Срещата за Земята няма да спаси планетата, но може да помогне

Избрано 05.09.2002 11:23

Те пристигнаха в Южна Африка от всички точки на света със самолети, замърсяващи въздуха, изядоха тонове скъпа храна в държава, където толкова много хора гладуват и разработиха план за "Спасяването на планетата". Според експерти обаче планът, който трябва да бъде подписан от делегатите от близо 190 държави, участващи в Срещата за устойчиво развитие в Йоханесбург, няма радикално да промени света. Той може все пак да помогне отчасти.

Целта на плана е бедността по света да бъде намалена наполовина до 2015 г., като се заложи на икономическо развитие, което не вреди на околната среда и бъдат избегнати грешките, причинени от 200-те години индустриализация на богатия Запад. Основния спорен въпрос вчера, ден преди края на форума, се
отнасяше за правата на жените.

Много делегати обаче отчитат, че положителните нови цели, поставени в Йоханесбург, включително намаляването наполовина на броя на хората, които нямат достъп до питейна вода и санитарни условия и възстановяване на унищожената рибна популация до 2015 г., едва ли ще бъдат изпълнени докрай.
От президенти до премиери, всички участници в срещата заявиха, че основната цел на форума е да се изпълнят обещанията, като отхвърлиха критиките, че приетите текстове включват твърде малко реални ангажименти за отпускане на средства за развиващия се свят.

Мнозина делегати разкритикуваха декларациите и ги определиха като въздух под налягане, тъй като според тях много от поставените цели са твърде неясни. По някои основни въпроси като използването на екологично чиста слънчева енергия например дори липсват конкретни цели.

ОТДЕЛЕТЕ ПОВЕЧЕ ПАРИ
"Отделете повече средства в помощ на бедните хора и децата по света, вместо да участвате в толкова много срещи", каза на световните лидери 14-годишната Анализ Варгага от Еквадор. "Запомнете, че не можем да си купим друга планета". Дори политиците са скептични, че среща с програма, включваща въпроси от водата, енергията, здравеопазването, селското стопанство до биологичното разнообразие, може да помогне много за облекчаване на положението на бедните по света.

"Ние се занимаваме с всичко и има риск в края на деня да не сме постигнали нищо", заяви датският премиер Андерс Фог Расмусен, чиято държава председателства ЕС. Той призова към действия, които да доведат до прилагането на плана.
Целите на ООН, за които световните лидери се споразумяха през 2000 г., обаче са далеч от изпълнени в редица държави. Около 1,2 милиарда хора, една пета от човечеството, живеят с по-малко от долар на ден. ООН твърди, че проблемите могат да бъдат разрешени ако богатите държави предоставят по-голяма финансова помощ. За момента те осигуряват около 54 милиарда годишно, което е по 67 долара на човек от богатите държави. Много от споразуменията от първата Среща за Земята отпреди 10 години в Рио де Жанейро още не са осъществени -- особено договорът за ограничаване на глобалното затопляне, който беше подкопан от решението на президента Джордж Буш САЩ да се
изтеглят от него.

Според други делегати обаче самият факт, че световните лидери сядат на една маса за преговори, нещо немислимо по време на Студената война, за да обсъдят въпросите за бедността и замърсяването е огромна крачка напред.

Делегатът от Гвиана Ерик Филипс изтъкна: "Не можете да оценявате стойността на тази среща по приетите документи. Освен това има много разговори, много преговори, а и се създават много нови приятелства".

Според повечето участници напредъкът е малък. Трябва да се отбележат и някои много положителни развития от последните години. Средната продължителност на живота се е повишила през последните 30 години с повече от 6 години -- от 60 години през 70-те на миналия век, до 66,6 години сега. Нивата на детската смъртност и бедността също са намалели.

ДЕЛЕГАТИТЕ ЗАМЪРСЯВАТ
Дори делегатите в Йоханесбург не полагат достатъчно усилия за екологичната кауза. Във фонда, създаден от ООН за справяне с щетите от замърсяването от самолетите, с които делегатите пристигнаха на срещата, са постъпили минимални средства. Според организаторите даренията ще стигнат за щетите, причинени от 15 000 тона въглероден двуокис, а по оценки на срещата са изпуснати в атмосферата 300 000 тона. Делегатите са критикувани и заради
луксозните им автомобили и скъпата храна, която консумират, при положение, че заседават едва на пет километра от най-бедните квартали на Южна Африка.

"Въпреки че много хора в Бомбай казват -- ти просто искаш да идеш на някоя международна конференция и да изговориш хиляди приказки, говоренето е важно", сподели индийски делегат. "Може би след пет години тази конференция ще бъде възприемана като историческо събитие", допълни той.

Много други обаче се чудят дали тези пари не могат да бъдат похарчени по-правилно. "Срещата с всичките приготовления ще струва вероятно около 1 милиард долара -- тези пари можеха да бъдат изхарчени за 500 милиона слънчеви батерии", отбеляза представител на неправителствена организация.

Алистър Дойл, Ройтерс/БТА
CHF CHF 1 2.09785
GBP GBP 1 2.26264
RON RON 10 3.85507
TRY TRY 100 4.19305
USD USD 1 1.68912