Варна и спортът през отминаващата година: Успехите пак останаха далеч

Избрано 22.12.2007 12:14

И 2007 година изминава, без да остави трайна следа в историята на варненския спорт. В дните, когато ръководители и треньори отчитат случилото се през последните 12 месеца, а клубове и сдружения обявяват своите класации, не трябва да пропускаме, че така афишираните успехи в повечето случаи трудно могат да носят варненска марка. Вярно е, че живеем във все по-глобален свят, но не може да не се замислим защо във Варна не останаха, а и не се виждат бъдещи шампиони и спортни герои. И през 2007 г. се вплътиха традициите за “изземването” на чужди за града успехи.
За пореден път считаната за най-престижна награда “Спортист на годината” отиде при състезател без варненски корени. Не може да се подмине и фактът, че доста от медиите в града надигнаха глас как се организира и финансира общинската проява, а останаха и претенции, че класацията е предварително определена. За втори път призът бе за Румяна Нейкова. Изключителната гребкиня заяви, че никъде не е посрещана така топло и Варна е най-спортният град в България, но обикновено тя пристига край морето може би само за да си получи наградата. Приносът в нейните успехи е на нейния треньор и съпруг – варненеца Свилен Нейков. Даниела Йорданова пък намери своя клубен пристан в “Черно море Атлетик”, което се изразяваше тази година в няколко тренировки и един шосеен пробег.
Подобна е ситуацията с утвърдената сърфистка Ирина Константинова, която от години се състезава от името на варненския “Лазур”, но тя участва на форуми от световна класа, така че рядко можем да я видим по родното Черноморие. Голямата надежда на българския тенис Григор Димитров бе част от тима на “Черно море Елит”, спечелил първа титла в кариерата си, но никъде, освен във варненските медии, не се обявява, че 16-годишния хасковлия се състезава за варненския клуб.
Няколко години класата на приза бе поддържана от пловдивчанина Йордан Йовчев, но от тази той вече не е състезател на варненския “Интеркомгруп Черноморски юнак”. Той предпочете пагона на военното министерство, а общината не отговори на явно афишираното му желание да му бъде предоставен апартамент край морето.
Всичко това продължава тенденцията интересът към спорта да намалява. Което пък е една от големите причина сериозните спонсори да го загърбят. На всички е ясно, че големият спорт се прави с много пари. А те са последното, с което могат да се похвалят край морето. Община Варна за поредна година работи по амбициозна програма за материално стимулиране на клубовете, но това се оказва просто игра на дребно. Връзката по пътя към успеха може би се къса и някъде в лошото управление на спорта и работата на треньорите. Факт е, че професионални мениджъри във варненските клубове никога не е имало, а треньорските постове се заемат от до болка познати лица.
Надеждата в спорта винаги е към младите. През 2007 г. се чу името на Владимир Урумов. Тйнейджърът стана европейски шампион както при кадетите, така и при по-големите от него юноши по вдигне на тежести. Дебютира в мъжкия национален тим и впечатли с 6 успешни опита и шесто място в категорията си на еврошампионата. В края на годината пък Тодор Джуров стана втори на световно първенство по сумо. Сериозни успехи както в България, така и на международни състезания постигна плувецът Михаил Манчуров. Варненските борци и в двата стила взеха куп медали в младежките формации. Лекоатлетът на “Евър” Станислав Ламбев стана редовен победител у нас и в чужбина в кросовите дисциплини. Трябва да се отбележат и постиженията на традиционно силните варненски състезатели по киокушин карате. Забележително бе представянето на ученика на световния шампион Емил Костов Захари Дамянов, достигнал до 16-те най-добри на световното първенство без категории. Варна излъчи и куп шампиони в кик и тай-бокса. Младата Пепа Мавродиева е достойна съперничка на Ирина Константинова в борбата за олимпийска виза във ветроходството.
Най-доволни от 2007 г. със сигурност са в тенис-клуб “Черно море - Елит”. Шампионската титла при мъжете е първа в историята му. Тя бе извоювана от първата ракета на България Тодор Енев заедно с Гигор Димитров, а Енев стана и държавен първенец в индивидуалната надпревара. Варненките Филипа Габровска и Виргиния Трифонова достигнаха второ място в отборното класиране, а Виргиния взе златото на сингъл. Баскетболният “Черно море” завърши трети в шампионата и смени спонсора си. Той продължава да привлича най-много публика от колективните спортове извън футбола и амбициите през новия сезон отново са за медали. Дамският “Одесос” оцелява на ръба с много ентусиазъм и труд, но е далеч дори от мисълта за успехи. Волеболистите от “Черно море БАСК” за поредна година отпаднаха на четвъртфинал в първенството, което не отговаря на обявените цели. За жалост шампионът при дамите от 2006 г. и отбор на годината “Енерджи Академик” не успя да разреши финансовите проблеми и не започна участие в първенството. Варненци свикнаха с титлите на “Локомотив Металекс билд” в хандбалното първенство, а завършилият сезон донесе двойна радост за клуба на Сашо Евтимов със златото и на женския тим. Първа титла в историята си спечели женският отбор на СКТМ “Варна”, а шампиони при мъжете в тениса на маса са съгражданите от “Корабостроител 92 Булярд”. За втора година вицешампион по водна топка става “Черно море 1918”.
Варненци се докоснаха до големия спорт отново с мачовете от Световната лига по волейбол. Националният тим посрещна в ДКС Аржентина, Китай и Полша и се класира за финалите на турнира. Тези двубои влизат сред най-славните и сладки моменти на спортния живот на града. Мачовете приковаваха погледа на цялата страна, а вече никой не смее да отнеме на Варна титлата „Волейболна столица на България.”

*

Общината раздаде 400 000 лв.

През 2007 г. 55 варненски клуба получиха пари от общината по наредбата за материално стимулиране на база резултати от състезанията. Една точка в таблицата се равнява на близо 2 лева - 1,978. Местната власт раздаде 400 000 лв. Клубът по тенис на маса "Корабостроител 92" взима най-много пари - събра 10 394 точки и заслужи 20 564 лева общински пари. На второ място е женският баскетболен отбор на "Черно море Одесос" с 9405 точки и 18 606 лева. Следват лекоатлетическият "Черно море Атлетик" (9065 т/17 935 лв.), "Черно море Бриз" (8801 т/17 411 лв.). За хандбалния "Спартак" са заложени 7923 лева, въпреки че клубът вече не съществува. На последно място в подреждането е спортният клуб по спортни танци "Варна 2000" само с 213 лева заработени през 2006 г. Баскетболният "Черно море" нямаше право на пари от общината, защото спонсорът му за 2006 г. "Интерком груп" бе сключил договор за издръжка на клуба срещу общински парцел.

*

В „Аспарухово” и „Младост” играят денонщно

Два нови спортни комплекса бяха създадени през 2007 г. В кварталите „Аспарухово” и „Младост” вече безплатно се играе футбол, баскетбол или волейбол и най-позитивното е, че площадките са заети почти денонощно, а заявки от желаещи има за дни и седмици напред. Година преди това общинската инициатива стартира с комплекса в Морската градина, към който интересът продъжава да е огромен. Създаде се и още едно общинско предприятие освен “Спортни имоти” – “Спорт за всички”, чиито служители се грижат именно за тези комплески. Тревожно е само отношението на част от ползващите ги, защото все се намира кой не пази съграденото. Варна вече има и ледена пързалка, която обаче не е безплатна, а през следващата година ще отчетем дали морските хора ще имат интерес към кънките.
След дълго и болезнено чакане бе открит част от плувния комплекс “Приморски”. След 4 години ремонти олимпийският басейн с размер 50 на 20 метра, отговаря на всички изисквания на FINA и може да приеме значимо международно състезание. Проектът за ремонт само през тази година е струвал 4.3 млн. лв. на общинския бюджет. Цялостното обновяване е изчислено на над 8 млн. лв. През новата година се очаква да заработи отново тренировъчният басейн, а вече бе съборена и покритата най-стара част.
Първа копка бе направена на новия стадион, който ще се издигне на мястото на “Юрий Гагарин”. Според авторите на проекта до 3 години най-модерното спортно съоръжение за 30 000 зрители в България, ще отвори врати. Предвижда се на територията на грандиозния комплекс да има зала за спортна гимнастика, фитнес, подземен паркинг, конферентни зали, бизнес клуб и лаундж, бизнес ложи, офисиресторанти, търговски център.
Съоръжението ще бъде изградено по стандартите на FIFA без писта около терена. Заради 50-метровите кули, които ще държат стадиона, той ще прилича на кораб. Проектантите са от немската фирма "Джи Ем Пи итернешънъл". Тя е в топ 10 в света на най-престижните архитектурни бюра.
Даден бе старт и на лекоатлетическия стадион в „Младост”, тъй като представителите на Царицата на спортовете останаха без дом след събарянето на “Юрий Гагарин”. Ръгби-клуб “Варна” пък ще изгради стадион на мястото на игрище “Първи май” в „Аспарухово”.

CHF CHF 1 2.08488
GBP GBP 1 2.32091
RON RON 10 3.83188
TRY TRY 100 4.49904
USD USD 1 1.74721