Това, което човек си направи сам и Господ не може да му го направи

Избрано 14.06.2010 10:36

Голям скандал се разрази в последните дни около недостига на места в детските градини.

В центъра на страстите се отзова частното училище „Малкият принц”, което се помещава с изтекъл договор за наем в общинска детска градина в кв.”Чайка”.

Повече от десетилетие 1312кв. застроена площ и 6 800кв незастроена площ се владее от ЕТ „Татяна Атанасова".

През далечната 1998 г. Общинският съвет на Варна обявява детската градина за частна общинска собственост и я предоставя с десет годишен договор за наем на ЕТ „Татяна Атанасова". Договорът е подписан на 21.10.1998г.

Тази информация се съдържа в докладната на Кирил Йорданов да Общинския съвет внесена през м. май 2010г.

В тази докладна, обаче, Кирил Йорданов пропуска много съществена част от хронологията по сагата „Малкият принц”, която би имала решаваща роля при решаването на казуса в Общинския съвет.

Прескачайки цели десет години, Йорданов спестява на общинските съветници много важна информация.

С решение № 2520-4 от 21 май 2003г Общинският съвет е решил:
- Да се извърши замяна на недвижим имот-частна общинска собственост, находящ се в гр.Варна, ж.к. “Чайка” до бл. 19, 19-ти п.р., представляващ детска ясла, включващ дворно място с площ 6800 кв.м., четири блока и свързващ коридор/покрита връзка/ със застроена площ 1312 кв.м.,
- Пазарните цени на имотите, предмет на замяната, да се определят от независим експерт-оценител, като Общинският съвет приеме оценките. Заплащането на оценките е за сметка на молителя.
- Получените жилища при реализация на сделката да се включат във фонд “Настаняване наематели” и се предадат на р-н “Приморски” за крайно нуждаещи се граждани.

Това решение не е изпълнено.
Логичният въпрос е: защо?
Ако то бе станало факт, днес „Малкият принц” нямаше да е в центъра на цунамито от омразата на родители останали в безизходица, защото за децата им няма детска градина и то именно в „Чайка”.

Още една информация спестява Кирил Йорданов в докладната си.
Това е заседанието на Общинския съвет 21.12.2005г., когато е вкарана извънредна точка в дневния ред:
„Разглеждане и приемане на експертна оценка в размер на 1 453 000 лв. на детска градина "Малкия принц".

Какво става с това решение най-добре може да се види от изказването на Пламен Начков на заседанието на Общинския съвет проведено на 21.12.2005г



Пламен НАЧКОВ, председател на ПК”Собственост и стопанство”:

„Съгласно направено допълнение в дневния ред, искам да ви уведомя за следното: 2003 г. ОбС - Варна приема решение 2520-4 от 2003 г., с което дава съгласие да се извърши замяна на имот частна общинска собственост ползван от детска градина "Малкият принц", което представлява дворно място от 6 800 кв.м представляващо поземлен имот 99 по плана на ХІХ п.р.ведно с построената сграда срещу жилищни имоти, като ОбС трябваше да одобри оценката.

Какво се е случило до настоящия момент?

Има една изготвена оценка за 1 057 хлв., която беше обжалвана от кандидатката, която желаеше да се извърши замяната и без да цитирам кои са хората от общинската администрация, учудващо за всички, направиха оценка от 700 х.лв.

В момента две години по-късно, тъй като решението виси в пространството без ние да сме се произнесли по оценката, е направена нова оценка, която е за 1 453 500 лв.

Първо, искам да обърна внимание, че тази оценка не е гледана в комисията по собственост и стопанство.

Второ, тези които малко добре познават пазара на недвижимите имоти, искам да кажа че 1 кв.м по последни данни в "Чайка" незастроен терен струва около 300 евро, само като умножите левовата равностойност на 300 евро по 6 800 кв.м ще получите някъде около 3 милиона и половина е само земята; там има сграда с няколко блока, ограда, насаждения....аз съм лицензиран оценител и затова ви ги казвам в подробности.

Аз считам, че така предложената оценка е неприемлива от ОбС и второ, в годините, това което преди малко г-н Ташков каза, стана крещяща нуждата от строителство на нови детски градини и училища.

Сградата в момента се ползва с право на ползване за срок от 10 години, което изтича 2008 г., така че вие трябва да прецените сега с гласуване дали да подкрепите тази оценка или да отменим решението си за замяната, тъй като нуждите от сгради за образователни нужди без да нарушаваме интересите на частното училище, до 2008 г. те могат безпрепятствено да ползват сградата по предназначение. След това, като си подадат молба да им се удължи срока на правото на ползване, ще се направи нова оценка на правото на ползване и с решение на ОбС може да се удължи ползването от тази частна фирма на тази частна фирма за образователни нужди, без с тези наши действия да нарушаваме бизнеса, който това семейство е развило в гр. Варна.

Малко са сградите, които се ползват от частни фирми за образователни нужди и аз считам, че е лукс ние да се разделяме със собствеността си. Когато е при нас и получаваме някой лев, все пак наблюдаваме потреблението на имота дали се спазва и аз считам, че с вашето гласуване вие ще решите дали да подкрепим оценката или не, а след това предлагам, г-н Председател, ако сега няма ОбС, да преразгледаме решението си за замяната, защото тя ще продължи да виси в пространството.”

Следват поредица от изказвания, които в крайна сметка довеждат до оттегляне на решението до разглеждането му в комисията по собственост и стопанство.

Такова решение няма. Съоветно няма е решение на Общинския съвет за замяната.


Защо Кирил Йорданов спести тази информация на общинските съветници?
Може би, защото някой щеше да му зададе резонния въпрос кой е направил занижената оценка 700 хл лв, която на практика е провалила сделката?

Цял Общински съвет и цял Кмет да работят за теб и ти да се издъниш от пресметливост. Ето това се е случило, което днес Кирил Йорданов спестява на новите общински съветници.

Защо Татяна Атанасова е оспорила първата направена оценка и е искала да закупи въпросния общински имот на стойност близо четири пъти по-ниска от пазарните цени?

Защо Кирил Йорданов в докладната си до настоящия общински съвет скрива тази информация?

Защото ще стане кристално ясно, че за провала на сделката за придобиване на този имот чрез замяна, е виновна самата Татяна Атанасова.

Времената, обаче, са други.

Собственост от държавата и общината вече не може да се придобива чрез замени.

Атанасова е пропуснала златния си шанс. Пропуснала го е от прекалена пресметливост.

Единственият вариант вече е конкурсът.

Но сега нажеженият до червено проблем с детските градини и нуждите на общината от сграден фонд правят този конкурс крайно неуместен.

В решението си за конкурса Общинският съвет е направил невероятни колаборации, за да бъде предопределен победителят.

Позицията на общинските съветници по темата е обобщена от Радослав Коев на последното заседание на комисията по собственост:
„Още миналата година за нас беше ясно, че конкурсът ще падне. Ние тогава се опитахме да заобиколим закона, за да дадем възможност именно на „Малкият принц” да се развива там. Какво ще стане обаче, ако се яви и друг кандидат? Ясно е, че ние законов способ да им харижем имота няма да намерим. Ако тази истерия продължава, накрая може да се окаже, че трябва да извеждаме децата в средата на годината. Аз съм убеден, че ако ние не вземем решение това ще направят вместо нас или от Сметната палата или от Държавния финансов контрол”

Сега Кметът си измива ръцете с Общинския съвет и обратно.

А Татяна Атанасова заплашва със съд хората, които трябва да спазят новия закон, защото тя е пропуснала да се възползва от стария.


Въпреки, че голяма част от тях искат да й услужат/това е най-меката дума, която може да бъде употребена/, но нямат това право.

А днес вече и се страхуват да нарушават закона така, както го правеха до вчера.

За цялата тази ситуация има една поговорка:
„Когато човек си направи нещо сам и Господ не може да му помогне.” /Vlastta.com

CHF CHF 1 2.07603
GBP GBP 1 2.29262
RON RON 10 3.92926
TRY TRY 100 4.48288
USD USD 1 1.72214