Какво се случва ако прекалим с Витамин D?

Любопитно 10.09.2021 13:55 Снимка: ДНЕС+

Какво се случва ако прекалим с Витамин D?

От всички хранителни вещества, които трябва да консумираме, витамин D е един от най-противоречивите. Съществуват куп изследвания и експертни становища относно ползите, дефицита и добавките с витамин D. Но малко се говори какво се случва, ако ни дойде в повече.

Един от най-лесните начини да прекалим с витамин D е чрез добавките. Препоръчителната дневна доза от тях е 15 микрограма за възрастните под 70 години и 20 микрограма за хората над 70 години.

А най-сигурният път да си го набавим, при това без грам опасност да надвишим нужното количество, е по естествен път - чрез слънцето. За целта ни стига само два пъти седмично да се излагаме на слънчева светлина в продължение на 5 до 30 минути.

В случай че прекалим обаче с витамина, можем да си навлечем куп неприятности.

Витамин D е мастноразтворим и помага за усвояването на калция в тялото ни. Двата елемента са взаимносвързани и в случай че надвишим необходимото количество от тях на организма, автоматично се излагаме на риск от развитие на хиперкалциемия.

Едни от нежеланите симптоми и за въпросното заболяване, и за прекомерния прием на витамин D са гадене, умора и раздразнителност.

А сред най-сериозните доказани странични ефекти е образуването на камъни в бъбреците. И това се случва, когато тялото усети повишаване на калция. Максималната доза от него е около 2100 милиграма на ден, уточняват от Eat This, Not That!./lifestyle.bg

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355