Крими 21.06.2025 13:28 Снимка: ДНЕС+
Окончателно: 12 г. затвор за Пеньо Мангъров за блудство с непълнолетна и изнасилване
Тричленен състав на Върховния касационен съд (ВКС) оставя в сила присъдата на Софийски градски съд - 12 г. затвор за Пеньо Мангъров за блудство с непълнолетна и изнасилване.
Решението е окончателно
Делото бе образувано по касационна жалба на подсъдимия срещу новата присъда от 20.11.2023 г. на Софийския градски съд.
С присъдата от 28.04.2022 г. Мангъров бе оневинен по обвиненията за блудство с непълнолетна и изнасилване, извършено в условията на рецидив. По-късно присъдата на първоинстанционния съд е отменена в частта, с която подсъдимият е оправдан. Вместо това той е признат за виновен в извършването на блудство с непълнолетна, за което му е наложено наказанието "лишаване от свобода" за 5 години, и за изнасилване, представляващо опасен рецидив, за което му е наложено наказанието "лишаване от свобода" за 10 години. За двете деяния му е наложено общо наказание от 12 години "лишаване на свобода".
ВКС приема за неоснователни доводите в касационната жалба за допуснато от въззивния съд съществено нарушение на процесуалните правила. Върховните съдии приемат възражението на касатора за нарушение на материалния закон за неоснователно.
Според ВКС въззивният съд е изложил конкретни и ясни съображения по отношение на вида и размера на наказанията, които следва да бъдат наложени на подсъдимия. Върховните съдии възприемат преценката на въззивния съд, че в конкретния случай се налага определеното общо най - тежко за двете престъпни посегателства наказание да бъде увеличено по реда на чл. 24 от НК с две години.
В конкретния случай се касае за престъпления против половата неприкосновеност, осъществени с изключителна арогантност от лице, което е било наказвано и друг път за престъпни посегателства от същия вид. Деянията са осъществени по-малко от година след изтърпяване на предходна ефективна присъда от седем години лишаване от свобода за квалифицирано свождане към проституция.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 22:49 Хороскоп за четвъртък, 30 април 2026 г.
- 19:33 Веселин Стаменов: Гледайте ги добре! Гледайте ги, защото това е анатомия на политическото нищо
- 19:25 КЗК ще приеме цялостен пакет от мерки за пазарите на храни, горива и лекарства
- 19:18 Тенденцията се запазва: Ръст на жилищните кредити с над 27% и в началото на 2026г.
- 19:11 Илон Мъск може да спре развитието на OpenAI чрез юридически похвати
- 19:03 Безопасно ли е да се ядат яйца с червени петна на върха на жълтъка?
- 18:54 Русия: ЕС се въвлича все по-дълбоко в конфликта в Украйна, може да има непредсказуеми последици
- 18:46 Полицейска гонка, спречкване и скъсан пагон: Задържаха шофьор без книжка и с 1,67 промила