Общината измами 150 семейства заради разширение на булевард

Избрано 17.01.2005 19:47

През септември м.г. арх. Трендафилов твърди, че не знае кога ще отчуждават имоти, а по Коледа собствениците са сюрпризирани с “честитки”. Общинарите подмамват събствениците да ремонтират и благоустрояват имотите си, давайки им разрешение, а сега, оставяйки ги на улицата, ще им подхвърлят мижава сума, с която не могат да купят и барака на края на града
40 частни имота предстои да бъдат отчуждени заради разширението на бул. "Левски" и излаза му на бул. "Цар Освободител". За съблюдаване на процеса по обезщетяване на собствениците е създадена специална комисия. Това съобщи официално кметът Кирил Йорданов след приключване на заседание на обществения съвет по архитектура. “Това е проект с 32-годишна давност. Целта е, тръгвайки от ХЕИ, бул "Левски" да достигне до ул. "Девня", от друга страна бул. "Цар Освободител" трябва да мине от Проектантска през дерето до гърба на ВиК. Така ще се обособи ново кръстовище ХЕИ - бул. "Цар Освободител" - ВиК. Изграждането му предполага запълване и на минаващия там канал”, помпозно обяви кметът. Кирил Йорданов е получил принципната подкрепа на членовете на съвета прокарването на пътя да се извърши на две нива. Това засяга връзките на булеварда със страничните улици. Все още не е решено дали това ще стане чрез направата на подземно ниво. В същото време арх. Видолов призна, че единствено за ул. “Девня” общината има готов проект за разширение, но пари за това не били осигурени.
Зад лъскавите кметски фрази и намерения за разширяване на бул. “Левски” и излаза му на бул. “Освободител”

се показва грозната истина за една нагла измама на общината, която объръква съдбата на повече от 150 варненци.

От 30 години в този район се правят непрекъснати промени на ЗРП, като общината държи в тотално напрежение собствениците на имоти и не им дава възможност да разполагат с тях. Голяма част от собствениците на имоти в този район са получили безвъзмездно право да живеят и построят жилища в 26-и подрайон още през 1951 г. като пострадали от наводнения. Когато е обявяван ЗРП и неговото изменение обаче,

засегнатите собственици на имоти не са известявани лично и така са лишени от правото да защитят интереса си.

Това се случва при измененията на ЗРП през 1994 година със заповед №331 от 21 септември 1994 г. Според засегнатите тези изменения в плана са направени с користна цел в полза на едни за сметка на други. Още един абсурд поставя на колене притежаващите имоти в този район – съгласно чл. 134, ал. 2, т. 1 от ЗУТ, ако в десетгодишен срок след приемане на ЗРП не е започнала процедура по отчуждаване, регулационните планове могат да бъдат променяни. Заповедта за приемане на ЗРП е от 1994 година, а уведомителните писма за отчуждаване са от… декември 2004 г., а някои и от януари 2005 г. Всъщност реконструкцията на булевардите “Цар Освободител” и “Васил Левски” няколко пъти е започвана и отлагана. През 1988 година имотите в този район са отчуждени и държавата дава възможност за обезщетения на собствениците в жилищен блок “Ударник” според техните жилищни нужди.
През 2000 година със заповед №1750 от 3 октомври –

12 години след отчуждаването, община Варна отменя същото отчуждаване и обезщетенията.

На практика община си измива ръце, очаквайки подготвяните промени в Закона за общинската собственост, като снема от себе си отговорността за обезщетения по реда през действащите през 1988 година нормативни документи. След това отменяне на отчуждаването собствениците добиват право да закупят държавната земя и повечето от тях започват основни ремонти и подобрения на жилищата си, както и строежи с разрешения на общината. Същите общинари непрекъснато твърдят пред тях, че разширение на булевардите няма да има скоро и те трябва да бъдат спокойни. През април 2004 година и кметът, и арх. Трендафилов също вдигат рамене, че нямат представа кога ще се случва “случката” с разширението на булевардите. През септември същата година отговорът е същия. По Коледа обаче внезапно 150 семейства, собственици на 40 имота, получават известие, че ще бъдат отчуждени. Точно тогава, когато всички те са благоустроили жилищата си и живеят там безпроблемно. При поредното посещение при

арх. Трендафилов той нервно отсича: “Абе какво ме занимавате с тези съборетини!”

“167 часа Варна” направи своето проучване и публикува снимков материал от т.нар. съборетини. Всички собственици на имоти в този район, подмамени от общината, са ремонтирали и благоустроили имотите си, без дори и да подозират, че в един прекрасен ден ще бъдат изхвърлени на улицата. Според новия закон за общинската собственост, след като бъдат отчуждени тези 40 имота, обезщетението за тях ще бъде само парично. Като се има предвид високата пазарна цена на имотите във Варна, която варира от 600 до 1000 евро на квадратен метър, както и динамиката на тези цени, тенденцията за тяхното нарастване ежемесечно, засегнатите собственици на имоти по никакъв начин няма да успеят да решат жилищния си проблем.
Обществена тайна е и фактът

кои са оценителите на имотите и каква цена ще посочат те на имот в полза на общината.

Засегнатите семейства, собственици на имоти в проблемния район, искат от общината да намери парцели в широкия център на Варна, за да изгради тухлени жилища за обезпечаване нуждите на засегнатите. Проблемът има освен техническа и чисто социална страна, защото 30 години 150 семейства чакат да се реши ситуацията около тях, а това се прави набързо и с лека ръка, широко прокламирано като “улесняване на пътната обстановка”.
Живеещите в 26-и подрайон са в шок. Всички те са получили писма от общината, според които трябва да се явят там с документ за собственост, попълнена молба-декларация и удостоверение от Варненския районен съд, че за имота няма вписана ипотека. В точка 2 от молба-декларацията пише, че “В обезщетение срещу отчужден имот желаем: а/парично обезщетение…. б/ община Варна да изкупи недвижимия ни имот или да извърши замяна с общински имот”.
На практика

всички тези варненци са били умишлено измамени от общината,

защото години наред са им обяснявали, че не им предстои отчуждение. Същата тази община им е дала разрешение за ремонти и реконструкция на жилищата им. И пак тази община внезапно – само за дни, решава да ги отчужди за пореден път и да си измие ръцете, плащайки им мижави суми, с които останалите на улицата не биха могли по никакъв начин да решат жилищния си проблем.
В същото време злите езици говорят, че

високопоставени лица от общината вече са си заплюли някои парчета от скандалния район.

Което веднага буди съмнението дали само рекламните приказки за разширяване на булевардите и улесняване на пътната обстановка в града са мотивите на общинарите за това тотално бързане. А и както е известно, никой засега не обяснява откъде ще дойдат парите за това мащабно мероприятие.
Така или иначе предстои 150 семейства да останат на улицата с някое и друго евро в джоба, отпуснато им от общината. С което могат да си купят единствено някоя барака в края на града.
Андрей Миланов
в-к “167 часа-Варна”

CHF CHF 1 2.082
GBP GBP 1 2.32311
RON RON 10 3.87961
TRY TRY 100 4.47102
USD USD 1 1.73666