Още по темата: Настоящето и бъдещето на морската столица – Варна - Част I

Избрано 14.08.2002 17:05

Темата е настоящето и бъдещето на морската столица – Варна. Поводът – 15 август, Свето Успение Богородично – денят на града. Традицията повелява празникът да бъде отбелязан с множество събития. Неписана традиция е преди неписани дати и тържествени моменти, да правим равносметка на делата си и да ги мерим с везните на обективността. Когато става дума за празника на един град редно е равносметката да бъде поотърсена от неговия градоначалник. За това днес “Още по темата” гостува в кабинета на варненския кмет Кирил Йорданов, където е и неговия екип.

Водещ: Кметският екип в този състав за трети път посреща празника на Варна. За тези три години, кои бяха приоритетите във вашата работа ? Кое беше това, на което отделихте най-много усилия ?

Кирил Йорданов: Бих искал да уточня още в самото начало на нашия разговор, че нашето намерение е не толкова да направим отчет за изминалото време, защото в навечерието на Деня на Варна това едва ли е най-подходящият момент, а и самото време за отчет ще дойде, когато се зададе на хоризонта 8 ноември, когато ще се навършат три години от стъпването на нашия екип в длъжност. Разбира се не можем да подминем с лека ръка, въпреки че нашето желание е в началото на празника на варненци да се обърнем към тях с по-значимите проекти, които ни остават да реализираме до края на мандата. По-значимите казвам, защото говоря не за всички проекти, с които сме се захванали, а онези, които ще имат реално измерени и реално влияние върху съдбите на мнозина. Моите колеги са дошли да споделят за нашите проекти в сферата на здравеопазването, образованието, в една позабравена сфера, като продължаване на строителството на жилища – нещо което много вълнува варненци. Тук при мен с всички мои колеги, за разлика от много друго мои интервюта, те ще имат възможност всеки сам за своята дирекция да сподели за своите планове, а ако ми дадете възможност накрая аз също бих добавил няколко думи.

Водещ: Време е да представим и заместник кмета – д-р Борис Корновски. Вашите думи преди празника?
Б. Корновски: Този празник, тук не търсим маса, всички виждате, който има пряко отношение към ръководене на обществените дела в нашия град. Всеки понеделник, точно в 11,00 часа, всеки директор със своя тефтер сяда на масата и тук се решават, кои проблеми ще бъдат важни за седмицата, какво трябва да се направи. Всеки понеделник, всеки един от директорите докладва за изпълнението на своите задължения. Като част от управленския екип на нашия град, мога да кажа, че всеки един от директорите които са на тази маса притежава две качества, от които е воден. Първото качество е да е топ специалист. Ако той не е такъв специалист, той нямаше да може да решава проблемите, които стоят пред неговата дирекция. Второто важно качество – това е умението да се работи в екип, защото всяко едно дело което е свършено от ръководния екип на Община Варна, почти винаги засяга една 1,2 или 3 дирекции. Това означава, че всеки един директор трябва да знае своето място, да прецени качествата на своя колега и да умее да работи в този екип, за да се стигне до съвършенство в управлението на града. Факта, че вече 3 години екипа работи в пълен състав, доказва, че капитана на екипа – господин кмета, оценява по достойнство тази свършена работа. Разбира се, оценка ще чакаме и от своите съграждани.

Водещ: Архитект Венелин Жечев се грижи за архитектурата и строителство на Варна и изобщо за инфраструктурата в града. Вашата синтезиране равносметка пред празника.

Арх. Венелин Жечев: Архитектурата, благоустрояването и инженерната инфраструктура винаги са били визитната картичка на този град, затова програмата по тях е била винаги внимателно подбирана, съгласувана с бюджетните възможности на общината и по всички тези обекти се работи ежедневно. Искам да отбележа подобряване на осветлението на града, при което се подмениха ниско-живачни лампи с натриеви – високо и ниско напрежение, с което се гарантира по-добро осветление и по-голяма икономическа ефективност. Канализации, водопроводи, рехабилитация на пътища, много от обектите на ниското и високо строителство вече се превърнаха в емблематични за град Варна. Важен момент – канализация в кв. “Максуда”, пешеходната зона от хотел Черно море до входа на морската градина, подготвянето на дългогодишното строителство, пристройка на обсерваторията “Николай Коперник”, която за самия празник ще бъде готова и може да бъде открита. Подготвят се сериозни ремонтни работи по площад “Независимост”. Най-важното е, че по предварително заложена стратегическа програма, която кмета професионално следи, ние започнахме разконцентриране на средствата от централните градски райони към останалите райони, периферни на града.
Това е в резултат на една предварителна програма и организацията й започна от тази година и ще продължи през втората част на годината и би трябвало да финишира с някои основни стратегическо обекти през 2003 година.

Още по темата
MSAT 13 август 2002


Продължава тук...
CHF CHF 1 2.09493
GBP GBP 1 2.29692
RON RON 10 3.92855
TRY TRY 100 4.46881
USD USD 1 1.72426