
Избрано 06.04.2025 17:33 Снимка: ДНЕС+
Максималната разрешена скорост в Канада на магистрала е 105 км./ч и никой не изпреварва в насрещното
От Фейсбук профила на антрополога Светослав Стамов
Дами и г-да, живял съм и работил в Щатите и Канада 15 години, с ежедневно шофиране, по стотина км на ден и нагоре. Максималната разрешена скорост в Канада (Онтарио) на магистрала е 105 километра в час. Да, правилно четете. На главен път е 80 км. в час. Толкова.
Още нещо. За близо 10 години шофиране в Канада, не видях нито едно изпреварване с преминаване в лентата за насрещно движение. Да, пак правилно прочетохте - ако пред теб има трактор който кара с 20 по главен път с разрешена максимална 80, се образува безкрайна колона, но никой не изпреварва трактора въпреки че в насрещното не се виждат коли и въпреки, че е разрешено изпреварването. Никой, нула - и това го гледах 10 години.
В Щатите (източните щати - Ню Йорк, Ню Джърси) максималната разрешена (на магистрала) е 60 мили. 100 километра в час. Толкова. В Сев. Каролина по И-95 има отсечки с максимална разрешена 65 мили в час. 105 километра в час.
Можеш да караш часове по магистралата (аз веднъж карах 15 часа без спиране) без да изпревариш никой и без никой да те изпревари, а сте насред колона от автомобили, и тоя дето е бил пред теб на тръгване от Чапъл Хил е все така пред теб 5 часа по-късно, на подстъпите на Ню Йорк, както и тоя зад теб - никой никого не изпреварва. Всички карат с еднаква скорост - точно 65 мили в час - от тировете до поршетата.
Ако превишиш с повече от 5 мили или ако караш с 5 мили *по-бавно* от 65 (или от останалите водачи) те спират веднага и ти думкат глоба или директно ти изкарват колата от оборот (ако не може да поддържа непрекъснато 65 мили в час я бракуват пред очите ти).
Знам, че този постинг ще попадне в празно ухо или в празно око, което гледа безумно. Още веднъж - за 10 години не видях в Онтарио, Канада, някой да изпреварва друг в двупосочен път, минавайки в лентата за насрещно движение, независимо колко е празна лентата и дали е разрешено изпреварването. Не мърдат.
Пътищата в Канада са дупка до дупка заради ужасния континентален климат - зиме минус 30, лято +40 градуса, много дъждове и снегове, асфалтът става на парчета за няколко месеца. Междуградските пътища в Онтарио (примерно Ниагара Фолс - Торонто, през който минава трафика Сащ - Онтарио) са като бомбардирани - не можеш да биеш климата.
И в бг е така. Изобщо не е проблемът в пътищата. Проблемът е в самонадеяността и малоумието на масовия български шофьор/шофьорка, който в момента чете тоя постинг и си вика „Тоя па, какви ги пише? Как така максималната разрешена в Канада е 100 километра на магистрала и никой никого не изпреварва ни на магистрала, ни на второстепенен или първокласен път, където си влачат аудитата, мерцедесите и фераритата с 80 километра в час? Божеее, какви прости хора. Е да, няма никакви жертви на пътно-транспортни произшествия там, докато България е на първо място в Европа по убити хора на пътя, ама то това живот ли е?“
Нали?
На грешното място търсите проблема, пичове... Това няма да го видите в холивудските филми, нито ще го допуснете, без да сте го видели на живо. Това горе е една важна тривиалност, която по правило никой не споменава никога, за да не си дадем сметка колко сме малоумни, самонадеяни и безотговорни, за което на пътя все другите (и пътищата) са ни виновни.
Още по темата
![]() |
1 | 2.08577 |
![]() |
1 | 2.28517 |
![]() |
10 | 3.92942 |
![]() |
100 | 4.69172 |
![]() |
1 | 1.78338 |
Последни новини
- 17:47 21-годишен с отнета книжка дрифти по булевард в София
- 17:38 Тръмп и Хегсет обещават рекорден бюджет от 1 трилион долара за Пентагона
- 17:28 Симеон Дянков скептичен за влизането в еврозоната през 2026 г.
- 17:19 Южна Корея стреля предупредително заради войници на КНДР, пресекли границата
- 17:10 САЩ обмислят изтегляне на хиляди войници от Източна Европа
- 17:00 Москва: Завзехме едно от последните окупирани от Украйна селища в Курска област
- 16:52 Пентагонът обмисля да изтегли 10 хил. войници от Източна Европа
- 16:45 Колко рядко срещани са обитаемите светове във Вселената? Проектът LIFE дава отговор