Тежки изпитания за Меркел начело на ЕС

Избрано 29.12.2020 13:38 Снимка: ДНЕС+

Тежки изпитания за Меркел начело на ЕС

За Германия, която ще изпълнява ротационното председателство на Съвета на ЕС до 31 декември, последните шест месеца не са никак лесни. Ангела Меркел трябваше да остави настрана въпроси като миграционния пакт или борбата срещу изменението на климата, за да се изправи пред ожесточена икономическа криза, предизвикана от пандемията, анализира „Евронюз“.

“Най-важната цел на германското председателство беше да се постигне споразумение относно фонда за възстановяване и многогодишния бюджет. И с последното споразумение в Европейския съвет можем да кажем, че тази важна цел е постигната. Всичко останало е на заден план поради пандемията “, казва Николай фон Ондарза от Германския институт за международни въпроси и въпроси на сигурността.

Меркел и нейните партньори в Съвета, по-специално френският президент Еманюел Макрон, настояваха за безпрецедентни мерки: ЕС да поиска колективен заем, за да помогне на най-тежко засегнатите страни и да осигури силно възстановяване. Общо през следващите седем години ще бъдат мобилизирани 1,8 трилиона евро. Приемайки общия дълг, Германия отхвърли своята дългогодишна фискална ортодоксалност.

“Германското председателство показа голяма солидарност в коронавирусната криза. Германско-френското предложение беше прието с огромно облекчение и благодарност от някои държави-членки и от много депутати. Защото те реагират по различен начин, отколкото Германия във финансова криза, тя беше изключително важна за Европа като цяло “, казва Катарина Барли, заместник-председател на Европейския парламент.

Към борбата срещу пандемията се присъединиха и разногласията с Полша и Унгария – страни, които до преди няколко седмици не бяха склонни ЕС да обвързва средствата на общността с върховенството на закона. Меркел промени мнението си, но не всички евродепутати аплодират нейната дипломатическа тактика.

“Меркел позволи на Парламента и Комисията да поемат политиката, докато германското правителство продължава да се пазари с Унгария и Полша. Тази игра няма да работи дълго, защото ако държавите не изпълнят задълженията си и поискат зачитане на демокрацията, институциите на ЕС, Парламента и Съвета не могат да направят много “, казва евродепутатът от Зелените, Райнхард Бютикофер. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911