IT спец отгледа 300 кг тиква, друга от сорт “Атлантически гигант” краси площада на Гърмен

Любопитно 06.11.2020 19:08 Снимка: ДНЕС+

IT спец отгледа 300 кг тиква, друга от сорт “Атлантически гигант” краси площада на Гърмен

Мечтата на Делян Тошев е да има в двора си слънчоглед, висок 6 м

С не особени грижи всеки може да отгледа тиква с тегло 100-150 кг. За двойно по-големите обаче се изискват специални познания, много грижи и малко късмет. Това казва не опитен агроном, а компютърният специалист Делян Тошев, който спечели голямата награда на празника на Севлиево, като докара на сцената на площада тиква, тежаща 300 кг, и постави истински рекорд за България. Тиквата е от специалния сорт “Алантически гигант”, създаден през 1979 г. от канадеца Хауърд Дил.

“Преди 7-8 г. се захванах със земеделие, но само в двора на къщата ни в с. Гърмен, като засаждам плодове и зеленчуци за лична консумация. Обичам обаче да експериментирам с нови и интересни сортове. До миналата година садих мускатови тикви, които са най-вкусни - френски, италиански сортове, както и японски, които са много дребни, но хубави. Реших да пробвам с гигантски тикви и ето че се получи добър резултат”, разказва Делян Тошев.

Роден е и е учил в Плевен и признава, че там родителите му са имали градина, но работата в нея съвсем не било любимото му занимание като дете. В рода си няма и агрономи. След като е живял и работил дълги години в София, решил да се върне на спокойствие в Гоцеделчевско, откъдето е баща му, и заживял в Гърмен.

След напрегнат умствен труд - по 10 часа на ден пред компютъра, грижата за посятото в градината го зарежда и успокоява. Тази пролет посадил няколко семки, които купил от чужбина, и с нетърпение очаквал резултата.

“В България от години няма семки за тикви гиганти Последно допреди няколко години се е занимавал с това Христо Христов, но разбрах от него, че нямало кой знае какъв интерес към тези сортове. Такива тикви се гледат заради тръпката, за удоволствие”, казва Тошев.

Решил да пожертва целия двор от около 120 квадрата за две растения. Казва, че всяка семка е регистрирана и има свое родословие, но и своя генетична особеност. Семките за тиквите гиганти са масивни, здрави и дори се налага да се пилят с шкурка, за да може да се пробият от кълновете.

Делян посадил семките за двете тикви в съдове от 4-5 литра с много добра почва през април. Около месец било необходимо, за да покълнат и да се развият растенията с по няколко листа. Първото засадил в двора на 1 май, а второто - на 14 май. Почвата в двора не била добра, затова се наложило да я натори с много оборска тор.

След това започнали сериозните грижи, за да развият тиквите потенциала си и да достигнат рекордни големини. От едното растение се родила тиквата с тегло около 300 кг, а от второто - две тикви - 250 кг и 140 кг.

В специален дневник IT спецът записвал редовно какви грижи полага за растенията, как се развиват, как наддават на тегло и др. подробности от растежа.

Ефектната тиква се родила на 11 юли. Тогава той я опрашил ръчно с мъжкия цвят на другото растение

Моментът на опрашването също е специален. Температурата на въздуха трябва да е не повече от 30-32 градуса и това обикновено става между 15 юни и 15 юли. Ден преди да разцъфтят женският и мъжкият цвят, те се обвиват с чорапче. На другата сутрин се опрашват цветовете, като се взема мъжкият и се поставя по специален начин върху женския. До 10 дни проличава дали опрашването е успешно. Ако температурата е по-висока, след десетина дни растението може да абортира.

Тошев опрашил ръчно няколко цветчета и следял как се развиват плодовете. Този, който върви най-добре, се оставя, а другите се премахват. Останалият плод трябва обаче да е на около 3 м от корена и на главното стъбло.

Тиквите не обичат големите горещини, затова през летните месеци, когато температурата скача над 33 градуса, Тошев ги поливал редовно. Направил е система за капково напояване с пръскачки и на всеки половин час растенията се оросяват по 10 минути. Прави сметка, че е изразходвал около 60 кубика, като нормата е около 15 литра на квадратен метър на ден.

Понякога се налагало и да слага по малки дози изкуствен тор. “Едва ли догодина пак ще пробвам с тикви гиганти, защото на тази почва по-добри резултати няма да постигна. Ще опитам обаче с други интересни растения”, казва компютърният специалист. Вероятно ще опита да посади слънчоглед, който достига до 6 м височина.

В двора си има и 25 сорта смокини, които отглежда в големи саксии.

Сега е подарил голямата тиква на община Севлиево. Поискал само да му върнат семките, след като я разрежат. От нея извадили 300 семки. Втората тиква - 250-килограмовата, той дари на читалището в Гърмен. Сега е на площада и децата много ѝ се радваха и я украсиха, каза Делян. Третата - най-малката, се развалила от топлината още на корен.

Надпреварата кой ще отгледа най-голяма тиква в света датира повече от столетие. Най-запалени са фермерите в САЩ и Канада. Наскоро стана ясно, че за тази година световният рекорд за тиква гигант е спечелил 40-годишен житeл нa Минecoтa. Отгледал е тиква c тeглo 1066 кг и я представил на гoдишнoтo свeтoвнo първeнcтвo, което бе oргaнизирaнo дo Caн Фрaнциcкo, Кaлифoрния.

Първите данни за тикви гиганти са от 1857 г. Тогава в Англия е измерен екземпляр с тегло 111 кг. Оттогава се води и статистиката.

Сортовете се подобряват всяка година, нараства теглото на тиквите, които се представят на световни първенства./24 часа

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447