Крими 14.10.2023 16:18 Снимка: ДНЕС+
Условни присъди за двама иманяри от Добрич
Състав на Окръжния съд в Добрич призна за виновни двама подсъдими по обвинение за противоправно търсене на археологически обекти.
Подсъдимите Я.М. и С.И. са признати за виновни в това, че на 29 октомври 2019 г., в землището на сeло Дуранкулак, в съучастие помежду си като съизвършители, без съответно разрешение, търсили археологически обекти, използвайки технически средства – два металдетектора и моторно превозно средство – лек автомобил, като деянието не представлява маловажен случай.
Според посоченото в обвинителния акт лицата обхождали изорана нива в близост до леко възвишение - могила, на която имало обозначителен камък, като и двамата са носели и използвали металотърсачи.
Съдът призна подсъдимия Я.М. за виновен и по обвинението, че на същата дата е държал в дома си в град Каварна боеприпаси за огнестрелни оръжия – два бойни патрона, без да има за това надлежно разрешително.
За двете деяния съдът наложи на този подсъдим общо наказание лишаване от свобода за срок от 1 година, чието изпълнение е отложено с 3-годишен изпитателен срок, и глоба в размер на 5000 хиляди лева. Наложено му е и наказание конфискация на вещи на стойност 387 лв., иззети от дома му и доброволно предадени от него, сред които антична амфора с отчупена долна част, медни и бронзови римски централни и провинциални монети от I до III в., медни и бронзови копчета от военни униформи от Първата световна война и др.
Наказанието за подсъдимия С.И. е лишаване от свобода за срок от 3 месеца, изпълнението на което е отложено с 3-годишен изпитателен срок.
С присъдата на Окръжния съд в полза на държавата се отнемат вещите, предназначени и послужили за осъществяване на първото престъпление - три металдетектора, два от които самоделни, и частите за друг самоделен металдетектор, собственост на подсъдимия Я. М., както и металдетектор и лек автомобил, собственост на подсъдимия С.И.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.09898 |
GBP
|
1 | 2.2281 |
RON
|
10 | 3.84612 |
TRY
|
100 | 4.0031 |
USD
|
1 | 1.69029 |
Последни новини
- 17:47 Директорът в оставка на Би Би Си горд с журналистическата работа на медията
- 17:38 Турски C-130 "Херкулес" с 20 души на борда се разби в Грузия след излитане от Азербайджан
- 17:29 Съдът остави мигранти в хотел във Великобритания въпреки жалба на общината
- 17:20 Министър Иванов: В Бюджет 2026 г. има политики, полезни за гражданите и бизнеса
- 17:11 БСК: Бизнесът не е предлагал вдигане на ДДС, както заяви Сачева
- 17:02 Прокуратурата иска присъда от 828 до 2352 г. за бившия кмет на Истанбул Екрем Имамоглу
- 16:53 Задържаха мъж, призовавал за убийството на политици в Германия срещу награда
- 16:44 "Възраждане": С бюджета управляващите готвят нова тежест за бизнеса