
Избрано 03.04.2025 18:17 Снимка: ДНЕС+
Връщане към Студената война: САЩ забрани любовта с местни на служителите си в Китай
Правителството на САЩ е забранило на американския правителствен персонал в Китай, както и на членовете на семействата и изпълнителите с разрешение за достъп до класифицирана информация, да имат романтични или сексуални отношения с китайски граждани, предадоха Асошиейтед прес и dir.bg.
Четирима души, пряко запознати с въпроса и пожелали анонимност, разказаха на АП за политиката, която е била въведена в действие от напускащия посланик на САЩ Никълъс Бърнс през януари, малко преди да напусне Китай, съобщава агенцията.
Въпреки че някои американски агенции вече са имали строги правила за подобни взаимоотношения, цялостна политика на "непобратимяване", както е известна, не е била публично споменавана от времето на Студената война. Не е необичайно американски дипломати в други държави да се срещат с местни жители и дори да се женят за тях.
Миналото лято е приета по-ограничена версия на политиката, която забранява на американския персонал да има "романтични и сексуални отношения" с китайски граждани, работещи като охрана и друг помощен персонал в посолството на САЩ и петте консулства в Китай. Но през януари, дни преди встъпването в длъжност на президента Доналд Тръмп, Бърнс, напускащият посланик, я е разширил до обща забрана за такива отношения с всеки китайски гражданин в Китай.
Новата политика обхваща мисиите на САЩ в континентален Китай, включително посолството в Пекин и консулствата в Гуанджоу, Шанхай, Шънян и Ухан, както и американското консулство в полуавтономната територия Хонконг. Тя не се прилага за американския персонал, разположен извън Китай.
Единственото изключение от политиката е американският персонал, който има вече съществуващи отношения с китайски граждани; те могат да кандидатстват за изключения. Ако изключението бъде отказано, те трябва да прекратят отношенията си или да напуснат длъжността си, казват източниците на АП. На всеки, който наруши политиката, ще бъде наредено незабавно да напусне Китай.
Връщане към Студената война
Разузнавателните служби по света отдавна използват привлекателни мъже и жени, за да получават поверителна информация и това е известно по време на Студената война. Държавният департамент и други агенции с офиси в Китай отдавна имат строги изисквания за докладване на личните взаимоотношения на американския персонал, разположен там, както и на съперници, считани за големи разузнавателни заплахи, като Русия или Куба.
Разсекретени документи на Държавния департамент показват, че през 1987 г. правителството на САЩ забранява на персонала, разположен в Съветския блок и Китай, да се сприятелява, среща или прави секс с местни жители, след като американски морски пехотинец в Москва е бил прелъстен от съветска шпионка. Тези ограничения са били облекчени след разпадането на Съветския съюз през 1991 г.
В Китай пълната забрана на подобни отношения не е в сила от много години. До въвеждането на новата забрана през януари от американския персонал в Китай се изискваше да докладва на своите ръководители за всеки интимен контакт с китайски граждани, но не му беше изрично забранено да има сексуални или романтични отношения.
Американски дипломати и експерти по разузнаване твърдят, че Пекин продължава да използва агресивно подхода със съблазняването на служители за достъп до американски тайни. На презентации преди настаняване в Китай американският персонал се запознава с казуси, при които китайските разузнавателни служби са изпращали привлекателни жени, за да съблазняват американски дипломати, и се предупреждава, че десетки агенти на китайската държавна сигурност могат да бъдат назначени да наблюдават всеки отделен дипломат, който представлява интерес.
За политиките на американското правителство за забрана на бракосъчетания в други страни се знае малко, тъй като те се считат за класифицирани. Не е известно колко рестриктивни са тези политики в други държави.
През последните години напрежението между Вашингтон и Пекин ескалира във връзка с търговията, технологиите и геополитическата конкуренция.
Китай също така затяга и без това строгия контрол върху своя персонал в чужбина, според китайските разпоредби, новинарските съобщения и четирима души, запознати с китайската бюрокрация, които са говорили при условие за анонимност. През последните години Пекин е започнал да прилага стриктно разпоредби, които забраняват повишенията на китайски държавни служители със съпрузи, придобили чуждо гражданство, и ограничават дипломатите да прекарват продължителен период от време в една държава, което принуждава някои от тях да се върнат в Китай.
Министерството на външните работи на Китай и много други държавни органи забраняват на своите служители и работници да поддържат сексуални или романтични отношения с чужди граждани, а на служещите в китайската армия или полиция обикновено се забранява да напускат Китай без изричното одобрение на техните началници.
Още по темата
![]() |
1 | 2.05057 |
![]() |
1 | 2.32386 |
![]() |
10 | 3.92942 |
![]() |
100 | 4.64601 |
![]() |
1 | 1.76249 |
Последни новини
- 12:17 Правителството рестартира проекта за тунел под Шипка
- 12:14 Том Круз почете Вал Килмър: Пожелавам ти успех в следващото ти пътуване
- 12:08 Сняг, мраз, слани и още по-студено време в следващите дни
- 12:02 Премиерът Желязков: Правителството ще остане нетърпимо към всички прояви на корупция
- 11:59 Хаос на пистата: Зверски удар и пожар объркаха тренировката в Япония
- 11:51 ПП-ДБ иска пълен достъп до данните за акцията в Пловдив
- 11:44 Антон Хекимян: Тъжно е София да е в лапите на Терзиев и мрачното му задкулисие!
- 11:39 Варненски журналист с благотворително начинание в подкрепа на читалищна библиотека