Доц. Антоанета Петрова: В България растат над 70 диворастящи орхидеи

Любопитно 28.02.2021 10:28 Снимка: БГНЕС

Доц. Антоанета Петрова: В България растат над 70 диворастящи орхидеи

Ботаническата градина на Българската академия на науките показва в изложба богатството на „Орхидеите“. Колекцията на градината наброява над 500 вида и сорта, като диворастящите у нас цветя от семейство Салепови са над 70, а в света те наброяват около 25 000 вида. Това разказа за БГНЕС директорът на Ботаническата градина на БАН доц. Антоанета Петрова.

„Имаме видове, които са запазени още от историческата колекция, от времето на царската ботаническа градина. Има орхидеи с изключително интересна съдба, които ние сме получили като дарение от главната ботаническа градина в Москва, а те като репарации от Втората световна война. Наред с това имаме съвсем нови съвременни хибриди“, обясни тя.

Сред изложените са впечатляващите едри природни и хибридни цимбидиуми, т.нар. ирисова орхидея. Тук може да се видят най-популярните и лесни за отглеждане орхидеи – пеперуди или фаленопсиси. Пъстролистни орхидеи също привличат вниманието, макар и да са дребни, те са наричани още скъпоценни, защото листата им блещукат. В експозицията могат да се видят и растения от най-богатия на орхидеи район в света – Нова Гвинея. Красивите растения обаче се срещат и на много други места.

„Орхидеите спорят със сложноцветните за богатство, за най-голямо семейство в растителния свят. Те са около 25 000 вида, като над 90% от тях се намират в тропиците, а ¾ от тях растат прикрепени към клоните, към кората на дърветата, това са т.нар. епифити. Има и няколко вида орхидеи, които преминават на север от полярния кръг. Има и такива, които се качват на 5000 м. надморска височина в Хималаите. В България се срещат над 70 диворастящи орхидеи. Най-едра и впечатляваща е Венерина пантофка, която е първото защитено растение както в Европа, в Швейцария, така и у нас през 30-те години на миналия век“, разказа директорът на градината.

Тя обърна внимание на още един интересен факт.

„Много интересни са орхидеите, чието тяло наподобява това на бръмбарче или пчеличка и се опрашва от мъжките насекоми, които си мислят, че това е женска пчеличка или бръмбарче“, посочи Петрова и добави, че в страната ни има три вида, които са включени в европейския списък към директивата за местообитанията и чийто находища държавата трябва да опазва и на всеки 7 години да докладва за състоянието им.

От изложбата научаваме, че тези растения се превозват с документ.

„Цялото семейство е включено в Конвенцията по международната търговия със застрашените видове. Хората не трябва да се изкушават, попадайки в тропиците да взимат орхидея от природата, защото подлежат на санкция“, предупреди доц. Петрова.

От думите й научихме, че в последните години интересът към бегониите значително се е увеличил.

„Това е уникален род. Бегониите са на 6-то място по богатство на видове в един род, но мисля, че скоро ще изпреварят дендробиумите от орхидеите, които в момента са на пето място“, предрече тя. А докато това се случи, настоящата изложба, озаглавена „Орхидеите“ може да бъде видяна до 7 март, като вратите на Ботаническата градина ще бъдат отворени и на 3 март. Също така посетителите могат да си закупят растения или подправки./БГНЕС

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853