US издание: Новият руски стелт бомбардировач ПАК ДА праща послание до американските военни

Избрано 08.05.2025 14:59 Снимка: ДНЕС+

US издание: Новият руски стелт бомбардировач ПАК ДА праща послание до американските военни

Русия разработва бомбардировач от шесто поколение, ПАК ДА, пише д-р Брент Истууд в американското издание 19FortyFive. Обсегът на полета му ще бъде достатъчен, за да достигне САЩ – и тази страхотна машина ще бъде оборудвана с най-новите технологии.

Запомнете това име - ПАК ДА.

Съединените щати имат нов стелт бомбардировач, B-21 Raider. Китай може да разработва цели два: H-20 и JH-XX.

Не е изненадващо, че Русия иска да се присъедини към този ексклузивен клуб. Запознайте се със стратегическия стелт бомбардировач ПАК ДА "Посланик". Първоначалните доклади сочат, че ще може да носи 30 тона хиперзвукови оръжия с ядрени глави и конвенционални боеприпаси.

Нека разгледаме по-отблизо ПАК ДА, за да определим дали той наистина е готов да се присъедини към руските ВВС или е химера и измама, която Владимир Путин разпространява с пропагандна цел, за да даде на затруднената си армия блестящи заглавия.

САЩ - на една ръка разстояние

Твърди се, че обхватът на новия бомбардировач от 12 000 километра е достатъчен, за да достигне Съединените щати и повече от достатъчен, за да заплаши цяла Европа.
Той притежава стелт характеристики, неоткриваем е за радарите и може да носи широка гама от оръжия, от хиперзвукови до високоточни ракети и бомби, включително ядрени.

Възможно е обаче PAK DA само да лае, но да не хапе.

След наземни тестове по-рано тази година, датата на първия полет беше отложена за по-късно през 2025 г. Това означава, че серийното производство е малко вероятно да започне преди 2030 г.

Какво означава ПАК ДА?

Съкращението ПАК ДА се превежда от руски като "Перспективен авиационен комплекс за далечни полети".
Тази словесна смесица обяснява малко за мистериозния бомбардировач.

Въпреки това, самите руснаци го рекламират като самолет от шесто поколение с вътрешни отсеци за оръжие и дозвукова скорост без форсажни горивни камери, според ArmyRecognition.com.

Лазери и съпътстващи дронове

В същото време бомбардировачът може да бъде оборудван с лазери, което ще го отличава от американските и китайските модели.
Друга възможност е изкуствен интелект в пилотската кабина.
Руснаците използват термина "мрежоцентричен", без да поясняват какво точно означава той.

ПАК ДА може да има и безпилотна версия или способността да лети в конфигурация с крилати сателитни дронове, които биха помагали за събиране на разузнавателна информация, осигуряване на насочване и оценка на щетите от бомбардировките.

Едно е сигурно: Русия наистина се нуждае от нов бомбардировач. Засега руснаците летят с Ту-95 "Мечка" (по класификацията на НАТО) и Ту-160 "Блекджек" (по класификацията на НАТО, руснаците го наричат "Белия лебед") - модели от епохата на Студената война, които имат толкова много летателни часове, че трудно се справят със съвременните предизвикателства (въпреки че новият вариант Ту-160М е модернизиран).

Затруднения, предизвикани от санкциите

Въпреки това, ПАК ДА все още е на етап прототип (възможно е да има няколко експериментални модела). Русия страда от санкции, които затрудняват придобиването на високотехнологични компоненти за самолети, особено микрочипове и покрития, абсорбиращи радарните лъчи.

Разработването на следващото поколение бомбардировачи върви бавно от края на 90-те години на миналия век и това подчертава предизвикателствата, пред които са изправени руските инженери и конструктори.

Русия се нуждае от друг вариант за доставка на ядрени оръжия

В момента Москва има "горещ" конфликт, за който да мисли. Освен това, време, пари и ресурси се изразходват за поддръжка на настоящия флот от самолети и бъдещи стелт изтребители като Су-57 и Су-75.
Путин вероятно е разочарован, че разработването на ПАК ДА е отнело толкова време и е малко вероятно да бъде готов до края на конфликта.

Ако обаче "Посланик" влезе в серийно производство до 30-те години на века, Путин ще има още една ядрена опция, с която да заплаши САЩ.

Очаква се ПАК ДА да бъде голям - с тегло 145 тона и крейсерска скорост от едва 800 километра в час - но това ще му позволи да носи повече боеприпаси.

Екипажът най-вероятно ще се състои от четирима души. За дълги междуконтинентални полети до 30 часа е предвидено едно легло. Руснаците искат самолетът да има експлоатационен живот от поне 12 до 21 години.

Очаква се бомбардировачът да бъде проектиран като така нареченото "летящо крило", подобно на американския B-2 Spirit.

Ще излети ли някога този стелт бомбардировач?

Вероятно вече се досещате, че аз лично съм скептичен.

Това е по-скоро амбиция, отколкото пълноценен самолет, готов за производство. Освен това, ниската скорост и ниската маневреност ще подкопаят неговата неуязвимост срещу вражеските противовъздушни батареи, въпреки относителната му невидимост.

Освен това, Русия в момента има недостиг на ресурси. Санкциите доведоха до забавяния и дизайнерите не са сигурни кой прототип да изберат.

ПАК ДА е друг пример за това как руснаците започват да се хвалят с нов самолет, въпреки че той съществува по-скоро на хартия. Не очаквайте да полети скоро. Това се прави по-скоро за престиж, за да се създаде впечатлението, че военно-индустриалната база на страната е все още силна въпреки всички трудности, с които руските ВВС са се сблъсквали в борбата с украинските самолети и батареи за противовъздушна отбрана.

Въпреки името си, "Посланикът" вероятно няма да има какво да каже до края на десетилетието – ако изобщо има.

За автора

Брент Истууд има научна степен доктор и е автор на книги. Основател и изпълнителен директор на технологична фирма, която предсказваше световни събития, използвайки изкуствен интелект. Бивш правен асистент на сенатор Тим Скот и консултант по въпросите на отбраната и външната политика. Преподавал е в Американския университет, университета "Джордж Вашингтон" и университета "Джордж Мейсън". Пенсиониран офицер от пехотата.

 

Превод и редакция: Епицентър.БГ

CHF CHF 1 2.08979
GBP GBP 1 2.298
RON RON 10 3.82821
TRY TRY 100 4.45527
USD USD 1 1.72168