Любопитно 27.08.2024 19:30 Снимка: ДНЕС+
Байдън натискал Meta да цензурира съдържанието за COVID-19 през пандемията
Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг заяви, че високопоставени служители в администрацията на президента на САЩ Джо Байдън са оказали натиск върху неговата социална мрежа да цензурира съдържанието за COVID-19 по време на пандемията, съобщава "Ройтерс".
В писмо от 26 август собственикът на Facebook, Instagram и WhatsApp посочва на съдебната комисия на Камарата на представителите на САЩ, че съжалява, че не е говорил за този натиск по-рано, както и за някои решения, които е взел относно премахването на определено съдържание.
"През 2021 г. високопоставени служители от администрацията на Байдън, включително Белият дом, многократно притискаха нашите екипи в продължение на месеци да цензурират определено съдържание за COVID-19, включително хумор и сатира, и изразиха силно разочарование от нашия екип, когато не се съгласихме да го направим", пише Зукърбърг в писмото.
"Смятам, че натискът на правителството беше погрешен и съжалявам, че не бяхме по-откровени за това", допълва той. "Също така мисля, че направихме някои избори, които, с поглед назад и разполагайки с нова информация, не бихме направили днес".
Писмото е адресирано до Джим Джордан, председател на комисията и републиканец. В публикацията си във Facebook комисията нарече писмото "голяма победа за свободата на словото" и отбеляза, че Зукърбърг е признал, че "Facebook цензурира американците".
В писмото Зукърбърг уверява и че няма да прави никакви вноски в подкрепа на избирателната инфраструктура на тазгодишните президентски избори, така че "да не играе роля по един или друг начин" в гласуването през ноември.
По време на последните избори, които се проведоха през 2020 г. по време на пандемията, милиардерът осигури 400 милиона долара чрез инициативата на Чан Зукърбърг - негово филантропско начинание със съпругата му, в подкрепа на изборната инфраструктура - ход, който предизвика критики и съдебни дела от някои организации, според които движението е партийно.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:35 Технологичен гигант уволни 12 000 служители наведнъж с имейл в 06:00 часа
- 19:27 "Или да си ходи, или да млъква". Верстапен ядоса журналист във Формула 1
- 19:20 Намереното румънско златно съкровище ще бъде върнато при условия на максимална сигурност
- 19:14 Начинът на разпределение на пътниците в самолета ускорява евакуацията
- 19:07 Дмитрий Медведев: Нито Тръмп, нито САЩ ще излязат от НАТО
- 19:00 Белгия е готова да участва в прочистването на Ормузкия проток от мини
- 18:53 Татяна Дончева: ВСС трябва да бъде сменен час по-скоро
- 18:45 Камелия Нейкова: Машинно гласуване на 19 април ще има в 129 секции извън страната