Избрано 04.07.2022 08:00 Снимка: ДНЕС+
Милионите на „Америка за България“ – мрежа от медии и НПО-та, които промотират ПП и ДБ
Опорката за 4 000 лева месечно от Путин, която началникът на кабинета на премиера Лена Бориславова пусна съвсем целенасочено в обръщение, има съвсем конкретна цел - да отмести фокуса от същинския проблем за зивисимостите от щедро външно финансиране на български политици, анализатори, журналисти и медии, които доминират публичния живот и налагат своята интерпретация за политиката и обществените процеси в България и по света. Това, разбира се не оправдава финансирането от Кремъл на други политици и журналисти. Проблемът е, че началникът на кабинета на министър-председателя не може да си позволи да говори с недомлъвки по толкова важен въпрос.
Лена Бориславова е длъжна да обяви имената на хорота, които получават пари от Москва. Ако има такива. Досега не е изнесено нито едно доказателство в тази посока, което е повече от скандално. Излиза, че властта, която гони руски шпиони пази българската им мрежа от осветяване и на практика обслужва руските шпиони. Друг е въпросът до колко самата Лена Бориславова има моралното право да говори за хонорари при очевидния конфликт на интереси. Миналата година като близка приятелка на тогавашния министър на икономиката Кирил Петков, Бориславова получава 13 690 лв. на месец, без разноски и без допълнително уговорените допълнителни 274 лв. на час.
А сега да се върнем на основния въпрос - огромните суми, които САЩ дават, за да спонсорират тесен кръг от български политици, журналисти и анализатори, които не слизат от най-големите български медии и налагат своята гледна точка и своята интерпретация за събитията, която на 100% се покрива с американските интереси. Още по-скандалното е, че те промотират и две от управляващите партии - "Продължаваме промяната" и "Демократична България". Това представлява пряка намеса във вътрешните работи на България чрез плащане на местни агенти от чужда държава. И е точно толкова скандално, колкото и финансирането на петата колона на Путин у нас. Единствената съществена разлика е, че за последното няма доказателства, докато първото е надлежно документирано и е публична информация.
Предлагам ви само сухи цифри и факти
I. 1 млн. и 358 хил. лв. получава Фондация „Антикорупционен фонд“ за период от м. април 2020 до м. април 2023 г.
Фондацията се фокусира в разследвания срещу бизнес-проекти, зад които се твърди, че стоят руски интереси. Директорът на АКФ Бойко Станкушев, бивш журналист, активно заема страната на Украйна, САЩ и НАТО в зачестили телевизионни изяви след началото на войната в Украйна.
Член на Съвета на АКФ е Николай Стоянов, финансов журналист на „Капитал“. Председател на Съвета на АКФ е Юри Тавание, дългогодишен служител на Европейската комисия в България по линия на „Мониторинговия механизъм“, освободен през 2018 г. след като е засечен многократно в компанията на Христо Иванов, тогава председател на партия „Да, България“ и ръкодството на Съюза на съдиите в България. През 2019 г. Европейската комисия спира мониторинга над България. Тавание е бивш съпруг на Яна Бюрер Тавание, дългогодишна активистка на Български хелзински комитет и бивш автор в „Капитал“ и „Дневник“, понастоящем част от настоятелството на Фондация „Герои на времето“.
„Антикорупционен фонд“ има водеща роля в изготвянето на доклади на Европейската комисия за България /Върховенство на правото/, както и на различни доклади на Държавния департамент на САЩ.
II. 459 хиляди и 900 лв. получава Фондация „Герои на времето“ по грант за период от м. юли 2020 до м. юли 2023 г.
Грантът осигурява финансиране на доброволци. Сред членовете на настоятелството на фондацията са Яна Бюрер Тавание и Красимира Величкова – понастоящем съветник на вицепремиера Калина Константинова, дългогодишен ръководител на проекта Български дарителски форум.
III. 880 хиляди и 190 лв. получава Фондация „Български институт за правни инициативи“ за период от м. април 2020 до м. април 2023 г.
Фондацията, в която допреди влизането си в политиката се подвизава Христо Иванов, понастоящем съпредседател на парламентарната група „Демократична България“, се занимава основно с мониторинг на назначения в съдебната система. БИПИ има ключова роля в изготвянето на Годишния доклад на Европейската комисия за върховенство на правото за България. Доклади на организацията се ползват и от Държавния департамент на САЩ.
„Антикорупционен фонд“ има водеща роля в изготвянето на доклади на Европейската комисия за България /Върховенство на правото/, както и на различни доклади на Държавния департамент на САЩ.
Стефан Джендов за glasove.com
Още по темата
CHF | 1 | 2.09493 |
GBP | 1 | 2.35656 |
RON | 10 | 3.93029 |
TRY | 100 | 5.34333 |
USD | 1 | 1.88187 |
Последни новини
- 19:24 Елена Йончева и Танер Кабилов напускат групата „Обнови Европа“ в ЕП
- 19:15 Руската ФСС осуетила украински заговори за убийството на висши офицери и техните семейства
- 19:06 Почитат паметта на жертвите 20 г. след ужасното цунами, което отне живота на 230 000 души
- 19:00 Финландия подозира танкер от руския "сенчест флот", че е прекъснал кабел до Естония
- 18:56 Македонци са се сражавали за Вагнер в Украйна, има и загинал
- 18:51 infoBRICS: Военната престъпница Виктория Нюланд подготвя нови "цветни революции"
- 18:47 Пиян пътник преби шофьор на градски автобус в Бургас
- 18:41 Взрив на автомобилна газова бутилка срути гараж и уби млад мъж в Перник