодишнина, лондонската Национална галерия закупи за 20 милиона долара любопитен олтар, който е наблюдавала от десетилетия.

Картината, озаглавена "Дева Мария с младенеца със светците Луи и Маргарет и два ангела" (The Virgin and Child with Saints Louis and Margaret and Two Angels), датира от 1500-10 г., а художникът е неизвестен.

Придобивката е финансирана от Американската организация на приятелите на Националната галерия в Лондон и е закупена от частна колекция с посредничеството на Sotheby's. Цената представлява сериозен разход за неизвестен и неназован художник и отразява качеството, изработката и значението на творбата, пише ARTnews.

Смята се, че художникът е или французин, или нидерландец (от Ниската земя). "Дева Мария с младенеца със светците Луи и Маргарет и два ангела" е документирана за първи път през 1602 г. в Белгия, когато вероятно е служила за олтарна картина в църква в Гент.

Ема Капрон, куратор на ранната нидерландска и немска живопис в Националната галерия, която отговаря за придобиването, каза в изявление, че творбата е "пълна с иконографски странности". Богородица и Младенецът са разположени в центъра на композицията, която включва двама светци, двама игриви ангели, "неприлична сцена с непослушно дете и великолепна слободия", заявиха от Националната галерия.

Драконът е особено уникален, като не е известно да съществува друга подобна интерпретация в северноевропейското изкуство.

Картината, озаглавена "Дева Мария с младенеца със светците Луи и Маргарет и два ангела" (The Virgin and Child with Saints Louis and Margaret and Two Angels), датира от 1500-10 г., а художникът е неизвестен. Снимка: © The National Gallery, London

"Това е рядко и вълнуващо допълнение към великолепната колекция от ранни нидерландски картини на Националната галерия", каза Капрон. "Тази олтарна творба е дело на талантлив и изключително оригинален, но неизвестен художник и се надявам, че продължаващите изследвания и публичното показване на картината ще помогнат за разрешаването на тази загадка в бъдеще."

Картината е нарисувана върху пано от балтийски дъб, който художниците от Ниските земи често са използвали, докато френските художници са предпочитали местния дъб. Въпреки това в творбата е изобразен Свети Луи, представляващ френския крал Луи IX (1214-70 г.), а роклята му е украсена с кралския fleur-de-lis, свързан с френската монархия.

В миналото експертите са предполагали, че олтарната картина може да е нарисувана от хора като Аерт Орткенс, Жан Хей, Майсторът на Saint Giles, Ян Госарт и последователи на Хюго ван дер Гос.

"Цялостното усещане за пластичност, монументалност и силните сенки напомнят за творчеството на френски художници като Жан Хей", казват от Националната галерия. "От друга страна, композицията и гъвкавото изпълнение - редуване на гладко изрисувани зони и дребни детайли с по-динамични пасажи - отдават почит на нидерландската традиция на Ян ван Ейк."

Картината е продадена от потомък от семейството на Хенри Бландел (1724-1810) и доскоро се е намирала в Дорсет в имението Лулуърт, където живее свързаното с него семейство Уелд. Според Националната галерия се смята, че творбата е била закупена от Бландел към 1803 г. от градското настоятелство на Дронген в Гент в днешна Белгия. Предполага се, че тя е била поръчана за църквата на манастира.

Алекс Бел, почетен председател на отдел "Стари майстори" в "Сотбис", води преговорите с Националната галерия за продажбата на картината.

"Това, което прави старите майстори толкова велики, е, че не е необходимо да знаете какво представлява произведението на изкуството, за да разберете, че гледате нещо специално", каза той пред ARTnews.

"В случая с тази поразителна олтарна картина, нейната вътрешна стойност се крие в изключителното ѝ качество и историята ѝ - независимо кой е бил художникът. Всъщност тази мистерия го прави още по-интригуващ. През последния половин век той е виждан рядко и досега никъде не е бил възпроизвеждан в цвят."

Националната галерия в Лондон ознаменува своята 200-годишнина. Снимка: Peter Nicholls/Getty Images

Директорът на Националната галерия Габриеле Финалди обясни пред The Art Newspaper, че неговите предшественици са се интересували от творбата на стария майстор "в продължение на десетилетия", докато тя най-накрая е била закупена в началото на тази година.

Той каза, че е "много рядко" да се открие картина без атрибути с такова качество - и предположи, че "тя може да е нарисувана от много талантлив художник в началото на кариерата му или от някой, който е починал млад".

След като не е била излагана публично в продължение на 60 години, "Дева с младенеца със светците Луи и Маргарита и два ангела" ще бъде показана в зала 53 на Националната галерия на 10 май.

Това ще съвпадне с откриването на обновения главен вход на музея - крилото "Сейнсбъри", което е част от ремонта на стойност 100 млн. долара по случай 200-годишнината на Националната галерия.

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426