Турция продължава издирването на четирима български граничари, съдени за смъртта на бракониер

Крими 29.12.2021 16:14 Снимка: ДНЕС+

Турция продължава издирването на четирима български граничари, съдени за смъртта на бракониер

Турция продължава издирването на четиримата български граничари, които са съдени задочно за смъртта на турски бракониер, съобщи Нова телевизия. Вчера се проведе поредно заседание на делото в съда в Къркларели.

Четиримата български граничари, които 13-а година са подсъдими в Турция за смъртта на турски бракониер през 2008 г., са издирвани от турската държава с Интерпол. Не е ясно дали турският съд ще се съобрази с решението на Международния съд в Страсбург, което потвърждава невинността на българските граничари, изпълнили дълга си.

По думите на един от подсъдимите - Николай Костов има постановление на турския съд да бъдат обявени за международно издирване с червена бюлетина.

"Как стоят нещата към днешна дата, не бих могъл да кажа. Това създава неудобства, защото ние се въздържаме да пътуваме в чужбина. Тук имаме пълната подкрепа на нашето административно и държавно ръководство", обясни Костов.

България вече отказа екстрадиция на граничните служители. А след дълги съдебни дела българското правосъдие и военен съд са категорични - Михаил Цонков, държал оръжието, е невинен, няма умисъл в действията му, и заедно с колегите си, е изпълнявал своя дълг.

"Рибарите са осъдени за контрабанден риболов. Единият от тях има присъда за нанасяне на лека телесна повреда на един от служителите", обясни Костов.

Целта на дългогодишното дело, в което българите са съдени задочно, е за финансови облаги. "По жалбата, която беше изпратена в Страсбург, е видно, че те имат финансова претенция, която Съдът по правата на човека не е уважил. Всеки е в правото си да преследва истината", твърди той.

13 години след злощастния 17 април четиримата бивши служители на "Гранична полиция" продължават да се чувстват затворници в границите на собствената си държава. 61-годишният Николай Костов уточни, че живеят в постоянно безпокойство.

"Никой не е искал това да се случи. Напротив, ние сме положили всички усилия да не допуснем прекомерно използване на сила", каза Костов, който по онова време е охранявал държавната граница на България.

Бившият началник на спецзвеното за бордови действия не може да посети дъщерите и внуците си, които живеят в чужбина. В дните до Нова година четиримата бивши гранични полицаи ще очакват превода от турски на протоколите от делото.

Следващото заседание в Наказателния съд в Къркларели е на 5 юли.

Припомняме, че на 13 юли 2020 г. турски съд е поискал Интерпол да задържи четиримата обвиняеми.

Не можем да обясним на всички държави в цял свят, че сме си гледали работата, подчерта още един от обвиняемите.

Инцидентът стана на 17 април 2008 г. в района на река Резово. Тогава български граничари се опитали да задържат турски бракониери на калкан, нарушили морската ни граница.

В края на 2019 г. година Районният съд в Бургас отказа да образува дело срещу граничните полицаи Михаил Цонков, Живко Петков, Николай Костов и Николай Петков.

В България разследването на случая е прекратено от Военната прокуратура поради липса на извършено престъпление. Изводът на прокуратура прекрати е, че инцидентът е нещастен случай.

Съдът в Страсбург също оправда българските граничари, които изпълняваха своите задължения по опазване на нашата граница. Турция води собствено дело и ги обвинява в причиняване на смърт поради небрежност./NOVA

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447