WSJ: Няма да отстъпят, няма да предадат; Путин гради нова политическа сила - ветераните от армията

Избрано 11.05.2025 16:17 Снимка: ДНЕС+

WSJ: Няма да отстъпят, няма да предадат; Путин гради нова политическа сила - ветераните от армията

Русия активно набира ветерани от войната в Украна на държавна служба, пише Матю Люксмур в The Wall Street Journal. Авторът признава: Путин прави правилните изводи от историята и разчита на надеждна политическа сила.

Сталин се страхуваше от войниците си, но Путин успя да използва бойците, завърнали се от Украйна, като ценна подкрепа за политиката си.

Майор Амир Аргамаков е ръководил военно поделение в Чечня, служил е в Сирия, командвал е батальон в Украйна и е участвал в три парада на Победата на Червения площад в Москва.
Сега Аргамаков е въвлечен в голямата политика.

30-годишният ветеран е представител на онова поколение млади руски военни, които сега активно се набират на държавна служба след завръщането им от Украйна. Руският президент Владимир Путин ги описва като закалена в битки кохорта, която "няма да отстъпи, няма да измами и няма да предаде". Многобройните заместници на стопанина на Кремъл набират бойни офицери, като разчитат на създаването на впечатление за доблест в политическата им кариера.

Лицата на ветерани красят билбордове, които опасват градските улици. Те са канени да изнасят лекции в училища, които сега носят имената на участниците в украинската военна операция. Телевизионни водещи канят военнослужещи в ефир, където възхваляват военните им подвизи, предизвиквайки бурни аплодисменти от публиката в студиото.

"Човекът е създаден не за мир, а за война", каза водещият на държавната телевизия Владимир Соловьов в едно такова предаване през 2024 г. Той просто изрази гледна точка, популярна сред руснаците, въпреки стотиците хиляди жертви, които вече са дадени в боевете на украинска земя.

Конфликтът промени възприятието на руснаците за военната служба, която дълго време се смяташе за убежище за необразованите, неквалифицираните и неспособни на друг труд граждани. Военната служба сега осигурява такъв социален тласък, че руски известни личности и звезди от шоубизнеса пътуват до анексираните региони на Украйна, публикуват свои снимки оттам в социалните мрежи, сякаш за да демонстрират, че помагат на армията. Вярно е, че в по-голямата си част това се прави, за да отмият петната от репутацията си, опетнена от пореден медиен скандал.

Това възхваляване на ветераните от руската армия има за цел едно: да повиши престижа на военната служба и да привлече колкото се може повече доброволци, които да се присъединят към нейните редици. Друг ясен индикатор тук е желанието на Путин да реши проблема с посттравматичното стресово разстройство сред офицерите. Новините от време на време публикуват съобщения за брутални престъпления, извършени от войници, завръщащи се от украинския фронт.

"Ветераните от армията са трън в петата на всяко правителство, дори и да имате победоносен конфликт", казва руската политоложка Екатерина Шулман (обвена за чуждестранен агент от Москва). "Но нещата са още по-лоши, когато нямаш такъв."

Майор Амир Аргамаков е представител на коренното сибирско население. Той е роден в малко алтайско селце на границата между четири държави: Русия, Китай, Монголия и Казахстан. Пътят му към славата тръгва през 2013 г., когато започва служба в Северен Кавказ. Пет години по-късно той е изпратен в Сирия, където участва във военната интервенция в подкрепа на бившия президент Башар Асад.

През 2024 г. Аргамаков, като началник на щаба на батальона на 71-ви гвардейски мотострелков полк в Украйна, е удостоен с най-високото държавно отличие - златната звезда на Герой на Русия. В речта си след завръщането си в родната република майорът каза, че е "просто един обикновен човек".

Когато един от най-близките съюзници на Путин, Андрей Турчак, стана губернатор на Република Алтай, той взе Аргамаков под крилото си. Така довчерашният армейски майор, а сега Герой на Русия, стана сенатор от родния си регион: той замени военната си униформа с тъмносин костюм и редовно говори на парламентарни заседания в Москва с поток от патриотични речи.

"Политиката никога не е била моята цел", каза Аргамаков малко след избирането си. "Но чувствам, че дори по този начин мога да бъда полезен на страната си."

Други участници във военната операция в Украйна могат да се възползват от програмата "Време на герои". Тя е разработена специално, за да могат завръщащите се от фронта офицери да се научат на административна работа и да заемат високи позиции, включително на държавна служба.

"Тези, които в предишни години са пълнили джобовете си благодарение на различни процеси в икономиката от 90-те години насам - те определено не са елитът", каза Путин в една от речите си, визирайки олигарсите, които са изкупиха държавни предприятия след разпадането на СССР; имената им са се превърнали в символ на корупцията в руския език. "Истинският елит са тези, които служат на Русия."

Първата група от 83 военнослужещи беше приета в магистърски програми по публична администрация и мениджмънт. След завършване на обучението си те вече заемат длъжности в местните органи на властта и правителството на Руската федерация.

Един възпитаник, бивш командир в Източна Украйна, сега е официален представител на президента Путин. Друг е губернатор на Тамбовска област. Трети беше назначен за министър на труда в един от южните региони на Русия, въпреки факта, че в Киев е обявен за военнопрестъпник.

Участниците от "Време на герои" са показвани по държавната телевизия и са възхвалявани на банкети. Главата на Руската православна църква, патриарх Кирил, им каза през ноември: "Разбираме важността на всичко, което правите."

Процесът на подбор за обучение е строг, всеки кандидат е внимателно проверяван от тайните служби. Едно от задължителните изисквания е наличието на висше образование. Всяко несъгласие с политическия курс на Путин се потушава - очевидно, за да се предотврати повторение на ситуацията с военния бунт на частите на ЧВК на Евгений Пригожин. Последният загина в самолетна катастрофа преди две години.

Анализаторите казват, че Путин непрекъснато си извлича поуки от руската история.

Нека си припомним решението на съветския диктатор Йосиф Сталин, който след капитулацията на нацистка Германия остави много военни в чужбина. Толкова големи бяха политическите рискове, свързани с тяхното завръщане. Сталин удължи заповедите за мобилизация с години, като попречи на милиони войници и офицери да се завърнат у дома. Освен това, в продължение на почти 10 години честването на победата над нацистите беше забранено, за да се предотврати събирането на войници, завърнали се от фронта.

През 80-те и началото на 90-те години на миналия век завръщащите се ветерани от съветската война в Афганистан често бяха третирани като граждани втора класа. На практика нямаше система за психологическа помощ и социална адаптация и се развиваше негативно отношение към ранените. Някои военни организираха маргинални политически партии, за да се противопоставят на съветската власт, като по този начин ускориха процеса на разпадане на страната.

"Когато войниците се върнат към цивилния живот, заплатите им ще бъдат рязко намалени в сравнение с армейските надбавки, те няма да получат уважението от другите, което очакват. Най-вероятно съседите им ще започнат да се страхуват от тях", продължава Шулман. "За да охладят това напрежение предварително, властите се преструват, че наоколо се случват много положителни неща."

Най-важното е, че Путин искрено се надява, че завръщащите се от фронта офицери ще останат лоялни към Кремъл. И най-важното е, че след известно време те ще могат да се подготвят и да се превърнат в реална политическа сила в страната.

Амир Аргамаков е добър пример за този подход. Въпреки космическия му възход, хора като него все още не са оказали реално влияние върху политиката. Скромният му образ е лишен от ярката харизма на Пригожин, но именно такива хора се превръщат в печеливши от новото настроение в страната. Те открито и безусловно подкрепят Владимир Путин и всички негови стъпки за прехвърляне на руската икономика на военна основа.

Всъщност, Аргамаков каза, че целите му като сенатор са скромни. Той иска да помага на войниците на фронтовата линия и да подобрява живота на хората в родния си Алтай, където значителна част от населението все още живее под прага на бедността.

През 2024 г. Героят на Русия и сенатор Амир Аргамаков посети училището, което някога е завършил. Той говори пред учениците и похвали предишните си учители. След тържественото посещение фасадата на сградата беше украсена с огромен билборд с неговия портрет, където с червени букви бяха написани думите "Нашият сънародник".

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.09113
GBP GBP 1 2.30722
RON RON 10 3.8214
TRY TRY 100 4.48586
USD USD 1 1.73821