Крими 06.02.2026 11:11 Снимка: ДНЕС+
Фондация е финансирала със стотици хиляди долари издирвания от полицията Ивайло Калушев
Фондация на име Cleardeep е финансирала със стотици хиляди долари издирвания от полицията Ивайло Калушев в Мексико.
Телата на съдружниците му Дечо Василев, Ивайло Иванов и Пламен Статев с огнестрелни рани в главите бяха открити на 2 февруари в закупената от него бивша хижа в близост до прохода Петрохан.
През 2013 г. фондацията обезпечава подводни гмуркания на екип на Калушев, а няколко години по-късно подпомага дейността му и у нас, съобщи БНТ.
В интернет пространството името на фондацията е споменато единствено на сайта на Спелео Клуб "Е.А. Мартел", който вече не е активен. От оскъдната информация става ясно, че през 2013 г. Калушев сформира екип, с който трябва да картографира на най-дългата подводна пещера в света с един единствен вход.
С помощта на фондацията Калушев успява да закупи специализирана база за изследвания в Мексико, включваща помещения за екипа и компресорна станция за пълнене на бутилки. По неофициална информация между 2013 г. и 2018 г. са финансирани над 2600 изследователски гмуркания. Въпреки че точните суми не са публични, проектът за картографиране е изисквал активи за стотици хиляди долари.
През 2020 г. фондацията помага на Калушев и за изследване на мащабна пещерна система у нас, наречена условно "система М".
Калушев е бил и в амплоато на духовен учител. Изнесъл е двучасова лекция, заснета на 1 октомври 2011 г., на тема "Пътят на медитацията в Старата школа на Тибетския будизъм".
"В будизма учителят е нещо, което седи там, за да ни удари шамар в момента, в който ние се самозабравим, а ние се самозабравяме постоянно. Ако махнем физическия шамар и оставим един астрален шамар, нещата стават много хлъзгав", казва той.
От записа става ясно, че Калушев участва тогава в духовна организация: "Ако някой иска да поддържа връзка с нас, през сайта става лесно, през форума. Отвън може да си вземете картичка с адреса. Ако нещо може да помогнем, докато ни има, ще го направим. Колко ще ни не е ясно."
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 12:50 Назначиха експертизи по делото за строежа на Алея първа във Варна
- 12:47 Хванаха мъж в Кюстендилско, издирван от Интерпол-Албания
- 12:39 „Добри приятели“: Епстийн лобирал за Питър Тийл пред шефа на Давос
- 12:32 Борислав Гуцанов: Целта е да върнем доверието на хората
- 12:26 Започна плановата дератизация на подлези, канални шахти и дерета във Варна
- 12:21 Румен Христов, СДС: Влязохме в Съвета за мир не заради „Магнитски”, а заради Украйна
- 12:18 Започва зимната Олимпиада. Рекордно участие и надежди за България
- 12:11 Германия изгори 3 млрд неупотребени предпазни маски, купени в началото на пандемията от КОВИД-19