
Крими 21.10.2024 17:46 Снимка: ДНЕС+
Разбиха печатница за фалшиви левове и евро в Шумен
При доказване на престъплението в съда, създателят на ментетата може да получи присъда от 5 до 15 години
Печатница за фалшиви пари беше разбита в Шумен. Задържани са двама мъже, които имат предходни присъди за престъпления от общ характер, съобщи окръжният прокурор Орлин Куздов.
Открити са фалшиви банкноти по 50 лв. и 500 евро с изключително високо качество. Намерени са и доларови банкноти.
"Освен че не могат да бъдат различени на улицата, те са минавали и през банкомати", каза пред БНР Делян Димитров, зам. окръжен прокурор на Шумен.
Задържаният под стража създател на фалшивите банкноти е обявил, че е създал поне 2000 броя петдесетолевки. Около 1000 са засечените фалшивите еврови банкноти. "Но е възможно в оборот да са много повече", обясни Димитров.
По случая служители на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" работят повече от година.
Единият задържан под стража е създавал фалшивите банкноти, а другият, който е с мярка домашен арест, е отговарял по-скоро за разпространението им.
Двамата мъже са си общували единствено по интернет. В глобалната мрежа са търсили и информация за материалите и техниката, които са нужни за изработването на копията на банкнотите. Осигурявали са си хартия от Китай и Турция, а турската хартия е предназначена за опаковането на дюнери, уточни зам. окръжният прокурор.
"За първи път имаме такъв успех в Шумен. Това е тежко посегателство срещу цялата финансова система на България и Европейския съюз", каза окръжният прокурор Орлин Куздов
При доказване на престъплението в съда, създателят на фалшивите банкноти може да получи присъда от 5 до 15 години.
Още по темата
![]() |
1 | 2.10214 |
![]() |
1 | 2.25404 |
![]() |
10 | 3.84431 |
![]() |
100 | 4.04393 |
![]() |
1 | 1.69058 |
Последни новини
- 09:56 "Хамас": Освобождаването на около 2000 палестински затворници е национален успех
- 09:51 Двама души са с изгаряния след пожар в Дом за възрастни хора във Варна
- 09:49 Църквата почита Св. Петка - закрилницата на българското семейство
- 09:41 Израел: Получихме телата на 4 мъртви заложници, държани от „Хамас"
- 09:34 Ердоган: Траен мир в Газа може да бъде постигнат само с решение за две държави
- 09:26 Тома Николов: Вижте как в действителност ПП-ДБ купуват ромски гласове
- 09:19 „Хемусгейт“ рухна. Прокурорът: Няма доказателства срещу длъжностни лица
- 09:11 ЕП предлага безплатен ръчен багаж и обезщетения при закъснял или отменен полет