Любопитно 19.08.2021 17:20 Снимка: БГНЕС
Бразилия иска светът да опознае любимата ѝ напитка
Няма друга напитка, която да олицетворява Бразилия повече от cachaça /кашаса/, съобщава Би Би Си.
Ако посетите оживен бар с приятели в гореща бразилска вечер, няма начин да не се насладите на най-популярния коктейл в страната - кайпириня, смес от кашаса, захар и лайм с много, много лед.
Тъй като баровете и ресторантите в цяла Бразилия бяха затворени за дълги периоди от миналата пролет и домакинствата нямаха право да се събират на партита, продажбите на така популярната кашаса спаднаха с почти една четвърт през 2020 г.
Производителите и лидерите в индустрията сега се надяват да увеличат поръчките за чужбина, за да компенсират загубите си. Но както признава Лучано Сади Андраде, маркетинг мениджър в Companhia Müller de Bebidas: „Винаги е било предизвикателство ... да се обясни концепцията за кашаса за външния пазар“.
И така, какво точно е кашаса? Произнесено „ka-SHAS-sa“, това е високо алкохолна напитка, която се дестилира от сок от захарна тръстика. Това, казват в Бразилия, я различава от рома, който обикновено се прави от меласа, останала след преработката на захарна тръстика в захар.
Феновете на кашасата казват, че питието е по-свежо и по-плодово от рома.
Смята се, че кашаса, която може да се произвежда само в Бразилия, е била дестилирана за първи път в страната през 1516 г. Това означава, че е предшествала производството както на рома, така и на текилата.
Смята се също за третия най-произвеждан алкохол в света след водката и китайската бяла ракия байджу.
Страната произвежда около 800 милиона литра кашаса годишно, но само около 1% се изнася в чужбина./БГНЕС
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:33 Мелания Тръмп стана първата съпруга на световен лидер, председателствала Съвета за сигурност на ООН
- 12:23 Марко Рубио поздрави българския народ по случай 3 март от името на САЩ
- 12:12 Макрон: Ще увеличим броя на ядрените ни бойни глави, но няма да разкрием с колко
- 12:02 Щети за половин милион евро в Русенско, след като река Студена преля
- 11:50 Политическите лидери с послания за 3 март
- 11:39 "Левски" поведе с 12 точки след нова грешна стъпка на Лудогорец
- 11:34 Илияна Йотова: България заслужи своята свобода, тя я извоюва!
- 11:27 Рюте: НАТО няма да се намеси във войната с Иран, но приветства ударите на САЩ и Израел