Италианец ще прекара 3 години в пещера

Любопитно 12.10.2006 13:04

Италиански социолог и спелеолог се готви да прекара до три години в пещера. Това съобщава вестник "Ла Република" и уточнява, че Маурицио Монталбини е слязъл в пещера, която се намира в Централна Италия вчера.

"Подписах писмо, с което разрешавам на хората, които ме следят отвън, приятелите ми от Ъндърлаб, подземната лаборатория, да ме оставят в пещерата до три години", заяви 53-годишният Монталбини. "Това е последният ми експеримент, защото вече съм на достатъчно голяма възраст", подчерта ученият, който в началото на 90-те години постави рекорд като прекара 366 дни в пещера. Целта на експеримента му е да разбере по-добре естествения ритъм на тялото, за да успее да намери най-ефикасната доза от медикаменти за борба със стреса и безсънието. "Когато останах 366 дни под земята бях убеден, че съм прекарал само 219 дни", сподели италианецът и обясни това с факта, че тялото му по някакъв начин е "удължило" само класическото денонощие от 24 часа. Мъжът ще прекара цялото време в пещера на 80 метра дълбочина и широка 2 метра. Дължината й е около 50 метра, а височината - 5. Температурата там е между 9 и 10 градуса. Монталбини ще получава вода отвън по специална тръба, а храната му ще е под формата на хапчета. Все пак той е внесъл в пещерата 4 кг мед, 2 кг ядки и 1 кг шоколад. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355