Крими 25.10.2024 10:24 Снимка: ДНЕС+
Крупна измамна схема с името на "Български пощи" точи банкови сметки
Български пощи предупреждават, че се разпращат фалшиви имейли и SMS съобщения от името и с логото на дружеството с цел събиране на лични данни и източване на банкови карти.
При новата фишинг измама се изискват данните на кредитната или дебитната ви карта. Вместо обаче да платите 53 стотинки, като е упоменато, банковата ви сметка може да се окаже празна за секунди. До момента има данни за човек, който е бил "ужилен" с 4500 лева.
Според експерта по киберсигурност Христиан Даскалов SMS известията от банка предпазват от финансови измами. "В такъв случай получаваш незабавно информация за движение по сметката ти. Има кратък интервал от време, в което транзакцията може да бъде спряна, ако се обадите в банката", обясни той пред Нова телевизия.
Той призова да се избягват разплащанията през телефона. "Невинаги се показват линковете, които натискаме и така не можем да видим истинския уеб адрес. На компютър щяхме да направим разликата. Винаги си презаверявайте информацията през втори източник - дори и истински url може да бъде фалшифициран. Това се нарича спуфинг атака. Едиственият начин да се засече, ако има измама, е да звъннете на подателя и да се уверите, че наистина е изпратил конкретното съобщение или имейл", коментира киберекспертът.
От "Български пощи" дават съвети какви действия да предприемете, ако станете жертва на фишинг измама:
Докладвайте съобщението като спам във Вашето имейл приложение, за да може имейл доставчикът да предприеме необходимите действия;
Ако сте получили измамен имейл или SMS съобщение или имате съмнения за произхода му изпратете ни го на адрес info@bgpost.bg или се обадете на тел. *7678 и 02/9493280 преди да предприемате каквито и да е действия! Ще Ви помогнем в разпознаването на съобщението и ще предупредим и останалите наши клиенти.
Дружеството уточнява, че не поема отговорност за никакви заплатени суми в случай, че те са настъпили в резултат на измамно действие.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:02 Премиерът: Договорът с турската компания „Боташ“ може да бъде предоговорен
- 17:56 Иранският генерал Мохамад Акраминия: В Близкия изток ще има нов регионален ред без САЩ
- 17:46 Пакистан спира временно военната си операция срещу Афганистан
- 17:37 Кабина на лифт падна в Швейцария, поне един е загинал
- 17:28 EC e oтпycнaл нaд 196 млн. зa пoдcлoни нa шecт cтpaни… и Бългapия нe e cpeд тяx
- 17:20 Стачка в Samsung може да остави света без чипове
- 17:11 Зa иĸoнoмия нa гopивa зapaди вoйнaтa в Иpaн: Шpи Лaнĸa въвeждa 4-днeвнa paбoтнa ceдмицa
- 17:05 Скандал с Демерджиев: Заповядал арести на кметове в Кърджали