Възможностите за промяна на американската политика в Ирак са малко

Избрано 08.12.2006 11:21

Докладът на комисията, оценяваща ситуацията в Ирак очаквано описа положението в страната като много лошо. Авторите му, политици от Демократическата и Републиканската партия в САЩ, са категорични, че не могат да предложат бързо разрешение на проблема. Основният фокус на анализа на комисията падна върху нуждата от незабавни дипломатически действия за набиране на международна подкрепа за стабилизиране на Ирак. Това включва и разширено съдействие на САЩ със Сирия и Иран.

Очаквана беше и препоръката на двупартийната комисия армията на САЩ да промени ролята си в Ирак от бойна в консултативна и поддържаща. Особено внимание беше обърнато на бъдещото изтегляне на американските военнослужещи от Ирак до първото тримесечие на 2008 г. Понастоящем те са 140 000, а комисията препоръча поне половината от тях да бъдат изтеглени.

Въпреки това стана ясно, че желанията на някои политици от Демократическата партия за пълно и незабавно изтегляне не могат да бъдат изпълнени. Мястото за маневри в Ирак е много тясно и поради това комисията не предложи нищо неочаквано. Липсата на категорична възможност за решаване на кризата подчертава нарастващото усещане в САЩ, че присъствието на американски войници в Ирак ще се проточи с години, въпреки че напредък на практика липсва.

По време на изслушването си пред комисията по въоръжените сили в Сената, новият министър на отбраната Робърт Гейтс също призна, че САЩ не печелят войната в Ирак. „Трябва да разгледаме всички възможности за решаването на проблема“, заяви той.

Гейтс беше член на комисията Бейкър-Хамилтън до оставката на предшественика си Доналд Ръмсфелд. Засега той не коментира срока или мащаба на изтеглянето от Ирак. Номинацията му за министър на отбраната беше прието като знак, че президентът Буш ще приеме промяна на политиката в Ирак. Въпреки това първите реакции на Буш след срещата с комисията бяха умерени, а докладът беше окачествен просто като един от многото анализи на ситуацията.

В плановете на Буш няма място за внезапно изтегляне от Ирак. Висшето ръководство на армията също не възнамерява да внесе сериозна промяна в тактиката на бойните части в Ирак. Висшите военни неколкократно са подчертавали, че настоящата американска стратегия ще успее, ако и бъде дадено достатъчно време

Администрацията на Белия дом разглежда предложения и от Пентагона, Държавния департамент и Съвета по национална сигурност. Очаква се Джордж Буш да оповести решението си през декември. Въпреки това той едва ли ще предложи съществена промяна на американската политика. Възможно е дори при прилагане на препоръките на доклада да не настъпи промяна на ситуацията в Ирак.

Темата за сътрудничеството със Сирия и Иран също е много чувствителна за администрацията на Буш. Всеки съвет за сближаване с двете страни е посрещан хладно. Представители на Белия дом са заявявали, че САЩ може да обмислят директни преговори с Иран, ако страната оттегли подкрепата си за радикалната групировка Хизбула в Ливан и ако прекрати обогатяването на уран. Не става ясно обаче какво може да убеди Иран да участва пълноценно в процеса по стабилизиране на Ирак, дори и да изпълни исканията на САЩ.

Нежеланието на настоящата администрация да направи бързи и категорични промени в Ирак е отразено в два фактора. Първо, Буш продължава да настоява, че САЩ могат да спечелят войната. Очевидно е обаче, че първоначалната цел за създаване на стабилна държава с демократично правителство, способно само да се грижи за сигурността в страната, е невъзможна.

Второ, Джордж Буш и съветниците му вярват, че Белия дом може да удържи на политическия натиск за промяна поне още няколко месеца. Времето до президентските избори през 2008 г. неумолимо намалява.

В състава на комисията влизат републиканците Джеймс Бейкър и Лорънс Ийгълбъргър, бивши държавни секретари на САЩ, както и Сандра Дей О'Конър, бивш съдия от Върховния съд, Едуин Мийс, бивш главен прокурор, и Алън Симпсън, бивш сенатор от щата Уайоминг.

Представителите на Демократическата партия са водени от бившия конгресмен Лий Хамилтън. Останалите членове са бизнесменът Върнън Джордан, бившият началник на кабинета на Белия дом Лион Панета, бившият министър на отбраната Уилям Пери и бившият губернатор на Вирджиния Чарлз Роб.

Нийл Кинг, Йоши Дрийзън и Грег Джафи, Уол Стрийт Джърнъл

превод Bulgarian Post

CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.29692
RON RON 10 3.92855
TRY TRY 100 4.46881
USD USD 1 1.72426