Избрано 19.09.2020 14:06 Снимка: ДНЕС+
Скопие настоява да се динамизира дейността на съвместната комисия с България
„Нашата червена линия е, че не може да има дискусия за атрибутите на идентичността, но трябва да продължи изпълнението на всички задължения, произтичащи от Договора за добросъседство и приятелство с България“. Това заяви в интервю за телевизия „Телма” външният министър на Република Северна Македония Буяр Осани.
Засягайки сегашния етап от евроинтеграцията на страната, той изтъкна: „Имаме точно определена цел и стратегия, която искаме да постигнем и на каква цена искаме да я постигнем. Нашата цел е да постигнем консенсус по текста на рамката за преговори и да проведем първата междуправителствена конференция най-късно до декември тази година”.
Засягайки отношенията с България той заяви: „Не мисля, че комуникационните инциденти като обяснителният меморандум на България към държавите-членки трябва да подкопаят Споразумението за добросъседство и приятелство, което е устойчива рамка, осигуряваща правната основа за комуникация между двете страни. Ще третирам тези писма като отклонение от предвиденото в споразумението, но това не означава, че поради това отклонение трябва да прекратим споразумението”
По думите му целта на Съвместната комисия по историческите и образователните въпроси е да се опита да намери начини да сближи двете страни, като хвърли светлина върху някои различни интерпретации на исторически събития”.
Той подчерта, че комисията трябва да продължи да работи с голяма интензивност и да намери решение: „Чрез комуникация на високо ниво и динамизиране работата на Комисията, както и чрез комуникация с нашите приятели, които проявяват разбиране за нашите виждания по този въпрос, ние ще се опитаме да върнем София в рамката. През март получихме решение да започнем преговори, въпреки решението на българския парламент. Ако не виждахме стратегическите си цели и не поддържахме положителна комуникация с новия ни приятел България и други страни членки и ако се ръководехме от емоции, коментирайки подобни изблици, нямаше да получим решението на 25 март 2020 г.“, каза Османи. Тогава ЕС реши да започнат преговори със Скопие и Тирана за еврочленство.
„Пътят ни е ясен и подобни изблици, атаки и обиди няма да ни отклонят от него, продължи той. Имаме интерес да развием добри отношения с Република България, споразумението за добросъседство е отлична основа за това и трябва да спазваме всички негови положения. Липсата на комуникация по време на пандемията и предизборния период създаде празнина, която сега трябва да бъде възстановена на ниво експерти и комисии и аз съм убеден, че в крайна сметка разумът и рационалността ще надделеят и това е от стратегически интерес не само на България, но и на ЕС”, обобщи външният министър. /БГНЕС
Още по темата
CHF
|
1 | 2.10599 |
GBP
|
1 | 2.2185 |
RON
|
10 | 3.84567 |
TRY
|
100 | 4.02573 |
USD
|
1 | 1.69277 |
Последни новини
- 15:39 Христо Мутафчиев с остри въпроси към Мариан Бачев: Действате ли в името на обществения интерес?
- 15:27 Италианската полиция наложи запор върху акции на „Кампари“ за над 1 милиард евро
- 15:16 Руските сили са разбили украински спецназ до Покровск
- 15:05 Newsweek: САЩ позиционираха самолетоносачи за евентуални удари срещу Венецуела
- 14:55 The Hill: Тръмп и Си не обсъдиха Тайван, руския петрол и чиповете Blackwell
- 14:43 Киселова към "Възраждане" за полупрезидентската република: Поставят България пред огромна опасност!
- 14:32 The Telegraph: Бягствата на украинци от страната и фронта се превръщат в главен проблем на Зеленски
- 14:20 Politico: Украинската опозиция планира да обвини Зеленски в подкопаване на сигурността на страната