
Любопитно 19.07.2025 18:00 Снимка: Getty Images
Дъщерята на пастора: Как една семейна история създаде "Императрицата на Европа"?
Ангела Меркел е един от най-дългогодишните държавни лидери в света
Скоро след обединението на Германия през 1990 г., лутерански пастор в бившия комунистически изток се чуди дали капитализмът може да се "помири" с християнството. Пастор Хорст Каснер не е добре познат. Дъщеря му обаче е, и само допреди няколко години беше определяна като най-влиятелната жена в света. Тя е Ангела Меркел, която е не само един от най-дълго управлявалите канцлери на Германия, но и в света като цяло.
Бащата на Меркел епизодично се появява на нейните политически събития и историята му рядко е разказвана от иначе сдържаната Меркел. Тя израства в свят на религиозен идеализъм, ограничен от държавни репресии. През 1954 г., годината, в която се ражда Ангела, баща ѝ премества семейството през Желязната завеса - на изток в Германската демократична република (ГДР), срещу вълната от стотици хиляди, бягащи в Западна Германия.
През 1957 г. семейство Каснер се установява в покрайнините на Темплин, малък град в провинцията Бранденбург. "Никога не съм чувствала, че ГДР е моят естествен дом", казва Меркел през 1991 г., годината след като е избрана за първи път в германския парламент като член на Християндемократическия съюз. "Но винаги се възползвах от възможностите, които тя предоставяше."
В интервюта Меркел подчертава близките си отношения с майка си Херлинд Каснер, казвайки, че баща ѝ е бил зает да изучава теология и да води семинари. Пасторът изисква от Меркел и по-малките й брат и сестра да бъдат "подредени и перфектни", спомня си тя. На 30-ия ѝ рожден ден, когато вижда скромното ѝ жилище в Берлин, където живее като изследовател в Академията на науките, баща ѝ отбелязва: "Не си стигнала много далеч в живота", пише германският новинарски вестник Die Welt.
Хорст Каснер умира през 2011 г., шест години след като дъщеря му става първият германски канцлер от изток - и първата жена, заемаща този пост. Той прекарва голяма част от последните години от живота си във възстановяването на църква от 18-ти век в покрайнините на Темплин.

Ангела Меркел, лидер на Християндемократическия съюз (ХДС), маха в края на речта си на партийния конгрес, докато членовете на партията Лауренц Майер (вляво) и Кристиан Вулф (вдясно) я аплодират през 2004 г. в Дюселдорф
Снимка: Getty images"Той симпатизираше на наистина стари идеи за социализма, идеи за споделяне с ближния и смяташе, че те могат да бъдат реализирани тук", казва Йобст Райфенщайн, който работи с бащата на Меркел във Валдхоф, църковен център и дом за хора с увреждания, където Каснер обучава свещеници.
Във Валдхоф Меркел живее със семейството си в стаи на горния етаж на сива къща , която споделят със студенти от семинарията. Тя се справя отлично в училище и прекарва време в градините на центъра и сред хората с увреждания.
През 2014 г. Меркел се завръща в църквата в Темплин, за да говори за вярата си. Тя се спира на религиозните дилеми, свързани със спорни политически решения, като например въоръжаването на кюрдските бунтовници или оказването на помощ на бежанци. "Бог е създал всяко човешко същество", каза тя. "Трябва да се стремим към съвършенство. Но можем да правим грешки."
В Темплин до смъртта си живее и майка ѝ. Жителите споделят, че са виждали канцлера да пазарува хранителни стоки. В повечето случаи я оставяли на мира.
От бедно момиче от Източна Германия до "Императрицата на Европа"
Меркел израства, заобиколена от живописни гори и ледникови езера. Разделена от Запада и с проблемна икономика, детството ѝ в ГДР невинаги е било идилично. По това време е обичайно да се виждат хора, редящи се на дълги опашки за храна и други стоки. Впечатлението, което това оставя у младата Ангела, трае цял живот.
Години по-късно тя признава за навика си да трупа и да купува неща, дори и да не се нуждае от тях. И до днес Меркел сама пазарува хранителни стоки, а всяка сутрин приготвя закуска за съпруга си. Момичето, което копнее за чифт дънки Levi's, се превръща в жена, която с удоволствие носи повече от 18 години една и съща туника.
Детството ѝ я учи на предпазливост и анализ, които се превръщат в отличителни белези на нейното ръководене на Германия в продължение на 16 години.

Ангела Меркел признава, че винаги е била по-близка с майка си
Снимка: Getty imagesНаблюдател на Запада
Тихо, но ученолюбиво дете, което се отличава в училище, Меркел владее руски език. Като много деца, тя се присъединява към Свободната германска младеж (FDJ) и се справя с комунистическата система, но винаги с насочен причудлив поглед към Запада, роден от филми и книги, внасяни контрабандно в енорийския дом от членове на семейството.
Като студентка избира да се занимава с физика, защото "там истината не се изкривява толкова лесно". Но когато пристига на работа в университет през 70-те години на миналия век, е посрещната от служител на тайната полиция, който идва да я вербува. Тя отказва, казвайки, че не може да си държи устата затворена.
Когато Берлинската стена драматично пада през 1989 г., тя не се втурва към другата страна като много от нейните сънародници. Вместо това отива в местната сауна, както прави всеки четвъртък, с приятелка. "Предполагах, че ако стената се беше отворила, едва ли щеше да се затвори отново, затова реших да изчакам", спомня си тя.
Това е типично за Меркел в нейния сдържан, прагматичен подход, стил, който остава с нея, докато се издига до неочаквания си канцлерски пост.

Новоизбраният германски канцлер Ангела Меркел открива второто си заседание на кабинета в канцлерската палата на 24 ноември 2005 г. в Берлин. Канцлер Меркел е първата жена канцлер в историята на Германия
Снимка: Getty imagesОт физик до неочакван лидер
Разпадането на ГДР през 1990 г. означава, че Германия е "сглобена набързо". Като 35-годишен учен, Меркел изглежда неочакван кандидат за политиката. В рамките на една година след обединението обаче тя е избрана за представител в Бундестага. "Нейната амбиция е била да бъде стабилна, да изгради някаква основа в партията и през цялото време е била до тогавашния канцлер Хелмут Кол", казва пред ABC Джуди Демпси, автор на "Феноменът Меркел". "Да кажеш по онова време: "О, Боже, това ще бъде канцлер на Германия", не мисля, че е било в мислите на някого."
В онези години Християндемократическият съюз (ХДС) е съставен предимно от мъже католици от Запада. "Те си мислеха, че наистина могат да я прегазят, но тя надви опонентите си един по един", казва още Демпси. "Това беше жена, която не можеше да бъде блъскана, обиждана или полът ѝ да се приема за даденост."

Журналисти стоят до билборд, който показва бившия германски канцлер Ангела Меркел, докато пристигат, за да присъстват на разговора й с журналиста Александър Осанг на сцената в театър „Берлински ансамбъл“ през 2022 г. в Берлин. Събитието е първото публично участие на Меркел, след като се оттегли от поста канцлер
Снимка: Getty imagesМеркел става лидер на партията през 2002 г. и близка победа от само 1% на общите избори през 2005 г. довежда до властта ѝ. "Тя беше изненадваща в много отношения, защото не е от личностите, към които хората автоматично се привличат инстинктивно", казва Матю Карничних, ръководител на европейското бюро на POLITICO. С течение на времето този сдържан подход се превръща в най-големия плюс за канцлера Меркел.
Тя става символ на добрия кризисен мениджмънт, ръководи със стабилна ръка, докато страната ѝ и светът се борят с икономически кризи, хуманитарни катастрофи, възход на популизма и пандемията от COVID-19. Въпреки това не са малко и критиките към управлението й, но като цяло Ангела Меркел остава в историята като един от най-успешните лидери не само в Европа, но и в света.

Ангела Меркел със съпруга си на откриването на Байройтския фестивал през 2003 г.
Снимка: Getty imagesЧовекът зад канцлера
Когато Ангела Меркел е снимана по време на лятната си ваканция през 2017 г., кадърът става забележителен не заради визията й, а заради рядката възможност светът да види съпруга ѝ Йоахим Зауер.
Проф. Зауер е най-неуловимият политически съпруг и не е дал нито едно интервю през годините, в които съпругата му е на власт. Рядко се появява и на важните за канцлера политически събития.
Когато кралица Елизабет Втора посещава г-жа Меркел по време на държавната й визита в Германия, пресаташето на Нейно величество иска да знае защо проф. Зауер не е там, за да се срещнат. "Той е на работа", обяснява един от помощниците на канцлера.
Изтъкнат учен, проф. Зауер просто отказва да играе ролята на послушен съпруг за медиите. "Всеки от нас си върши работата", казва Ангела Меркел пред немското списание Bunte. "Аз не съм домакиня, и той не е домакин."

Меркел държи Ордена за заслуги към Федерална република Германия, който получи на церемония през 2023 г. в Берлин. Критиците й твърдят, че Меркел не заслужава наградата, която е най-високата на Германия, заради неуспешната си политика спрямо Русия.
Снимка: Getty imagesПроф. Зауер дори не се появява, когато съпругата му полага клетва като канцлер за първи път. Вместо това я е гледа по телевизията в лабораторията си в Берлинския университет Хумболт, където е професор по квантова химия.
Малко подробности от личния му живот са известни. Знае се, че обича да се разхожда в италианските Алпи с жена си, което правят всяко лято. И е известен с любовта си към операта, и по-специално към ежегодния фестивал на Вагнер в Байройт.
Новинарски екип прави опит да го посрещне на червения килим, но печели единствено ледена реакция. "Няма да кажа нищо", казва той с унищожително презрение.
Това е отношение, което му създава репутация на мрачен човек в Германия. Но изглежда, че Меркел е повече от доволна от споразумението им.
Когато Хуго Мюлер-Фог, колумнист за вестник "Билд", обвинава проф. Зауер, че е уронил репутацията на канцлера, той получава личен отговор от г-жа Меркел. "Тя ми каза, че не трябва да се тревожа за съпруга ѝ, защото той ще я придружава на всички събития, когато отсъствието му може да причини дипломатически инцидент", казва г-н Мюлер-Фог през 2012 г. "И той го направи."
Той и г-жа Меркел никога не се местят в официалната резиденция на канцлера, а продължават да живеят в апартамента си в Берлин, където името на проф. Зауер стои на звънеца на вратата.
Още по темата
![]() |
1 | 2.09763 |
![]() |
1 | 2.25951 |
![]() |
10 | 3.85552 |
![]() |
100 | 4.16246 |
![]() |
1 | 1.67882 |
Последни новини
- 19:38 Експериментална иРНК разработка отваря пътя към универсална ваксина срещу рак
- 19:32 Повечето германци са против забрана на партия "Алтернатива за Германия", 27% я подкрепят
- 19:21 The Times: Ликвидираният от руски агенти полковник от СБУ е отговорен за саботажа на "Северен поток"
- 19:15 Пълен обрат - делото за малкия Адриан, малтретиран от пастрока си в Пловдив, тръгва отначало
- 19:11 Руските сили удариха украински военни заводи
- 19:06 Дисквалификация заради нередовни шпайкове: Саръбоюков няма да е част от финала в тройния скок
- 19:02 Вашингтон ускорява доставките на „Пейтриът“ за Украйна чрез Германия
- 18:55 Български ученици спечелиха 6 медала от Международната олимпиада по математика