Крими 26.01.2024 14:45 Снимка: ДНЕС+
Разбиха група за трафик на хора
Служители от ГДБОП и ГДНП неутрализираха организирана престъпна група, занимавала се с трафик на хора, съобщиха от МВР.
Разследването по случая е започнало още през 2022 г., в хода на което били установени трима участници в престъпната схема и осигурено продължително наблюдение върху тях.
Специализираната операция е проведена на 19 януари от служители на отдел „Трансгранична организирана престъпност“ в ГДБОП и отдел „Криминална полиция“ в ГДНП, под ръководството на Окръжната прокуратура-Бургас.
В рамките на операцията са извършени претърсвания на адрес на територията на столицата. Иззети са документи, съотносими към престъпната дейност, мобилни телефони, ползвани от участниците за комуникация и подаване на координати през мобилните приложения за криптирана връзка.
Според данните до момента, групата е действала по добре отработена схема. Нелегалните мигранти, основно сирийски граждани, бивали прехвърляни през турско-българската граница в района на Бургас, след което се извеждали до предварително определени точки в близост до морския град.
Впоследствие, с осигурен транспорт чужденците – по групи от 15 до 30 човека, били откарвани до столицата, където за известно време били настанявани в квартири с осигурена храна, а след това се организирало нелегалното им превеждане през българо-сръбската граница.
За осигуряване на безпроблемното превозване по маршрута, организираната престъпна група е използвала „отцепващи“ автомобили. За всичко това всеки от мигрантите заплащал около 3000 - 4 500 евро, като през времето цените са се променяли.
В хода на разследването са установени няколко случая на задържани мигранти на територията на страната, свързани с дейността на престъпната група.
Работата по образуваното по случая досъдебно производство продължава под ръководството на прокуратурата. След 24-часовото задържане на тримата участници в престъпната схема, на двама от тях Окръжна прокуратура-Бургас е повдигнала обвинения и им е наложила мерки за неотклонение „задържане под стража“ и „подписка“.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:34 Хороскоп за сряда, 25 март 2026 г.
- 19:27 Бивш командир на Революционната гвардия заема мястото на Али Лариджани
- 19:19 Азиатските страни се връщат към въглищата заради войната с Иран
- 19:12 СЕМ предупреди: Кандидати за депутати да не водят предавания по време на кампанията
- 19:05 Сменят Управителния съвет на ДФ „Земеделие“
- 18:57 Ливан изгони иранския посланик
- 18:49 EC и Aвcтpaлия ce дoгoвopиxa пo cпopaзyмeниeтo зa cвoбoднa тъpгoвия
- 18:41 ЦИК въвежда аудиофайлове с кандидат-депутатски листи за незрящи избиратели