Крими 20.11.2023 11:46 Снимка: ДНЕС+
Верига от кухи фирми за избягване на ДДС е схемата в измамата с луксозни коли (ВИДЕО)
Неутрализирана е престъпна група, която се занимава с данъчни измами, укриване и неплащане на данъчни задължения, пране на пари. Това заяви на брифинг главният секретар на МВР Живко Коцев.
Извършени са претърсвания на София, Костинброд, Троян, Варна. Иззети са множество веществени доказателства – финансови и счетоводни документи, компютърни конфигурации, тефтери, записки. Разпитани са 28 лица.
Установено е, че има проблем при внос на автомобили и избягването на данъчен кредит. „Тази може би е най-мащабната такава схема, която успяхме да неутрализираме“, посочи директорът на ГДБОП Явор Серафимов.
Касае се не само за счетоводни кантори, но и за домашни адреси. Установени са лица, управители на липсващи търговци, реални търговци, посочиха от прокуратурата.
Касае се за мащабна схема за неправомерно приспадане на данъчен кредит по ЗДДС. Става дума за нерегламентиран оборот около 30 млн., върху който е трябвало да се начисли ДДС.
Използвана е верига от кухи фирми.
От НАП уточниха, че е установена схема за данъчна измама на територията на страната с участие на няколко дружества. Тя е целяла избягване на плащане на ДДС за периода 2022-2023, формиран при продажбата на МПС чрез неправомерно формиране на данъчен кредит.
Основна част от превозните средства се придобиват чрез сделки с чуждестранни лица, регистрирани за целите на ДДС в други държави-членки на ЕС. Реализирането на данъчната измама се осъществява посредством деклариране на привидни доставки на стоки и услуги с оглед прикриване на реалния им получател.
От облагите се ползват дружества с голяма стопанска значимост и добра репутация. Това им осигурява и предимство пред останалите компании на пазара.
След като един автомобил бъде внесен от чужбина, за него трябва да се плати 20% ДДС. Той се начислява от съответния доставчик, който трябва да го внесе в държавния бюджет. Но той не го внася в държавния бюджет, когато го е платил на своя доставчик. Така се създава една верига от фирми, последната от които – вносителят, трябва да внесе тази сума в държавния бюджет.
Но в тези схеми тази последна фирма се оказва, че няма нищо – нито служители, нито активи. Управителят ѝ обикновено е подставено лице с нисък социален статус. Така НАП не може да събере нищо от тази сделка.
Впоследствие на проведената акция е установена връзка между такива кухи фирми и реални фирми, които задържат за себе си ДДС-то, приспадат го от своята реална търговска дейност, насочвайки проходната администрация там, където няма да бъде намерено.
Става дума за много фирми. Хората, които се занимават с такива схеми, ги сменят през няколко месеца. Става въпрос за товарни автомобили, леки автомобили, други МПС от високия сегмент, които са скъпи. За една година стотици скъпи автомобили са вкарани в България по тази схема.
Лицата, които са се съгласили да бъдат посочени като управители на тези дружества, обикновено са получавали финансови облаги. Не един от тях му било обещано да му купят костюм.
Още по темата
CHF | 1 | 2.09493 |
GBP | 1 | 2.35656 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.34333 |
USD | 1 | 1.88187 |
Последни новини
- 22:48 Ураганен вятър във Варна, селища без ток заради снега в Ловешко и още блокирани проходи
- 21:12 Хороскоп за четвъртък, 26 декември 2024 г.
- 19:34 30 пили и девет под въздействие на наркотици водачи установи МВР за ден
- 19:21 Президентът Румен Радев изрази съболезнования за загиналите при авиокатастрофата в Казахстан
- 19:08 АПИ съветва правоимащите да не чакат последния момент за безплатна винетка
- 18:56 Как да преминем към нормално хранене след коледните пости
- 18:41 Когато Джо Пеши е ухапал съвсем наистина Маколи Кълкин в "Сам вкъщи"
- 18:28 Колко са богати най-заможните българи?