ЕС и Свят 21.11.2025 09:00 Снимка: ДНЕС+
Axios: Зеленски е съгласен да подпише мирния план в кратки срокове
Президентът на Украйна Владимир Зеленски е изразил готовност да работи с администрацията на Доналд Тръмп върху новия план за мирно уреждане на конфликта.
Това е станало по време на среща с министъра на армията на САЩ Даниъл Дрискол, съобщава изданието, позовавайки се на неназован американски служител.
Според информацията Зеленски и Дрискол са се договорили документът да бъде подписан „в кратки срокове“. Украинският президент е заявил, че очаква да обсъди плана лично с Доналд Тръмп в идните дни.
Според публикацията на Axios, на която се позовава и Politico, новият американски план включва общо 28 точки и предвижда значителни отстъпки от страна на Киев. Сред тях са предаване на територии под украински контрол, включително Донбас, съкращаване на числеността на въоръжените сили, отказ от определени видове въоръжение и въвеждане на руския език като официален в Украйна.
Киев не е бил включен в изработването на документа, но според Politico планът вече е получил одобрението на американския президент.
Москва от своя страна заявява, че е готова за мир, но само при условие че бъдат взети предвид нейните интереси. Президентът Владимир Путин нееднократно е посочвал, че изтеглянето на украинските сили от териториите на ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска област, отказът на Киев от членство в НАТО и премахването на санкциите срещу Русия са необходими условия за политическо уреждане.
В Кремъл коментираха появилата се информация за американския мирен план, като заявиха, че „няма нищо ново“, което да бъде добавено на този етап.
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 09:46 БНБ: Чуждите инвестиции нараснаха с над 300 млн. евро
- 09:39 Норвегия готви населението за война: Може да се наложи да конфискуваме имуществото ви
- 09:32 В Давос: Украйна се нуждае от 700 милиарда долара за армията си за следващите 10 години
- 09:25 Павлина Панова: Ще решим делото за оставката на Радев за няколко дни
- 09:17 Райчев: Радев ще прави патриотична партия от нов тип. Панчугов: При него патриотизмът няма нищо общо
- 09:10 Георги Харизанов: Радев ще вземе гласове и ще нанесе щети на тези, които го подкрепят
- 09:02 Експерт: Избирателната активност зависи от посланията, а не само от начина на гласуване
- 08:55 Зеленски зове Европа да създаде обща армия от 3 млн. души в отпор на Русия