
Любопитно 27.03.2025 15:09 Снимка: ДНЕС+
Фалшиво кисело мляко: Няколко знака, че нещо не е както трябва
Киселото мляко е един от най-популярните млечни продукти, но не всички марки предлагат истински натурален продукт. За съжаление, някои производители добавят растителни мазнини, за да намалят себестойността, като по този начин компрометират вкуса и хранителната стойност на млякото. Тези заместители често променят текстурата и консистенцията, а ако знаем какво да наблюдаваме, можем лесно да разпознаем дали в опаковката има качествено кисело мляко или продукт с нежелани примеси.
Едно от първите неща, които могат да ни подскажат за наличието на растителни мазнини, е самата структура на киселото мляко. Истинското има гладка и хомогенна консистенция, а когато се загребе с лъжица, запазва форма, без да се разтича прекалено бързо. Ако е прекалено гъсто и плътно, като крем, без характерната леко зърнеста текстура, това може да е знак за добавени немлечни мазнини или сгъстители. От друга страна, ако е прекалено воднисто и разделено на слоеве, също не е добър признак, тъй като натуралното мляко има равномерна структура.
Друг важен показател е поведението на млякото след разбъркване. Качественото кисело мляко се разбърква лесно и остава хомогенно, без да се отделят видими капки мазнина. Ако при бъркане се забелязва мазен слой, който лъщи по повърхността или се усеща лепкавост по лъжицата, това вероятно е знак за растителни мазнини. Истинското кисело мляко има леко кисел вкус, докато продуктите с добавени масла често имат по-мек, дори леко сладникав вкус, който не е типичен за традиционното ферментирало мляко.
Ароматът също може да подскаже за качеството на продукта. Натуралното кисело мляко има свеж, млечен мирис с лека кисела нотка. Ако ароматът е неутрален или дори наподобява изкуствени кремообразни продукти, това може да означава, че са добавени немлечни съставки. Когато продуктът няма специфичния млечнокисел аромат, а вместо това напомня на нещо стерилизирано или термично обработено, вероятно е преминал през процеси, които не са характерни за традиционното производство.
Етикетът винаги е надежден източник на информация, ако знаем как да го тълкуваме. Качественото кисело мляко трябва да съдържа само две съставки - мляко и закваска. Ако в съдържанието открием "растителни мазнини", "палмово масло", "модифицирани нишестета" или "стабилизатори", това означава, че продуктът не е напълно натурален. Друго, което може да ни ориентира, е съдържанието на мазнини - традиционното кисело мляко варира между 3,6% и 4,5% мазнини, докато при нискомаслените варианти с добавени растителни мазнини този процент често е нетипично нисък или необичайно висок.
За да избегнем компромиси с качеството, най-добре е да избираме мляко от утвърдени производители, които следват традиционни технологии на производство. Покупката от малки мандри или фермерски пазари също може да бъде добра алтернатива. Вкусът, текстурата и ароматът на истинското кисело мляко са несравними и веднъж свикнем ли с тях, разпознаването на имитациите става лесно.
Още по темата
![]() |
1 | 2.05336 |
![]() |
1 | 2.3463 |
![]() |
10 | 3.92942 |
![]() |
100 | 4.76582 |
![]() |
1 | 1.81146 |
Последни новини
- 09:47 Тръмп: Зеленски се опитва да се оттегли от сделката за минералите
- 09:44 Стачка блокира транспорта в Белгия, МВнР предупреди българите да търсят алтернативни полети
- 09:41 Орхан Исмаилов: Девет депутати на Доган бягат при Пеевски
- 09:38 Бащата на психичноболния, нападнал двама синоптици, обяви гладна стачка
- 09:34 Кеворк Кеворкян: Паметник на Мършата
- 09:29 Лудогорец с втора загуба за сезона в efbet Лига
- 09:26 Бившата на Еврото:Теодора Георгиева редовно взимаше пари в "Осемте джуджета", после и в къща в Бояна
- 09:23 Министър Вълчев: Промените в образованието отпреди 10 години бяха контрапродуктивни