Любопитно 14.03.2024 12:51 Снимка: ДНЕС+
Днес е денят на числото "Пи"
Днес по света се чества един от най-необичайните и любопитни празници – Световен ден на числото Пи.
То е ирационално число, което означава, че е безкрайно и без повтарящ се модел. Изчислено е до над един трилион цифри след десетичния знак.
Математически Пи е съотношението на дължината на една окръжност към нейния диаметър.
Познато ни от часовете по математика като "3,14", това число продължава да задава въпроси за произхода и значението си.
Числото Пи има близо четири хиляди години история, като за негови откриватели могат да се считат още жителите на Месопотамия. Едва през XVIII век започва да се използва, за да означи конкретно число, тоест - гръцката буква, която го символизира не е избрана от древните гърци.
През 1706 г. английският математик Уилям Джоунс използва за пръв път наименованието, а обозначението е станало общоприето в средата на XVIII век благодарение на работата на швейцарския математик, физик и астроном Леонард Ойлер.
Световният ден на числото Пи за първи път се отбелязва през 1988 г. в научно популярния музей "Експлоратариум" в Сан Франциско, по идея на музейния служител - физик Лари Шоу.
Но кой е откривателят на числото Пи, и какво знаем днес за тази математическа константа – чуйте в прикачения звуков файл.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 15:34 Д-р Околийски: Министерството подкрепя исканията на лекарите за повече пари, но ги няма!
- 15:26 Рим иска обяснение от Израел: Хората на Нетаняху стреляли по конвой с италиански военни в Ливан
- 15:20 Проф. Иван Желев: Дните от Страстната седмица са най-значимите за православните вярващи
- 15:12 Арестуваха двама с раници, пълни с близо 90 хиляди евро за купуване на гласове в Пловдив
- 15:05 Мицотакис: Таксата на Иран за преминаване през Ормузкия проток е напълно неприемлива
- 14:59 Евгени Петров: Срещата на Гюров с инфлуенсърите е опит за спасяването на Асен Василев
- 14:52 Британското посолство организира пътуваща изложба по повод 150 години от Априлското въстание
- 14:46 Арно Бертран: САЩ и Израел сами си нанесоха стратегическо рухване