Варна<+> 06.06.2021 13:43 Снимка: ДНЕС+
СДС в новия парламент
Настоящата политическа обстановка и настроенията сред гражданите са един ясен показател, че народът иска промяна на модела. Такава промяна, обаче, би могла да се осъществи единствено след промени в Конституцията, чрез свикване на Велико народно събрание. България е парламентарна република и е време да се сформира такова народно събрание, в което дебатите да се завърнат като основен принцип на демокрацията и дясната политика, която СДС следва.
"Всички отговорни политически сили следва да имат ясна програма за следващите 4 години, която да стане достояние на обществото, да предизвика дискусия, за да е коректно и ясно кой какво предлага и какви инструменти има да го изпълни“, обясни доц.д-р инж. Медиха Хамза за ДНЕС+.
Тя очерта основните приоритети на СДС в 46-то Народно събрание в различните сектори:
"СДС е за балансиран републикански бюджет, т.е. разходите да бъдат равни на приходите (след края на пандемията), и ще отстоява размерът на бюджета да не превишава 37% от БВП за съответната година, а бюджетните средства да бъдат ефективно разходвани, като не си поставя за цел увеличение на относителния им размер. Заложили сме в програмата си запазване размера на Корпоративния данък и Данъка върху доходите на физическите лица и намаляване на Данък дивидент от 5% на 2%; Ще отстояваме намаляване на корпоративен данък печалба за ЕТ от 15% на 12%.
Ние сме убедени, че тези мерки няма да намалят приходите в бюджета, а напротив – ще ги увеличат и ще са допълнителен стимул както за чуждестранните, така и за родните инвеститори", подчерта доц. Хамза.
Друг инструмент в помощ на бизнеса би била единна ставка на ДДС и сме против увеличаване броя на стоките и услугите, за които се искат по-ниски ставки.
СДС ще предложи увеличаване на прага за регистрация по ДДС от 50 хил. лв. на 100 хил. лв., като се запази възможността за доброволна регистрация и при обороти под праговата стойност. Това ще намали разходите на малките фирми, както и времето, което отделят за отчетна дейност и за премахване на авансовия данък печалба, който намалява оборотните средства на фирмите, принуждава ги да теглят кредити и оскъпява техните продукти или услуги.
Политика по доходите
Депутатите на СДС ще работят за ускорено развитие на икономиката, което да позволи удвояване на средните доходи в рамките на 4 години и ще подкрепи ежегоден ръст на минималната работна заплата, след преодоляване на Covid кризата.
Смятаме, че въвеждането на минимална часова ставка, запазване размера на вноските за пенсия и здраве, а също така и отмяна на задължението първите 3 дни от болничните да се плащат от работодателя също биха подпомогнали бизнеса и са знак за ясна дясна политика. В тази връзка, синята партия предлага и изравняване на вноските, плащани от работодателя и работника. Партията, която промени България, ще работи усилено за промяна на размера на майчинството, а именно – да се получава и през втората година на отпуск по майчинството 80% от брутното възнаграждение за последните 24 месеца.
Стратегическите цели на депутатите от СДС в коалицията ГЕРБ-СДС са няколко, като с най-висок приоритет е ускоряване на реформите във всички сектори.
СДС ще се бори за ускорено приемане на България в Еврозоната, без колебания и съмнения, и ще работи активно по приемането ни в Шенген и отмяната на визите за САЩ, с цел улесняване на българския бизнес и българските граждани;
СДС приема интеграцията на Западните Балкани за стратегическа цел, но не за сметка на националните интереси.
Ясно сме заявили, че е нужна финансова децентрализация на общините и оставяне на 25% от Корпоративния данък печалба на фирми, осъществяващи своята дейност в съответната община, съответно и от Данък общ доход на всички, заети в рамките на общината.
Здравеопазването е приоритет след сполетялата ни пандемия. В тази сфера е нужна спешна реформа, и затова СДС определя здравеопазването като стратегически приоритет за следващия парламент, като акцентът следва да е върху:
• Намаляване на здравните неравенства и регионалните дисбаланси и достъп до здравна помощ за всички.
• Създаване на Здравна карта – преразглеждане на цялата болнична мрежа. Точен анализ къде и какви болници са необходими, за да бъде осигурен достъп до здравна помощ за всички.
• Въвеждане на електронна здравна карта за пациентите
• Подобряване, реновиране или изграждане на инфекциозни отделения или болници там, където е необходимо, съобразно броя на населението.
• Поддържане на леглови фонд като резерв за пандемии, бедствия и аварии- от всички болници, които имат договор с НЗОК.
Доц.д-р инж. Медиха Хамза заяви категорично, че СДС винаги е следвал принципите, идеологията и дясната политика на европейските стандарти.
"Демокрацията носи със себе си както свобода, така и много отговорности, които депутатите от Съюза на демократичните сили ще отстояват в работата на парламента", подчерта доц. д-р инж. Медиха Хамза.
Още по темата
CHF | 1 | 2.10939 |
GBP | 1 | 2.35062 |
RON | 10 | 3.92997 |
TRY | 100 | 5.43683 |
USD | 1 | 1.87844 |
Последни новини
- 21:26 Кирил Петков пазарува с кола на НСО барабар с цялата фамилия (ВИДЕО)
- 21:12 Хороскоп за неделя, 24 ноември 2024 г.
- 19:42 Бивш командир от "Азов": Остава един руски удар до пълното потъване на Украйна в мрак
- 19:33 Коя е жената, създала дубайския шоколад, по който светът полудя
- 19:24 На новото бойно поле на онлайн гигантите Китай води с много
- 19:20 "Резидент": Дезертьорството във ВСУ се разраства, най-малко 100 000 са избягали от бойните части
- 19:15 Остров Тигрес - зловещият град-призрак, попаднал в капана на времето (ВИДЕО)
- 19:09 Ердоган приветства "смелото" решение на МНС да издаде заповеди за арест на Нетаняху и Галант