Французите пият все по-малко вино

Любопитно 30.01.2007 16:16

Французите - световни шампиони по консумация на вино до 2005 г., ще бъдат изпреварени от САЩ и Италия и ще заемат третото място през 2010 година. Това показват резултатите от проучване на британската компания ISWR/DGR за световното изложение на виното Венекспо (Vinexpo) в Бордо от 17 до 21 юни, съобщи Франс прес.

Франция е сред петте най-големи световни пазари на вино заедно с Германия, Великобритания, САЩ и Италия. Франция обаче е единствената страна, която от много години търпи отрицателен растеж в потреблението - минус 2 процента годишно.

Консумацията на вино във Франция е намаляла с 11,09 процента между 2001 г. и 2005 г. до 30,155 милиона хектолитра или 4 милиарда бутилки. Очаква се между 2005 и 2010 г. потреблението на вино да претърпи нов спад с 8,57 процента, уточни Робер Бейна, генерален директор на Венекспо.

Възрастните французи, които са изпили средно по 63,8 литра вино през 2005 г., ще намалят консумацията си със 7,84 процента до 58,8 литра вино до 2010 година.

Потреблението на традиционна за Франция напитка се увеличи в началото на 60-те години до над 46 милиона хектолитра. Причина за намаляването на консумацията на вино е промяната в предпочитанията на младите французи, които пият все повече концентрат./Дарик радио

CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355