Председателят на СОС Владимир Кисьов: Не съм цветарка, няма да ходя в ГЕРБ
Избрано 27.09.2007 15:28
- Г-н Кисьов, гордеете ли се, че бяхте председател на този СОС? Как оценявате работата му в края на мандата?
- Аз не бих употребил думата “гордея”. Аз съм доволен от това, че успях да направя така, че за СОС да се говори, че работи по един прозрачен начин, по един по-различен начин от минали периоди. Такава оценка дадохте и вие медиите, даде и Сметната палата, даде и “Отворено общество”. Това са неща, които показват, че сме на прав път. Сигурно има още какво да се желае.
Вече е положена основата, не може да има връщане назад, което е най-радостното. Ние сме първата община, която въведе директните предавания по Интернет. Ние сме първата община, която успя да направи поименното гласуване, което е видно и достъпно за всички. Има абсолютна публичност при дискутиране на всички проблеми, които са свързани с имущество на Столична община.
В този 4-годишен период за първи път се случи нещо, благодарение на СОС, да се стоят детски градини, да се ремонтират училища, да се поставят нови дограми, да се снабдяват с газови инсталации. Всичко това е от допълнителни средства от Столичния общински приватизационен фонд.
Не остана училище в София, което да не е ремонтирано. Благодарен съм на моите колеги от СОС за тази политика. Благодарен съм на колегите ми от моята политическа група, които през целия период изпълняваха тази програма, с която се явиха на изборите.
За съжаление в този период столичани нямаха щастието да имат един кмет. Имаше безвремие, частични избори, встъпване на нов кмет, ориентиране в обстановката – нещо, което не може да не дава отражение върху общите резултати в общината. Като цяло СОС работи по един начин, който може да бъде за пример на Общинските съвети в страната.
- Сещам се за последната критика към СОС – миналата седмица бяхте обвинени, че правите заменки като за последно.
- Такива атаки са пошли, защото са неверни. Пошлите атаки се правят от пошли хора, а пошлите хора би трябвало да излизат наяве и да казват истината, защото през септември не е влязла нито една заменка в СОС.
Председателският съвет на два пъти се събира и взе решение за спиране на всички директни замени, които са свързани с имущество срещу жилища, и да се остави това за обсъждане от следващия СОС. Всичко, което е ставало, е ставало публично. Така че от септември единственият общински съвет, който е спрял извършване на такива сделки, е СОС.
- От вашите думи излиза, че СОС работи най-добре в цялата страна.
- Такава е оценката и на хората, които наблюдават работата ни, особено, когато става въпрос за прозрачност и за взимане на решения. Един ваш колега беше дал пример, че даже националният парламент би трябвало да взима пример от прозрачното дискутиране на проблемите в СОС, в това число и поименното гласуване в зала и невъзможността за големи шмекерии в тази насока.
- Съвсем скоро ще започне предизборната кампания за местния вот. Вие сте трети в общата листа на СДС и ДСБ. Как се чувствате в една листа с хората, които настояваха до последно вие да не влизате в нея? Как гледате на всички обвинения, които бяха отправени към вас, че вие сте заложник на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов и след изборите ще напуснете общата група на СДС и ДСБ и ще се присъедините към ГЕРБ?
- Това са отново голословни твърдения. Аз, ако съм искал някога в този период от 1990 г. насам да правя нещо извън моята политическа сила, сигурно съм могъл да го направя така, както много хора го направиха. Аз съм в СДС и няма сила, която да ме накара да напусна моята политическа сила. Борбите за налагане на политики и на някаква визия се правят в собствената ти партия. Те не се правят в други партии, защото иначе ставаш като цветарка. Аз съм го доказал на практика това нещо.
Аз никога не се впечатлявам чак толкова много от определени нападки в пресата или изказани на публично място, защото, когато не излиза някой в явен вид да каже нещо конкретно, по-скоро това се доближава до клеветите и компроматите, от което сигурно някои имат полза, но обществото няма полза от това. Аз бях първият човек, който си подаде оставката от правителството преди изборите през 2001 г., защото исках да бъда достатъчно лоялен с политическата сила, с която съм работил.
Такива обвинения не ме впечатляват. Никой не може да ме накара, когато съм в местната власт, да работя срещу интересите на столичани. Ако съм правил нещо в този мандат, то е било ръководено от програмата на моята политическа сила и в интерес на гражданите. Да бъда опозиция на някой, ако е срещу интересите на гражданите, не бих го направил.
- Правилна стъпка ли беше подписването на споразумение за коалиция “Алианс за София” между СДС и ДСБ?
- Всеки опит за консолидация на дясното пространство, за да не дойде управление на БСП, е правилно като ход. Дай Боже повече и повече политици да загърбят собственото си его и да се обединяват в името на едно управление в интерес на гражданите.
- В началото СДС като че ли беше по-близо до споразумение с ГЕРБ, отколкото с ДСБ. Появи се информация, че вие лично сте преговарял с Бойко Борисов за подкрепа и дори той ви е обещал председателското място в следващия СОС. Вярна ли е тази информация?
- Няма такова нещо. Преговорите се водеха от ръководството на софийската организация. На определен етап лично председателят на СДС Пламен Юруков ме опълномощи да участвам и аз в преговорите. В тези няколко разговора, които е имало, съм защитавал единствено и само позицията на моята политическа сила.
- Как оценявате кандидатурата на Мартин Заимов и смятате ли, че има реални шансове да спечели?
- Аз влизам в предизборната кампания с идеята, че това е общият кандидат на Десния алианс.
- Има и още няколко десни кандидати. Защо според вас не се стигна до обединение около един кандидат?
- Облекчен съм в момента да не отговарям на този въпрос, защото не съм в националното ръководство на нито една от тези партии. Този въпрос трябва да се отправи към ръководителите на съответните политически сили. Аз мисля, че основното ядро в крайна сметка успя да загърби противоречията и да създаде този Десен алианс.
Защо има още кандидати за кметове не бих могъл да отговоря. За част от случаите даже бих казал, че може би някои от тях не си дават сметка за какво се явяват и дали въобще имат някакви шансове.
- Кои?
- От 54 души все има поне 35, които бих посочил. Такъв парадокс не може да има – да надценяваш толкова себе си, че да се явяваш за нещо, което не си в състояние да свършиш.
- Щом ще защитавате вашата политическа сила по време на кампанията, бихте ли казали защо софиянци трябва да гласуват за Мартин Заимов, а не за Бойко Борисов?
- Софиянци трябва да гласуват за Мартин Заимов, защото той е един доказал се икономист, който е участвал в управлението на страната и то в нелеки моменти за България. Някои хора казват, че било лесно да си председател на валутен борд, но имаме случаи в света, като например Аржентина, които не можаха да удържат на наложения валутен борд.
А тук той се справи с това предизвикателство, а също така в цялостното си мислене като човек, който е участвал в икономическите проекти, е доказал, че може да бъде добър мениджър.
- Готов ли сте да работите в един бъдещ СОС отново с Бойко Борисов?
- Аз съм готов да работя с всеки, който работи в интерес на столичани, който работи прозрачно и открито.
- Какво е показал през тези две години Бойко Борисов – работи ли в интерес на столичани?
- Бойко Борисов е получавал подкрепа и от моята политическа сила, и от други политически сили в СОС. От мен е получавал подкрепа винаги, когато работата му е съвпадала с приоритетите, които са били заложени в програмата на моята политическа сила.
На мен винаги ми се е искало нещата да се случват по-бързо и по-точно, да има и повече инициативи, които да излизат от изпълнителната власт, а не това да се върши от СОС, защото СОС все пак е политически орган, който трябва да взима отношение по съответни предложения и конкретни казуси, а не да разработва казусите и сам да си гласува.
- Смятате ли, че след преговорите за местния вот с ГЕРБ и резултатът от тях, са разрушени връзките за едни бъдещи общи действия?
- Не мисля, че всички мостове са разрушени, защото политиката е политика на компромиси. Партия ГЕРБ доказва себе си със своята програма, която скоро публикува. След като заявлението и стремежът е към ЕНП би трябвало да следим много внимателно дали приоритетите на ЕНП, като съюз на партиите с еднакво стратегическо мислене за развитие на Европа, съвпадат с реалните действия на политическата сила ГЕРБ. Ако съвпадат, това би дало шанс за бъдеща съвместна работа и след парламентарните избори.
- Как ще балансирате между ДСБ и ГЕРБ?
- Аз не вкарвам в толкова строги окови симпатизантите на дясното. По-скоро ние всички трябва да сме задължени – и СДС, и ДСБ, към избирателите, които са ни подкрепяли в трудни моменти и са се надявали на по-бързо демократично развитие на страната. Всички ние трябва да комуникараме с тях, а не вътре в самите си партии и помежду си да решаваме междуличностни проблеми.
- От няколко месеца СДС има ново ръководство. Оправдаха ли се очакванията ви за това какво трябва да се случи след евроизборите в партията ви?
- Периодът е много кратък. Трябва да се даде шанс на всяко едно ръководство да наложи своите виждания за бъдещето. Аз съм човек, който вярва в желанията на всеки един и реализирането им на практика. Нека да дадем шанс на това ръководство да направи това, което декларира.
- Забелязва се едно по-специално отношение на СДС към ДПС, въпреки че ДПС е част от тройната коалиция?
- Аз такова отношение. Напротив, във всички документи има ясно изразено становище за навъзможност за работа и за критика на тройната коалиция. Управлението е взето с мандата на ДПС. ДПС е най-дейният партньор от тройната коалиция по формулата 3:5:8. Не знам защо и откъде идват такива заблуди, че СДС подкрепя...
- ДПС участва с вас на местните избори в няколко града. Беше подкрепен и синият Румен Рашев във Велико Търново.
- Синият Румен Рашев с работата в два мандата е доказал в много общини и села, че е един добър политик и мениджър. Той си получава подкрепата от много от селата. Част от тях, които влизат в структурата на община Велико Търново, са със смесено население. Може би това е и причината за подкрепата на ДПС.
Но виждаме по страната много странни коалиционни формули. В Созопол е доста интересна формулата – ДСБ, ДПС, БСП и отдолу кандидат на СДС. Ние сме в странно посткомунистическо общество, в което не са се наложили добре демократичните принципи. Понякога има странна изява на политици не само на централно ниво, но и на местно ниво.
- Как ще се отрази на СДС едно бъдещо участие в управлението с ДПС? Говори се за такива сценарии, ръководени от Христо Бисеров.
- Аз понеже никога не съм участвал в сценарии, може би историята ще докаже, че съм бил използван актьор в някой сценарий без да разбера, но не бих искал да участвам в сценарий. Аз бих искал да участвам в ясна политика и програма за развитие на България, зад която застават симпатизантите на дясното.
- Как ще се отрази на СДС обаче едно участие в управлението с ДПС?
- Нека да не слагаме отсега рибата в тигана, защото има време до парламентарните избори. Сигурно отново по някакъв начин ще се преструктурира политическото пространство. Виждаме, че в рамките на 1-2 години се случват много неща. В следващите 1-2 години виждам един опит за стабилизиране в дясното, едно неспокойствие в лявото пространство. Ще бъдем свидетели на още водовъртежи и промени. Да говорим за това след година – година и половина е по-подходящо.
Интервю на Миглена Славова
vsekiden.com
- Аз не бих употребил думата “гордея”. Аз съм доволен от това, че успях да направя така, че за СОС да се говори, че работи по един прозрачен начин, по един по-различен начин от минали периоди. Такава оценка дадохте и вие медиите, даде и Сметната палата, даде и “Отворено общество”. Това са неща, които показват, че сме на прав път. Сигурно има още какво да се желае.
Вече е положена основата, не може да има връщане назад, което е най-радостното. Ние сме първата община, която въведе директните предавания по Интернет. Ние сме първата община, която успя да направи поименното гласуване, което е видно и достъпно за всички. Има абсолютна публичност при дискутиране на всички проблеми, които са свързани с имущество на Столична община.
В този 4-годишен период за първи път се случи нещо, благодарение на СОС, да се стоят детски градини, да се ремонтират училища, да се поставят нови дограми, да се снабдяват с газови инсталации. Всичко това е от допълнителни средства от Столичния общински приватизационен фонд.
Не остана училище в София, което да не е ремонтирано. Благодарен съм на моите колеги от СОС за тази политика. Благодарен съм на колегите ми от моята политическа група, които през целия период изпълняваха тази програма, с която се явиха на изборите.
За съжаление в този период столичани нямаха щастието да имат един кмет. Имаше безвремие, частични избори, встъпване на нов кмет, ориентиране в обстановката – нещо, което не може да не дава отражение върху общите резултати в общината. Като цяло СОС работи по един начин, който може да бъде за пример на Общинските съвети в страната.
- Сещам се за последната критика към СОС – миналата седмица бяхте обвинени, че правите заменки като за последно.
- Такива атаки са пошли, защото са неверни. Пошлите атаки се правят от пошли хора, а пошлите хора би трябвало да излизат наяве и да казват истината, защото през септември не е влязла нито една заменка в СОС.
Председателският съвет на два пъти се събира и взе решение за спиране на всички директни замени, които са свързани с имущество срещу жилища, и да се остави това за обсъждане от следващия СОС. Всичко, което е ставало, е ставало публично. Така че от септември единственият общински съвет, който е спрял извършване на такива сделки, е СОС.
- От вашите думи излиза, че СОС работи най-добре в цялата страна.
- Такава е оценката и на хората, които наблюдават работата ни, особено, когато става въпрос за прозрачност и за взимане на решения. Един ваш колега беше дал пример, че даже националният парламент би трябвало да взима пример от прозрачното дискутиране на проблемите в СОС, в това число и поименното гласуване в зала и невъзможността за големи шмекерии в тази насока.
- Съвсем скоро ще започне предизборната кампания за местния вот. Вие сте трети в общата листа на СДС и ДСБ. Как се чувствате в една листа с хората, които настояваха до последно вие да не влизате в нея? Как гледате на всички обвинения, които бяха отправени към вас, че вие сте заложник на ГЕРБ и лично на Бойко Борисов и след изборите ще напуснете общата група на СДС и ДСБ и ще се присъедините към ГЕРБ?
- Това са отново голословни твърдения. Аз, ако съм искал някога в този период от 1990 г. насам да правя нещо извън моята политическа сила, сигурно съм могъл да го направя така, както много хора го направиха. Аз съм в СДС и няма сила, която да ме накара да напусна моята политическа сила. Борбите за налагане на политики и на някаква визия се правят в собствената ти партия. Те не се правят в други партии, защото иначе ставаш като цветарка. Аз съм го доказал на практика това нещо.
Аз никога не се впечатлявам чак толкова много от определени нападки в пресата или изказани на публично място, защото, когато не излиза някой в явен вид да каже нещо конкретно, по-скоро това се доближава до клеветите и компроматите, от което сигурно някои имат полза, но обществото няма полза от това. Аз бях първият човек, който си подаде оставката от правителството преди изборите през 2001 г., защото исках да бъда достатъчно лоялен с политическата сила, с която съм работил.
Такива обвинения не ме впечатляват. Никой не може да ме накара, когато съм в местната власт, да работя срещу интересите на столичани. Ако съм правил нещо в този мандат, то е било ръководено от програмата на моята политическа сила и в интерес на гражданите. Да бъда опозиция на някой, ако е срещу интересите на гражданите, не бих го направил.
- Правилна стъпка ли беше подписването на споразумение за коалиция “Алианс за София” между СДС и ДСБ?
- Всеки опит за консолидация на дясното пространство, за да не дойде управление на БСП, е правилно като ход. Дай Боже повече и повече политици да загърбят собственото си его и да се обединяват в името на едно управление в интерес на гражданите.
- В началото СДС като че ли беше по-близо до споразумение с ГЕРБ, отколкото с ДСБ. Появи се информация, че вие лично сте преговарял с Бойко Борисов за подкрепа и дори той ви е обещал председателското място в следващия СОС. Вярна ли е тази информация?
- Няма такова нещо. Преговорите се водеха от ръководството на софийската организация. На определен етап лично председателят на СДС Пламен Юруков ме опълномощи да участвам и аз в преговорите. В тези няколко разговора, които е имало, съм защитавал единствено и само позицията на моята политическа сила.
- Как оценявате кандидатурата на Мартин Заимов и смятате ли, че има реални шансове да спечели?
- Аз влизам в предизборната кампания с идеята, че това е общият кандидат на Десния алианс.
- Има и още няколко десни кандидати. Защо според вас не се стигна до обединение около един кандидат?
- Облекчен съм в момента да не отговарям на този въпрос, защото не съм в националното ръководство на нито една от тези партии. Този въпрос трябва да се отправи към ръководителите на съответните политически сили. Аз мисля, че основното ядро в крайна сметка успя да загърби противоречията и да създаде този Десен алианс.
Защо има още кандидати за кметове не бих могъл да отговоря. За част от случаите даже бих казал, че може би някои от тях не си дават сметка за какво се явяват и дали въобще имат някакви шансове.
- Кои?
- От 54 души все има поне 35, които бих посочил. Такъв парадокс не може да има – да надценяваш толкова себе си, че да се явяваш за нещо, което не си в състояние да свършиш.
- Щом ще защитавате вашата политическа сила по време на кампанията, бихте ли казали защо софиянци трябва да гласуват за Мартин Заимов, а не за Бойко Борисов?
- Софиянци трябва да гласуват за Мартин Заимов, защото той е един доказал се икономист, който е участвал в управлението на страната и то в нелеки моменти за България. Някои хора казват, че било лесно да си председател на валутен борд, но имаме случаи в света, като например Аржентина, които не можаха да удържат на наложения валутен борд.
А тук той се справи с това предизвикателство, а също така в цялостното си мислене като човек, който е участвал в икономическите проекти, е доказал, че може да бъде добър мениджър.
- Готов ли сте да работите в един бъдещ СОС отново с Бойко Борисов?
- Аз съм готов да работя с всеки, който работи в интерес на столичани, който работи прозрачно и открито.
- Какво е показал през тези две години Бойко Борисов – работи ли в интерес на столичани?
- Бойко Борисов е получавал подкрепа и от моята политическа сила, и от други политически сили в СОС. От мен е получавал подкрепа винаги, когато работата му е съвпадала с приоритетите, които са били заложени в програмата на моята политическа сила.
На мен винаги ми се е искало нещата да се случват по-бързо и по-точно, да има и повече инициативи, които да излизат от изпълнителната власт, а не това да се върши от СОС, защото СОС все пак е политически орган, който трябва да взима отношение по съответни предложения и конкретни казуси, а не да разработва казусите и сам да си гласува.
- Смятате ли, че след преговорите за местния вот с ГЕРБ и резултатът от тях, са разрушени връзките за едни бъдещи общи действия?
- Не мисля, че всички мостове са разрушени, защото политиката е политика на компромиси. Партия ГЕРБ доказва себе си със своята програма, която скоро публикува. След като заявлението и стремежът е към ЕНП би трябвало да следим много внимателно дали приоритетите на ЕНП, като съюз на партиите с еднакво стратегическо мислене за развитие на Европа, съвпадат с реалните действия на политическата сила ГЕРБ. Ако съвпадат, това би дало шанс за бъдеща съвместна работа и след парламентарните избори.
- Как ще балансирате между ДСБ и ГЕРБ?
- Аз не вкарвам в толкова строги окови симпатизантите на дясното. По-скоро ние всички трябва да сме задължени – и СДС, и ДСБ, към избирателите, които са ни подкрепяли в трудни моменти и са се надявали на по-бързо демократично развитие на страната. Всички ние трябва да комуникараме с тях, а не вътре в самите си партии и помежду си да решаваме междуличностни проблеми.
- От няколко месеца СДС има ново ръководство. Оправдаха ли се очакванията ви за това какво трябва да се случи след евроизборите в партията ви?
- Периодът е много кратък. Трябва да се даде шанс на всяко едно ръководство да наложи своите виждания за бъдещето. Аз съм човек, който вярва в желанията на всеки един и реализирането им на практика. Нека да дадем шанс на това ръководство да направи това, което декларира.
- Забелязва се едно по-специално отношение на СДС към ДПС, въпреки че ДПС е част от тройната коалиция?
- Аз такова отношение. Напротив, във всички документи има ясно изразено становище за навъзможност за работа и за критика на тройната коалиция. Управлението е взето с мандата на ДПС. ДПС е най-дейният партньор от тройната коалиция по формулата 3:5:8. Не знам защо и откъде идват такива заблуди, че СДС подкрепя...
- ДПС участва с вас на местните избори в няколко града. Беше подкрепен и синият Румен Рашев във Велико Търново.
- Синият Румен Рашев с работата в два мандата е доказал в много общини и села, че е един добър политик и мениджър. Той си получава подкрепата от много от селата. Част от тях, които влизат в структурата на община Велико Търново, са със смесено население. Може би това е и причината за подкрепата на ДПС.
Но виждаме по страната много странни коалиционни формули. В Созопол е доста интересна формулата – ДСБ, ДПС, БСП и отдолу кандидат на СДС. Ние сме в странно посткомунистическо общество, в което не са се наложили добре демократичните принципи. Понякога има странна изява на политици не само на централно ниво, но и на местно ниво.
- Как ще се отрази на СДС едно бъдещо участие в управлението с ДПС? Говори се за такива сценарии, ръководени от Христо Бисеров.
- Аз понеже никога не съм участвал в сценарии, може би историята ще докаже, че съм бил използван актьор в някой сценарий без да разбера, но не бих искал да участвам в сценарий. Аз бих искал да участвам в ясна политика и програма за развитие на България, зад която застават симпатизантите на дясното.
- Как ще се отрази на СДС обаче едно участие в управлението с ДПС?
- Нека да не слагаме отсега рибата в тигана, защото има време до парламентарните избори. Сигурно отново по някакъв начин ще се преструктурира политическото пространство. Виждаме, че в рамките на 1-2 години се случват много неща. В следващите 1-2 години виждам един опит за стабилизиране в дясното, едно неспокойствие в лявото пространство. Ще бъдем свидетели на още водовъртежи и промени. Да говорим за това след година – година и половина е по-подходящо.
Интервю на Миглена Славова
vsekiden.com
![]() |
1 | 2.082 |
![]() |
1 | 2.32311 |
![]() |
10 | 3.87961 |
![]() |
100 | 4.47102 |
![]() |
1 | 1.73666 |
Последни новини
- 23:14 Хороскоп за вторник, 20 май 2025 г.
- 21:31 Тръмп след разговора с Путин: Преговорите между Русия и Украйна започват незабавно!
- 21:05 Путин след над 2 ч разговор с Тръмп: Русия е готова да работи с Киев по меморандум за мирен договор
- 19:36 МРРБ: Над 2100 проекта на малкия и среден бизнес от въглищните региони се състезават за 250 млн. лв.
- 19:27 "Възраждане" искат да регистрират електрическите скутери като мотопеди и мотори
- 19:20 КЗК образува открито производство срещу Столичната община заради решение за саниране
- 19:13 От МВР алармират за нова схема за телефонна измама
- 19:05 Пореден турнир по текбол се проведе във Варна