Николай Свинаров (БНД): Ако службите нарушават закона, ще им се бъркат не само депутатите, но и съдъ

Избрано 30.09.2008 15:10

- Г-н Свинаров, как възприемате предложението, лансирано тази сутрин от шефа на кабинета на президента ген. Никола Колев, тайните служби да извършват системни проверки на депутати и хора от висшите етажи на властта, за да се установи дали са лоялни към закона?
- Това е задължение на изпълнителната власт. Разбира се, че службите трябва да проверяват не само депутатите, но и министрите, президента и всички висши държавни служители. Това е тяхно задължение по закон и не виждам защо някой трябва да им казва да го правят. Впрочем проблемът на България не е в липсата на закони, а в липсата на тяхното изпълнение. Всъщност ген. Колев има идея изпълнителната власт да изпълнява закона – на мен това ми харесва вече!

- Идеята му има и продължение: според ген. Колев не е допустимо хора извън службите да се бъркат в тяхната работа и в техните масиви.
- Това трябва да бъде гарантирано чрез липса на техническа възможност за контрол извън изпълнителната власт и службите. В момента мобилните оператори например могат да правят същите проверки като службите. Това трябва да стане технически невъзможно, за да има ред и сигурност в държавата. Защото един политик, един бизнесмен, един журналист или който и да български гражданин може да бъде поставен в зависимост от нелегитимни структури, каквито в този смисъл са мобилните оператори. Така че този въпрос е от изключително важно значение за националната сигурност.

- Само че за хора “извън службите” могат да бъдат считани и депутатите. Те също ли не трябва да се бъркат в работата на спецзвената?
- В този случай “бъркането” не е самоцелно, а е форма на контрол. Ако България иска да е парламентарна република, аз допускам, че тя не иска, но ако иска, тя трябва да има парламентарен контрол и възможно по-широк граждански контрол. Останалото е тоталитаризъм. Живели сме в него, на някои им харесва, но на нас не! Ние от БНД искаме да има парламентарен и граждански контрол над дейността над службите.

- През последните дни и самият държавен глава призова депутатите да не се бъркат в работата на спецслужбите. Защо според вас?
- Ако службите действат незаконосъобразно не само депутатите, а и съдебната система трябва да им се бъркат. Незаконосъобразните действия предизвикват необходимостта от контрол между видовете власти. И ако ние не го реализираме, това означава, че просто демократичният процес е обречен.

- Според вас с намесата си президентът и хората от неговия екип взимат ли страна в разразилия се скандал с подслушването? И на чия страна застават?
- Това е много сложен въпрос, защото първо трябва да уточним дали има враждуващи лагери. Аз не приемам това твърдение във формата, в която то се поставя в момента. Има враждуване само между два лагера – единият иска демокрацията да я има, а другият не харесва демокрацията. Аз не говоря за лагери вътре в една партия и лагери между партиите. Говорим за хора, които искат да има демократичен контрол в България, в това число и над службите, и хора, които не го искат.

- А как възприемате вие тенденцията президентът да прави препоръки към правителството по важни за държавата въпроси винаги в отсъствието на премиера? Случайност ли е това или търсена ситуация?
- Не съм правил такава статистика. Факт е, че президентът вече почти 7 години се изказва по всички важни политически въпроси – това има и положителни, и отрицателни страни. Аз няма да коментирам методите, по които този президент изпълнява правомощията си. Факт е обаче, че с институцията на държавния глава трябва да се съобразяват всички.

- Според вас скандалът с проследяването на депутатските разговори може ли да се окаже фатален за ДАНС? Напоследък в публичното пространство все повече хора изразяват съмнения от смисъла и ползите от нейното съществуване?
- Не бих казал. Аз съм един от хората, които работиха по закона за ДАНС и мисля, че не бива всички недостатъци на системата за сигурност в момента да прехвърляме към ДАНС. По-голямата част от този скандал е следствие на остатъците от службите, които се вляха в ДАНС. Ние трябва да имаме увереността, че ръководството на агенцията ще намери съответните мерки да преодолее тези негативни резултати. Надявам се, че в скоро време това ще стане факт.

- А в този й вид ДАНС може ли да работи като политическа полиция и има ли възможност да бъде употребявана за политически цели и атаки?
- Ние от БНД твърдим, че това е факт. Затова правим подписка за създаване на анкетна парламентарна комисия по тези въпроси и за контрол на действията на службите по отношение на депутати, представители на бизнеса и представители на медиите. Това за нас е изключително важно, защото този механизъм трябва да бъде веднъж за винаги разсечен, иначе ще живеем в условия на пълна зависимост и без демокрация в страната.

Калина Томова
Vsekiden.com

CHF CHF 1 2.09336
GBP GBP 1 2.29208
RON RON 10 3.92879
TRY TRY 100 4.47071
USD USD 1 1.72426