Избрано 24.10.2024 11:38 Снимка: ДНЕС+
"Уолстрийт джърнъл": Путин повишава цената на мира в Украйна
Скъпоструващият конфликт в Украйна продължава от години и сега подкрепящият Киев Запад по-скоро ще търси, отколкото да предлага начини за излизане от него, пише в. "Уолстрийт джърнъл". Путин иска три неща от този въоръжен конфликт: колкото се може повече украинска територия и население, руско право на вето върху външната и икономическата политика на следвоенните остатъци от Украйна и значително отслабване на НАТО и ЕС. Цената на тези желания е висока, но всеки ден на бойни действия приближава Путин все повече към постигането на тези три цели.
Когато германският президент Франк-Валтер Щайнмайер награди Джо Байдън с Големия кръст на Ордена за заслуги на Федерална република Германия в двореца Белвю в Берлин миналата седмица, това беше момент на реабилитация за изпадналия в затруднение американски президент. Преди това само един американец е бил удостоен с такава висока награда - Джордж Буш-старши, който подкрепи обединението на Германия в края на Студената война въпреки възраженията на Русия, Великобритания и Франция, отбелязва вестникът.
В сравнение с неговия съперник Доналд Тръмп списъкът на постигнатото по време на мандата му може да изглежда добре. Но Байдън отдавна се е превърнал в човек, който отлага вземането на важни решения, и той е отговорен за това, че Украйна губи от Русия, пише "Велт".
Посещението на Джо Байдън в Европа в края на президентския му мандат е момент за равносметка на времето, прекарано от него в Белия дом. Тя изглеждат по-добре, отколкото за неговия предшественик Доналд Тръмп. Байдън укрепи трансатлантическите отношения, развалени от бившия републикански президент, а също така потвърди, че САЩ ще спазват ангажиментите си към НАТО. Ако обаче предшественикът на Байдън – Тръмп, който мразеше Европа, искаше да разруши НАТО и поддържаше приятелски отношения с Путин – бъде изваден от уравнението, резултатът е значително по-лош, подчертава "Велт".
Ако в началото на конфликта в Украйна правителството на Байдън беше движеща сила в западния алианс и успя да предотврати поражението на Киев на ранен етап, то сега ръководителят на Белия дом се премести в лагера на протакащите - при Шолц - и се превърна в една от най-ефективните "спирачки“. В крайна сметка именно заради американското вето Киев все още не може да използва оръжия с далечен обсег на действие срещу военни обекти на руска територия. Отслабването на западната подкрепа като цяло е причината украинската армия бавно да губи сили на фронта, коментира "Велт".
Байдън се остави да бъде сплашен от Путин. Страхът му от ескалация на конфликта го превърна в президент, който е изгубил от поглед това, което наистина е заложено на карта в Украйна. По този начин Байдън може да остане в историята като президента, който не само загуби Афганистан, оставяйки го на талибаните, но е и отчасти отговорен за поражението на Украйна от Русия - с Олаф Шолц и Еманюел Макрон като доброволни помощници в това, което ще бъде геополитическа катастрофа за Запада, отбелязва "Велт".
Байдън разглежда американско-германското партньорство като основа на трансатлантическия съюз, посочва "Уолстрийт джърнъл".
Днес, когато Западът е изправен пред предизвикателствата на една активна и много агресивна група от авторитарни, тоталитарни и ревизионистични държави, Байдън смята, че американско-германското партньорство ще бъде в основата на съюза на демокрациите, обединени в желанието си да защитят съществуващия световен ред.
Според Байдън администрацията на Тръмп не е успяла да осъзнае централната роля на този съюз, което е довело до опустошителни последици в целия свят. Възстановяването на съюза между Вашингтон и Берлин е ключова част от стратегията на Байдън за утвърждаване на американското лидерство.
На церемонията Щайнмайер не каза, че 32 месеца след началото на военните действия Русия печели, въпреки че несъмнено е наясно с това, отбелязва "Уолстрийт джърнъл". Въпреки драконовските санкции, затруднената икономика, корупцията в правителството, лошо обучените войници и офицерски корпус, армията на Путин напредва стъпка по стъпка, изтласквайки назад въоръжените сили на Украйна, а руските въздушни удари унищожават енергийната инфраструктура на страната. Междувременно проруските партии стават все по-силни в цялата бивша Източна Германия, а в Америка все по-силно се чуват многобройни гласове, които настояват за прекратяване на американската помощ за Украйна, изтъква "Уолстрийт джърнъл".
Екипът на Байдън, германският канцлер Олаф Шолц и техните колеги от Организацията на Северноатлантическия договор трябва да бъдат похвалени за това, че мобилизираха подкрепата си за Украйна и предотвратиха нейния разпад в първите месеци на бойните действия. Без западната помощ по-голямата част от Украйна, ако не и цялата страна, днес щеше да бъде окупирана от руснаците, посочва вестникът. Въпреки това съюзниците от НАТО не успяха да дадат отпор на руската агресия в собствения си заден двор, а това ясно сигнализира на останалия свят, че алиансът е слаб. Китай и Северна Корея вече не се притесняват от западните заплахи и засилват подкрепата си за Путин и неговата военна операция, отбелязва вестникът.
В началото на конфликта Вашингтон и Берлин вярваха, че Путин ще бъде победен. Санкциите трябваше да подкопаят икономиката му, а общественото недоволство щеше да расте с напредването на бойните действия. Западното оборудване трябваше да даде на Украйна достатъчно предимство на бойното поле, за да блокира руското настъпление, и в крайна сметка Путин просто нямаше как да не се преклони пред Запада в търсене на изход от този опустошителен конфликт.
Сега повечето западни наблюдатели смятат, че Путин държи страната си в желязна хватка. Икономиката на Русия е преминала на военна основа и се е адаптирала към новата обстановка, а задълбочаващите се партньорства със Северна Корея, Китай и Иран му помагат да се сдобие с големи количества оръжия, оборудване и дори, както се твърди, със севернокорейски наемници. Киев е попаднал в капана на войната на изтощение, в която е изправен пред по-силен противник. А на Запада му предстои още дълго да оказва на Украйна финансова и скъпоструваща военна помощ, пише "Уолстрийт джърнъл".
Сега екипите на Шолц и Байдън искат да получат от Путин предложения за изход от ситуацията. Вашингтон и Берлин се надяват, че един компромисен мир, при който Украйна отстъпва територии на Русия, но получава членство в НАТО и ЕС, ще бъде приемлив за Киев и ще доведе до по-малко унизителен край на този скъп и опасен конфликт.
За съжаление Путин няма да предложи лесен изход. Усещайки, че Западът е уморен, а Украйна е отслабена, той със сигурност ще поиска много висока цена за мира. Той вероятно ще има много сериозни териториални искания. И няма да позволи на Украйна да се присъедини към НАТО.
Путин иска три неща от този въоръжен конфликт: колкото се може повече украинска територия и население, руско право на вето върху външната и икономическата политика на следвоенните остатъци от Украйна и значително отслабване на НАТО и ЕС. Цената на тези желания е висока, но всеки ден на бойни действия приближава Путин все повече към постигането на тези три цели.
Това е жестоката истина, която нито екипът на Байдън, нито екипът на Шолц искат да видят. Те нямат реалистичен отговор на това развитие. Награждаването на Байдън с орден за заслуги е добре, но той се готви да напусне поста си, а партньорството между Германия и САЩ се проваля на най-важния си изпит от времето на президента Буш-старши, заключава "Уолстрийт джърнъл".
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 09:19 Путин на съвещание с МО и ВПК: "Орешник" е най-модерна система, никой на света не може да я спре
- 09:09 Плевнелиев: Борисов разговаря с всички, но Кирил Петков е най-слабият премиер
- 09:00 Патриархът: Построяването на патриаршеския храм е подвиг и геройство (СНИМКИ)
- 08:51 Москва: Всички блокове от бойната глава на ракетата "Орешник" са поразили целите си в Днипро
- 08:40 Борисов в Дулово: Изберете ме за премиер и за 3 месеца ще влезем и в еврозоната
- 08:34 Американският щат Алабама извърши трета екзекуция с азотен газ
- 08:31 Румяна Бъчварова: За партньорите отвън изглеждаме нестабилни
- 08:22 България стъпи с "единия крак" в пълноправен Шенген под аплодисментите на Европа