На 9 декември 1953 г. „Дженерал Електрик“ уволнява всички служители с комунистически възгледи

Избрано 09.12.2024 12:47 Снимка: ДНЕС+

На 9 декември 1953 г. „Дженерал Електрик“ уволнява всички служители с комунистически възгледи

Вашингтон, 9 март 1950 г. Сенатор Джоузеф Маккарти на изслушване по обвиненията на Маккарти за комунистическо проникване в Държавния департамент

На 9 декември 1953 г. американската компания „Дженерал Електрик“ заявява, че уволнява всички свои служители с комунистически възгледи. Причина за това става отказът на Обединения профсъюз на работниците от електро- и радиопромишлеността да свидетелстват против своите колеги по време на заседанията на Сенатската подкомисията по разследванията. Републиканският сенатор Джоузеф Макарти е инициатор на изслушванията, които имат за цел разкриване на подривна дейност, участие в заговор, разкриване на съветски шпиони, комунисти или техни симпатизанти сред държавни служители и представители на различни профсъюзи. Работата на сенатската комисия продължава от 1949 г. до 1954 г., а съвкупността от нейните резултати и дейност се обозначават в историографията с термина „Маккартизъм“.

Сред най-известните резултати от „ерата Маккарти“ могат да се посочат изготвянето на т. нар. „Холивудски черен списък“, показанията на Клаус Фукс пред британски и американски разузнавателни служби довели до съдебни процеси срещу Дейвид Грийнглас и Юлиус и Етел Розенберг във връзка с издаване на тайни от проекта Манхатън на руснаците, както и преследването на много профсъюзи по подозрение в комунистически симпатии. 

За преследването на профсъюзните дейци в САЩ и уволнението на хиляди служители от компанията „Дженерал Електрик“, четем в бюлетина на БТА „Международна информация“: 

Преследването на профсъюзните дейци в САЩ

Ню Йорк, 21 ноември 1953 г. /ТАСС/ През последните 10 дни възглавяваната от Макарти Сенаторска подкомисия по разследванията под формата на борба с „комунистическия шпионаж“ преследва членовете на Обединения профсъюз на работниците от електро- и радиопромишлеността в заводите на компанията „Дженерал електрик къмпани“ в Скенектади (щата Ню Йорк) и в редица градове на щата Масачузетс.

На 12 ноември в Олбани (щата Ню Йорк) сенатската подкомисия, възглавявана от Макарти, е извикала на разпит членовете на Обединения профсъюз на работниците от електро- и радиопромишлеността.

Според съобщение на кореспондента на агенция Асошиейтед прес в Олбани Макарти е изразил надежда, че компания „Дженерал електрик къмпани“ ще уволни всички работници, които, въз основа на правата, гарантирани им от конституцията, отказват да отговарят на неговите въпроси.

На 18 и 19 ноември сенатската подкомисия на Макарти е имала заседание в Бостън. Също както и в Олбани, на заседанията в Бостън се е изяснило, че свидетелите според тяхното собствено признание, в продължение на много години са били агенти на ФБР, които са шпионирали работниците в заводите на компанията „Дженерал електрик къмпани“.

След заседанията на подкомисията в Бостън от завода на компанията „Дженерал електрик къмпани“ в Лин (щат Масачузетс) са били уволнени двама местни работника-членове на Обединения профсъюз на работниците от електро- и радиопромишлеността. Както съобщи на 20 ноември бостънският кореспондент на вестник „Дейли уъркър“, председателят на Обединения профсъюз на работниците от електро- и радиопромишлеността Фитоджералд е публикувал декларация, в която протестира против преследванията на Макарти срещу членовете на Обединения профсъюз на работещите от електро- и радиопромишлеността. В декларацията по-точно се казва: „Комедията, разигравана от Макарти, е част от провежданата по цялата страна кампания, чиято цел е да съдейства за приемането на внесения сега за разглеждане от Конгреса антиработнически закон, който разрешава да бъдат уволнявани незаконно членовете на профсъюза под предлог за борба със „саботажа“ и „шпионажа“.

***

Увеличаването на безработицата в САЩ

Ню Йорк, 8 декември 1953 г. /ТАСС/ Според данни на Бюрото за статистика при Министерството на търговията на САЩ, от октомври до ноември броят на безработните в САЩ се увеличил с 300 000.

Най-голяма е безработицата в обработвателната промишленост.

Изказвайки се във Вашингтон на конференцията на Профсъюза на работниците от автомобилната промишленост /КПП/, свикана за изучаване проблема на заетостта и безработицата, председатели на КПП Ройтер заявил, че в някои отрасли на автомобилната промишленост и в предприятията, които произвеждат запасни части безработицата вече е достигнала „критическа“ точка; положението е „още по- сериозно“ в заводите за селскостопанско машиностроене.

Списание „Бизнес уик“ също изразява тревога по повод нарастването на безработицата.

***

Преследването на прогресивен профсъюз в САЩ

Ню Йорк, 9 декември 1953 г. /ТАСС/ Съобщения на печата показват, че реакционните сили в САЩ се стремят да разгромят прогресивния Обединен профсъюз на работниците от електро-радиопромишлеността, който води активна борба за защита на правата на американската работническа класа.

За тази цел през ноември 1953 г. сенаторът Макарти проведе „разследване“ - в заводите на компанията „Дженерал електрик“, в които работят 46 000 членове на този профсъюз, по-точно в Скенектади (щат Ню Йорк) и в много заводи в щата Масачузетс.

Членове или местни ръководители на посочения профсъюз, извиквани като свидетели на заседанията на подкомисията, възглавявана от Макарти, в повечето случаи са отказали въз основа на Конституцията да дават показания против себе си. Макарти вдигнал шум, че той бил разкрил широка „шпионска мрежа“ в заводите на „Дженерал електрик“. Той поискал комисията да уволни веднага всички свидетели, които отказали да дадат показания.

Както съобщи агенция Асошиейтед прес, компанията „Дженерал електрик“ в официални изявления за печата е съобщила, че тя незабавно ще уволни всички, които са отказали да отговарят на въпросите на Макарти.

***

Безработицата в САЩ се увеличава непрестанно

Москва, 9 декември 1953 г. /Радио/ Нашият наблюдател пише: Американският печат съобщава с все по-голямо безпокойство за бързото увеличаване на безработицата в САЩ през последните седмици. Масовите уволнения да работници в американската промишленост са предизвикани от увеличаващите се трудности вследствие на поставянето на икономиката на САЩ на военни релси. Във връзка с рязкото влошаване на икономическото положение на страната, американските индустриалци ограничават производството, като изхвърлят на улицата хиляди работници. Особено тежко положение се създаде в такива важни отрасли не промишлеността като стоманолеярния автомобилния и машиностроителния. Ръководството на Конгреса на производствените профсъюзи заяви, че в тези отрасли положението е критично.

Това вече не могат да скрият и американските власти. Според публикуваните тия дни правителствени данни, само за един месец - от октомври до ноември - броят на напълно безработните в САЩ е увеличен с още 300 000 души. (…)

В периода 1945-1953 г. президентът Хари Труман прокарва програмата за социални реформи известни в историографията като „Справедливият курс“. Той включва осигуряване на по-добри условия за работниците, включително насърчаване на пълна заетост, повишаване на минималната работна заплата, увеличаване на размера и обхвата на социалните осигуровки; справяне с жилищната криза, която остро засяга страната в годините след Втората световна война, с помощта на продължителна програма за субсидиране на ипотеките и строителство на общински жилища; федерално подпомагане на основното и средно образование; създаване на национална здравна система.

Разгръщането обаче на антикомунистическата вълна в американското общество от края на 40-те и първата половина на 50-те години води до трайното дискредитиране на ляво-либералното движение, което е и най-сериозният поддръжник на социалните реформи.

Маккартизмът също влияе негативно върху морала на държавните служители, което се отразява неблагоприятно върху визията за развитие на социалната система на федералната бюрокрация.

Източник: БТА

CHF CHF 1 2.08133
GBP GBP 1 2.3337
RON RON 10 3.93258
TRY TRY 100 5.37003
USD USD 1 1.89794